Bycie ciocią po raz pierwszy to wspaniałe doświadczenie

Bycie ciocią po raz pierwszy to wspaniałe doświadczenie
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 13 lutego, 2019

Kobiety, które z jakiegokolwiek powodu nie sprowadziły dziecka na świat, ale mają szczęście doświadczania przybycia swojej pierwszej siostrzenicy lub siostrzeńca, odkryją bezwarunkową miłość, która rośnie z każdym dniem. To właśnie bycie ciocią sprawia, że ​​są drugą matką.

Ogólnie rzecz biorąc, ktoś, kto nie był nigdy matką i otrzyma wspaniałą wiadomość, że po raz pierwszy stanie się ciotką, dozna niesamowitego uczucia, które jest nie do opisania. Bez względu na okoliczności, moment, a nawet wiek, bycie ciocią jest czymś wyjątkowym.

Bycie ciocią to cud

Maleństwo, które przychodzi na świat, będzie niewątpliwie największą radością domu. On lub ona będzie także protagonistą wielu psót, w których z pewnością będzie brała również świeżo upieczona ciotka.

Bycie ciocią po raz pierwszy sprawia, że chcesz nauczyć siostrzenicę lub siostrzeńca nowych rzeczy, robisz zdjęcia w każdym ważnym momencie i przygotowujesz pyszne desery lub przekąski, którymi możesz się z nimi podzielić.

Jesteś jak druga matka tej nowej istoty i będziesz z niecierpliwością czekała na moment, kiedy po raz pierwszy nazwie cię “ciotką”.

Zawsze będziesz przy nim, aby wykorzystać ten uprzywilejowany moment, by go uśpić i powtarzać tę samą historię sto razy. Tymczasem pozostawiasz dyskretne, ale istotne komentarze, które będą kształtować kim są.

Wspólnie możesz obejrzeć program telewizyjny lub po prostu kreskówki, aby komentować i wymieniać się opiniami. W ten sposób uczysz je zastanawiać się i podkreślać wartości, które będą przydatne w ich długiej podróży życia.

Mimo to fakt, że bardzo kochasz swojego siostrzeńca, nie oznacza, że ​​porzucisz dyscyplinę i szacunek, aby pomóc w kształtowaniu ich jako osoby. Powinnaś zawsze przyczyniać się do rozwoju osobistego malucha i być dobrym wzorem do naśladowania.

5 złotych zasad, których należy przestrzegać, gdy po raz pierwszy zostaniesz ciotką

Czasami, z prostego faktu, że nie jesteś matką, nie traktujesz poważnie swojej siostrzenicy lub siostrzeńca. To na prawdę duży błąd.

Oto pięć złotych zasad, aby być najlepszą ciotką na świecie:

1. Bądź niezwykłą ciocią, a nie rówieśnikiem

Kiedy rodzice nie są w pobliżu, pojawia się rola ciotki. Dziecko będzie potrzebowało przewodnika, a nie kumpla.

W dzisiejszych czasach bardzo często zdarza się, że ciotka przekazuje swoje obawy i problemy siostrzeńcowi. Bycie ciocią po raz pierwszy oznacza wyznaczanie granic i norm, tak samo jak to robią rodzice.

Ciocia i jej siostrzenica, które się wygłupiają

2. Wyznacz dyscyplinę dla Twojej siostrzenicy lub siostrzeńca w dzieciństwie

Jako ciotka, jednym z Twoich zadań jest nauczenie swoich siostrzenic i siostrzeńców, aby pomagali w pracach domowych od najmłodszych lat i uświadomienie rodziców, że powinni przestrzegać zasad.

Z drugiej strony nie należy tolerować złych zachowań. Kiedy dziecko znajdzie poparcie dla swoich błędów, przejmie kontrolę nad sytuacją, a zatem zbuntuje się wobec swoich rodziców.

“Twój siostrzeniec lub siostrzenica uważa Cię jako swoją drugą matkę, z którą będzie dzielił słodkie chwile i te inne, wcale nie takie dobre.”

3. Poświęć swój cenny czas swojej siostrzenicy lub siostrzeńcowi

Często ciotka nie mieszka w tym samym domu, co jej siostrzeniec. Może również nie być w stanie spędzać z nim tyle czasu, ile chciałaby, ze względu na pracę lub inne zobowiązania.

Dlatego, gdy są razem, powinni w pełni wykorzystać ten czas wolny i przekształcić go w dobre chwile. Wystarczy trochę czasu, aby bawić się, ćwiczyć, siedzieć i rozmawiać lub spacerować przez kilka godzin.

Twoja siostrzenica lub siostrzeniec z pewnością docenią ten czas spędzony razem. Choć może to trwać krótko, zawsze będą pamiętać te piękne chwile razem.

4. Zawsze mów prawdę, nawet jeśli jest to trudne

Nie ma wątpliwości, że prawdziwa samoocena powstaje w wyniku przezwyciężenia wyzwania. Dlatego nie należy nadmiernie chronić swojego siostrzeńca. To na pewno nie pozwoli mu rozwinąć umiejętności pokonywania trudności.

We właściwym czasie powinnaś go pochwalić za prawdziwe osiągnięcia. Jeśli z jakiegoś powodu Twój siostrzeniec nie osiągnął celu, nie możesz sprawiać, by czuł się bezużyteczny. Nie powinnaś także traktować go jak mistrza. Pomóż mu uczyć się na własnych klęskach.

Zabawa ciotki z siostrzenicą

5. Zawsze uważaj na kłopoty, które mogą Cię spotkać

Nie jest mitem, że dziecko bez nadzoru będzie na krótką metę poważnym problemem. Dlatego obowiązkiem ciotki jest całkowita kontrola swojej siostrzenicy czy siostrzeńca, bez względu na to, ile mają lat.

Monitorowanie to musi się odbywać bez poczucia, że dziecko jest przytłoczone, ponieważ zmotywuje to go do zaprzestania bycia sobą. W ten sposób nie byłabyś już tą kochaną ciocią, ale osobą, której nie można ufać.

Bycie ciocią jest błogosławieństwem. Twoja siostrzenica lub siostrzeniec uważa Cię jako drugą matkę, z którą będą dzielić słodkie chwile oraz te inne, które nie zawsze będą tak dobre.

Wykorzystaj swój wpływ i autorytet, aby zaszczepić w nich cenne lekcje życia i zasady. Oddaj też całą swoją miłość, ponieważ z pewnością otrzymasz w zamian znacznie więcej.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.