Rzeźby z makaronu, które mogą wykonać Twoje dzieci

Makaron jest nie tylko jednym z produktów spożywczych, które najbardziej lubią nasze dzieci. Jest też czymś, z czego mogą robić różnego rodzaju twory będące dziełem ich rąk. Dziś zaprezentujemy Ci przykładowe rzeźby z makaronu, które Twoje dzieci mogą zrobić w wolnym czasie.
Rzeźby z makaronu, które mogą wykonać Twoje dzieci

Ostatnia aktualizacja: 29 lutego, 2020

Czasami miło jest robić różnego rodzaju ręczne robótki z naszymi dziećmi, aby wspólnie spędzać czas. Jednak nie zawsze mamy pod ręką odpowiednią ilość dostępnych materiałów… A może jednak mamy? Dzisiaj przedstawimy Ci kilka propozycji do zabaw manualnych, którymi są rzeźby z makaronu, jakie mogą wykonać Twoje dzieci!

„Nie baw się jedzeniem!” Prawdopodobnie straciłeś już rachubę co do tego, ile razy wypowiedziałeś lub usłyszałeś to zdanie przy stole. Jednak właśnie tego chcemy nauczyć Cię dzisiaj. A konkretnie jak robić rzeźby z makaronu!

Jeśli brakuje Ci chwilowo inspiracji lub nie wiesz od czego zacząć, jesteśmy tutaj po to, aby Ci pomóc. Poświęć kilka chwil na przeczytanie zaprezentowanych przez nas w dzisiejszym artykule pomysłów, a przekonasz się, że masz już wszystko, czego potrzebujesz, aby spędzić przyjemne popołudnie ze swoimi dziećmi.

Jakie rzeźby z makaronu możesz zrobić razem ze swoim dzieckiem?

Makaron jest nie tylko jednym z produktów spożywczych, które najbardziej lubią nasze dzieci. Jest też czymś, z czego mogą robić różnego rodzaju twory będące dziełem ich rąk. Dziś zaprezentujemy Ci przykładowe rzeźby z makaronu, które Twoje dzieci mogą zrobić w wolnym czasie.

Kółko i krzyżyk

Nasza pierwsza sugestia dotycząca rzeźby z makaronu, którą możesz zrobić przy użyciu tego produktu spożywczego, to nie tylko zwykła zabawa. Ty i Twoje dzieci będziecie mogli użyć później efektu końcowego swoich prac jako gry. Kółko i krzyżyk to absolutny klasyk i jest to jedna z pierwszych gier, w które wiele dzieci uczy się grać.

Aby zrobić grę w kółko i krzyżyk w formie rzeźby z makaronu, potrzebujesz tylko następujących materiałów:

Kolorowy makaron
 • Makaron. Upewnij się, że masz dwa różne rodzaje makaronów – na przykład muszelki i kolanka. Jeśli nie masz pod ręką dwóch różnych rodzajów, możesz pokolorować kawałki makaronu farbami temperowymi lub markerami.
 • Drewniana deseczka, na której możesz narysować linie (lub, jeśli wszystko inne zawiedzie, ułożyć papierowe wstążki).

Rzeźby z makaronu jako różnego rodzaju akcesoria

Na pierwszy rzut oka wydaje się to bardzo prostym zadaniem. Jednak Twoje dzieci będą miały mnóstwo zabawy przy użyciu wykonanych przez siebie akcesoriów, gdy będą bawić się potem w przebieranki i udawanie.

Aby stworzyć naszyjniki i bransoletki na bazie makaronem, zgromadź razem następujące elementy:

 • Farby akrylowe lub temperowe.
 • Kolorowy sznurek lub smycz.
 • Makaron w kształcie rurek, taki jak penne, trennette, cannelloni lub maccheroni. Mogą też być tradycyjne kolanka.
 • Nożyczki.

Zakładki, kolejne wspaniałe dzieło, które twoje dzieci mogą zrobić z makaronu

Zachęcanie dzieci do czytania to obowiązek, który wszyscy rodzice muszą traktować poważnie. Możesz motywować swoje pociechy na wiele sposobów, a jednym z nich mogą być na przykład rzeźby z makaronu. Na przykład zalecamy tworzenie zakładek do książek na bazie tego produktu spożywczego.

Oto, czego będziesz potrzebować do tego celu:

 • Patyczki do lodów.
 • Makaron w kształcie długich wstążek (fettuccine).
 • Farby akrylowe lub temperowe.
 • Klej biurowy.

Pierwszym krokiem będzie udekorowanie makaronu w dowolny sposób, jaki sobie życzą Twoje dzieci. Najbardziej zabawne jest to, że te rzeźby z makaronu są tak łatwe, że Twoje dzieci mogą utworzyć osobną zakładkę do każdej czytanej książki.

W takim przypadku Twoje maluchy mogą ozdobić zakładki tak, aby pasowały do kolorów okładki danej książki. Następnie, po zakończeniu dekorowania, następnym krokiem będzie przymocowanie klejem makaronu na gotową zakładkę.

To będzie ta część, która będzie tkwiła w książce. Oczywiście Twoje dzieci mogą również ozdobić sam patyczek do lodów… lub po prostu zostawić go takim, jakim jest, jeśli zechcą.

Dekorowanie rysunków za pomocą makaronu

Rysowanie to czynność, którą uwielbia chyba każde dziecko. Co więcej, jest to dobry sposób na rozwój kreatywności i wyobraźni. Dlatego własnoręczne wykonanie rzeźby z makaronu to kolejny pomysł na ręczne prace, który chcemy Ci dziś zaproponować.

Ramka z makaronu

Po pierwsze, daj swoim dzieciom czas na stworzenie ich rysunków. Następnie daj im kawałki makaronu, których mogą użyć do ukończenia swego dzieła. Im więcej rodzajów makaronów możesz im zaoferować, tym lepiej! Najlepiej do tego celu nadają się spaghetti, świderki, wstążki, muszelki, kolanka i tym podobne kształty.

Twoje dzieci mogą tworzyć proste przedmioty, takie jak drzewa lub dom lub mogą też wybrać coś bardziej złożonego, na przykład zwierzęta. Ich wyobraźnia z pewnością nie ma żadnych granic!

Ramka na zdjęcia, jedno z najpopularniejszych pomysłów na wykorzystanie makaronu do prac ręcznych!

To kolejne proste i piękne rzeźby z makaronu, które Twoje dzieci mogą własnoręcznie wykonać. Stworzone przez nie ramki do zdjęć to idealny sposób na prezentowanie specjalnych obrazków i rysunków w domu. Wszystko czego potrzebujesz to:

 • Makaron w dowolnej liczbie kolorów i kształtów.
 • Klej biurowy.
 • Płaska ramka na zdjęcia. Możesz również zrobić własną, używając do tego celu na przykład tektury.

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to wybrać ramkę do zdjęć lub zrobić ją samodzielnie. Jeśli masz już zdjęcie lub rysunek, które chcesz w niej umieścić, upewnij się, że ramka będzie pasować do tej grafiki.

Po drugie, pozwól kreatywności swojego dziecka rozwinąć się w pełni. Niech przykleja kawałki makaronu do ramki. Upewnij się, że klej dobrze wysycha i już! Gotowe! Masz piękną, spersonalizowaną ramkę do zdjęć, którą możesz pielęgnować przez wiele lat.

Rzeźby z makaronu o walorach edukacyjnych

Jednym z najlepszych dla dzieci sposobów uczenia się są gry i zabawy. Dlatego właśnie chcemy zaproponować Ci użycie makaronu w celu stworzenia różnych elementów o walorach edukacyjnych.

Na przykład możesz odtworzyć ludzkie ciało, szkielety dinozaurów, kształty geometryczne itp. Lub możesz po prostu użyć kawałków makaronu, aby pomóc dzieciom nauczyć się liczyć i wykonywać proste działania arytmetyczne.

Niektóre przydatne materiały to:

 • Taki rodzaj makaronu, jaki najlepiej pasuje do Twojego celu.
 • Klej biurowy.
 • Karton.

Jeśli chcesz odtworzyć postać, taką jak ludzkie ciało lub szkielet, jak sugerowaliśmy powyżej, zalecamy najpierw naszkicować odpowiedni kształt ołówkiem. Następnie pozwól swoim maluchom przejąć kontrolę nad nimi. Niech po prostu zaczną przyklejać kawałki makaronu do tego rysunku.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.