Łucznictwo dla dzieci: sport z wieloma korzyściami

Łucznictwo dla dzieci to bezpieczny sport, który oferuje wiele korzyści fizycznych, psychicznych i intelektualnych. Wszystko to sprawia, że warto rozważyć tę formę aktywności.
Łucznictwo dla dzieci: sport z wieloma korzyściami
Eva Maria Rodriguez Diego

Napisane i zweryfikowane przez zawodowa pisarka i specjalista w dziedzinie wychowania fizycznego Eva Maria Rodriguez Diego.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Łucznictwo to wspaniały sport dla dzieci, ponieważ rozwija wiele umiejętności, w tym fizyczne, umysłowe, emocjonalne i społeczne. Ponadto, jeśli odbywa się to z zachowaniem niezbędnych środków ostrożności, sam sport jest wystarczająco bezpieczny, aby dzieci mogły ćwiczyć go od najmłodszych lat.

Wielu rodziców obawia się, że łucznictwo to niebezpieczny sport. To prawda, że nie jest on zupełnie pozbawiony ryzyka, ale prawda jest taka, że żaden sport nie jest w 100% bezpieczny. W przypadku łucznictwa najtrudniejszą kwestią jest zrozumienie niebezpieczeństwa i rygorystyczne przestrzeganie zasad.

W każdym razie dzieci bardziej doświadczone są często same aktywnie zaangażowane we właściwe przestrzeganie zasad. To samo w sobie oferuje również wiele korzyści w zakresie umiejętności społecznych, samodyscypliny i szacunku.

Łucznictwo dla dzieci: sport, który wymaga cierpliwości

Dwoje dzieci ćwiczących łucznictwo.

Łucznictwo dla dzieci to jeden z tych sportów, który wymaga doświadczonego trenera. To może wydawać się oczywiste, ale prawda jest taka, że zbyt często niektórzy z naszych trenerów dziecięcych mają bardzo niewielkie lub wręcz żadne przeszkolenie pedagogiczne lub dydaktyczne.

W przypadku łucznictwa wystarczy tylko trening podstawowy, biorący pod uwagę specyfikę tego sportu.

Łucznictwo to sport, który wymaga cierpliwości, uwagi, zainteresowania i dużej tolerancji na frustrację. Dziecko z problemami behawioralnymi lub z większą potrzebą ruchu może czerpać liczne korzyści z łucznictwa. Oczywiście dopóki trener jest w stanie wczuć się w ich sytuację i właściwie nimi kierować.

Z drugiej strony trener potrzebuje dużej asertywności. A także umiejętności wzbudzania szacunku, aby całe szkolenie było bezpieczne i produktywne.

Korzyści płynące z uprawiania łucznictwa przez dzieci

Jako sport, łucznictwo ma sporo zalet dla dzieci. Przyjrzyjmy się najważniejszym z nich.

Poprawia skupienie umysłowe i siłę fizyczną

Aby trafić w cel, a przynajmniej strzałą w tarczę, musisz się dobrze ustawić. To jest coś, co angażuje całe ciało podczas całego procesu. Dlatego wymaga kontroli i świadomości ciała. Dodatkowo naciągnięcie łuku i wypuszczenie strzały pozwala na rozwój mięśni górnej części ciała.

Z drugiej strony ta czynność pochłania bardzo dużo energii, zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Dzieci muszą skoncentrować się na całym procesie, który zaczyna się, gdy zawodnik podnosi łuk, ustawia się i przygotowuje strzałę.

Nie wolno tracić z oczu faktu, że skupienie się na celu wymaga koncentracji. Jest to podstawowa umiejętność życiowa, którą dzieci mogą łatwo przenieść do innych dziedzin życia.

Łucznictwo dla dzieci rozwija charakter i umiejętności społeczne

Łucznictwo może być wykorzystywane do nauki umiejętności społecznych, które pomagają dzieciom rozwijać charakter. Kwestie takie jak poszanowanie zasad, szacunek dla rówieśników, którzy strzelają i tolerancja dla frustracji.

Zwłaszcza, że nieustanne chybianie celu pomoże dzieciom zbudować charakter oparty na wartościowaniu wysiłku – zarówno własnego, jak i innych.

Ponadto dzieci rozwijają umiejętności związane z podejmowaniem decyzji. Obejmuje to samodyscyplinę, poczucie własnej wartości, obserwację, cierpliwość i pomaganie rówieśnikom.

Łucznictwo dla dzieci to świetna zabawa

Dziecko strzelające z łuku

Wiele osób uważa, że wolny sport, który uprawia się podczas pozornego stania w miejscu i w ciszy, nie może być atrakcyjny. Jednak tak naprawdę jest! Poczucie spełnienia z wykonywanego postępu, zachęta ze strony rówieśników i trenerów oraz potrzeba skupienia dają dzieciom różne i inspirujące bodźce.

Łucznictwo rozwija koordynację, koncentrację i umiejętności obserwacji u dzieci

Łucznictwo wymaga rozwinięcia koordynacji w niezwykły sposób. To nie jest tak proste, jak samo tylko spojrzenie, wycelowanie i wypuszczenie strzały. Wiele aspektów musi być kontrolowanych. Ponadto należy również wziąć pod uwagę elementy zewnętrzne.

Ilekroć dziecko przygotowuje się do strzelania z łuku, musi się skoncentrować, aby wykonać właściwą procedurę i trafić w cel. Aby odnieść sukces, będzie musiało pozostać skoncentrowane i używać mózgu oraz mięśni.

Wniosek końcowy

Twoje dziecko może początkowo nie być zbytnio zainteresowane łucznictwem i nie powinieneś zmuszać go do uprawiania jakiegokolwiek sportu, którego nie chce. Ale możesz spróbować je przekonać i poprosić o pomoc doświadczonego trenera, który wie, jak podejść do sportu z dziećmi.

Jest bardzo prawdopodobne, że dziecko pokocha tę dyscyplinę i otaczające ją aspekty.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.