Mały Książę: sześć kluczowych lekcji

Mały Książę: sześć kluczowych lekcji

Ostatnia aktualizacja: 01 lutego, 2020

Najlepsza cecha literatury to odkrywanie życiowych lekcji, które niesie ze sobą każda historia. W poniższym artykule przedstawimy najważniejsze przesłania, jakie przekazuje nam “Mały Książę“.

Mały Książę” to książka, która opublikowano 76 lat temu. Nie tylko przetrzymała próbę czasu, ale również zyskała zaszczytne miejsce w górnej części obecnego rankingu ulubionych klasycznych książek. Chociaż jest klasyfikowana jako literatura dziecięca, często dzieci i młodsze osoby nie są w stanie zrozumieć znaczenia kryjącego się pod wierzchnią warstwą przedstawionej historii.

Podczas czytania należy koniecznie pamiętać o lekcjach i wartościach, jakie oferuje nam każda z książek. Właśnie dlatego w dzisiejszym artykule przyjrzymy się kilku najważniejszym lekcjom, jakie można znaleźć w Małym Księciu.

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą dorosłym odegrać rolę w odnoszeniu kluczowych lekcji płynących z tej książki do życia młodych ludzi.

Mały Książę i najważniejsze przesłania tej książki

1. “Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”

Jeden z najbardziej popularnych i znaczących cytatów z Małego Księcia brzmi następująco: “Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu“.

Mały Książę i lis

W tym zdaniu autor książki, Antoine de Saint-Euxpéry, mówi nam, że wygląd człowieka nie jest tak naprawdę ważny. Zamiast tego musimy poznać jego wnętrze i pracować nad sobą, aby pozbyć się jakichkolwiek uprzedzeń, jakie możemy posiadać.

Schodząc do kolejnej warstwy znaczeniowej tego cytatu odkrywamy, że rzeczy, które mają największe znaczenie w życiu, nie można kupić za  pieniądze. Miłość, szacunek i przyjaźń – to wartości, które odgrywają niezwykle ważną rolę w życiu każdego człowieka. Rzeczy materialne nie są najistotniejsze.

2. Odkrywanie nowych rzeczy

Opuszczenie swojej strefy komfortu i odkrywanie nowych wrażeń to coś, na co powinien zdecydować się każdy. Jeśli nigdy nie wychodzisz poza swoją strefę komfortu, zatracasz siebie. Będziesz unikać zarówno dobrych, jak i złych rzeczy, które niesie ze sobą życie. Koniec końców, właśnie takie doświadczenia pomagają nam uczyć się najważniejszych życiowych lekcji.

3. Waga przyjaźni

Jeden z najczęściej przywoływanych rozdziałów w książce dotyczy relacji Małego Księcia i lisa, którzy nawiązują prawdziwą przyjaźń. Pokazując ich przywiązanie do siebie autor stara się podkreślić znaczenie posiadania dobrych przyjaciół oraz pokazać jak dużą rolę odgrywa pielęgnowanie i dbanie o taką relację.

Co więcej, pisarz pragnie podkreślić konieczność poświęcania czasu osobom, na którym naprawdę nam zależy. Jedynie w ten sposób będziemy w stanie nawiązać przyjaźnie, które są ważne dla obu stron.

Jeszcze więcej wartościowych lekcji z Małego Księcia

4. Goń swoje marzenia i stawaj się lepszy każdego dnia

Jedna z najważniejszych sentencji zmieszczonych w książce brzmi następująco: “Szaleństwem jest nienawidzić róże tylko dlatego, że jedna Cię podrapała. Tak samo jak odrzucić wszystkie swoje marzenia, ponieważ jedno się nie spełniło”.

W tym miejscu autor próbuje pokazać nam, że chociaż w naszym życiu pojawiają się przeciwności i trudności, nie możemy się poddać. Musimy starać się osiągnąć to, na czym najbardziej nam zależy.

Mały Książę i róża

5. Mały Książę i jedna z najważniejszych lekcji: znaczenie poznania samego siebie

Zanim okażemy miłość innym i zanim poznamy i ocenimy osoby znajdujące się w naszym otoczeniu, musimy poznać samych siebie.

Jedynie w taki sposób będziemy w stanie wiedzieć, do czego jesteśmy zdolni. Musimy nie tylko znać nasze własne ograniczenia, ale również szczerze przyjrzeć się samym sobie zanim zaczniemy krytykować innych. Ten rodzaj samoświadomości sprawia, że nasze serca i umysły są w stanie koegzystować w pokoju i harmonii z resztą świata.

6. Żyje się tylko raz

Przesłanie, które powtarza się praktycznie na każdej stronie Małego Księcia to znaczenie postrzegania świata w sposób przypominający małe dziecko mimo upływu czasu. Chociaż dorosłość wiąże się z wieloma trudnościami, musisz znaleźć małe momenty, w których będziesz miała chwilę na robienie czegoś, co lubisz i życie pełnią życia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.