Zaangażowanie w relacji: dlaczego odgrywa tak ważną rolę?

Zaangażowanie w relacji: dlaczego odgrywa tak ważną rolę?
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 29 kwietnia, 2019

Zaangażowanie w relacji nie jest pustym stwierdzeniem ani czymś, co pojawia się wraz z pierścionkiem zaręczynowym. Chodzi o współpracę między partnerami.

Miłość, szacunek i zaangażowanie w relacji są fundamentalne. Jednak to ostatnie często pozostaje niezauważone lub jest przyjmowane za pewnik z różnych powodów. Ogólnie rzecz biorąc, większość ludzi często myśli, że ich pierścionek lub ślub jest tym, co oznacza prawdziwe zaangażowanie.

Wbrew powszechnemu przekonaniu pierścionek zaręczynowy niczego nie gwarantuje. Zgadza się – to bardzo ładny symbol. Ważniejsze w związku są jednak bezpieczne i solidne fundamenty. Nie można ograniczyć relacji do złotego krążka i pustej obietnicy.

Zaangażowanie w relacji – koncepcja i znaczenie

Zaangażowanie w relacji nie oznacza porzucenia samego siebie ani poświęcania sobie mniej czasu czy uczucia. W końcu, aby być dobrym dla innych, ważne jest, aby być dobrym dla samego siebie.

Aby zbudować stabilny związek, potrzebujesz zaangażowania, które obejmuje pracę zespołową, a także dobrą, czytelną komunikację.

Zaangażowanie w relacji

Zaangażowanie w relacji nie jest równoważne z końcem wolności osobistej człowieka. Ponadto nie uniemożliwia osiągania własnych celów.

W dzisiejszych czasach zaangażowanie w relacji jest uważane za skomplikowane, ponieważ ludzie uważają, że uniemożliwia to „robienie, na co się ma ochotę”. Jest to często mylone się z ideami wolności, odpowiedzialności i tym podobnymi kwestiami.

Aby związek przetrwał do końca, ważne jest zaangażowanie. Powinno to obejmować stale rozwijane wzajemne zrozumienie, uczciwość, szacunek i współpracę. Z tego punktu widzenia zaangażowanie w relacji to cenny zasób, który pomaga pozostać szczęśliwymi, nawet gdy występują problemy.

Zaangażowanie w relacji nie polega tylko na tym, żeby założyć obrączki, ale na nauce pracy w zespole. Ponadto chodzi o utrzymanie wspólnej wizji przyszłości, nie zapominając o indywidualnych potrzebach każdej osoby.

Zaangażowanie w relacji jako fundament szczęśliwego związku

Jak już wspomnieliśmy, prawdziwe zaangażowanie to nie tylko wymiana pierścionków i wspaniały ślub. Żadnej z tych rzeczy nie należy uważać za wielką ofiarę, która miałaby udowodnić, że „związek działa”. Jeśli zaangażowanie opiera się wyłącznie na oczekiwaniach lub sprawowaniu kontroli nad partnerem, związek nie przetrwa szczęśliwie zbyt długo.

Z drugiej strony, jeśli między obiema stronami panuje wzajemne porozumienie, a wraz z nim wspólna wizja przyszłości, szacunek, dobra komunikacja i wierność, pomaga to zdrowo rozwijać relację.

Uczciwość i szacunek to kluczowe wartości

Często pary biorą wartości, takie jak szacunek i uczciwość za pewnik w związku. Prawda jest jednak taka, że ​​musisz codziennie nad nimi pracować. Na przykład możesz je ćwiczyć, rozmawiając ze swoim partnerem o wszystkim.

Rozmowa partnerów podtrzymuje zaangażowanie w relacji

Nie siedź cicho i nie idź spać, nawet jeśli problem jest niewielki. Innymi słowy, nie odkładaj na później rozmowy o tym, co Cię niepokoi teraz. Zawsze możesz porozmawiać o problemie, aby osiągnąć (i utrzymać) równowagę w swoim związku. Ważne jest, aby utrzymać pozytywną postawę, słuchać i szczerze współpracować.

Ważne jest również, aby nie żywić urazy. Wyraź swoje uczucia na głos i porozmawiaj o nich twarzą w twarz z partnerem. Pod żadnym pozorem nie daj sobie wmówić, że Twoja opinia lub opinia partnera nie ma znaczenia. Żadna para nie powinna o tym zapominać, niezależnie od tego, czy jest świeżo po ślubie, czy też wiedzie wspólne życie od dziesięcioleci.

Mówienie prawdy, unikanie problemów, znajdowanie rozwiązań i nie ukrywanie uczuć świadczy o silnym zaangażowaniu. Ponadto wyraża miłość.

Zaangażowanie w relacji wykracza poza obietnice i oczekiwania społeczne. Jest to ważny element, nad którym musicie codziennie pracować jako para. To nie musi być jedna z bajek – każda para może to osiągnąć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.