Siłownie dla dzieci – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Siłownie dla dzieci – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 18 listopada, 2018

Siłownie dla dzieci to rekreacyjne maty zaprojektowane w specjalny sposób, aby zapewnić stymulację i zabawę małym dzieciom.

Wykorzystując gry, muzykę i atrakcyjne kolory siłownie dla dzieci wspomagają rozwój ruchowy dziecka. Zachęcają również do koncentracji i odkrywania otaczającego nas świata.

Możesz znać je pod nazwą mat do zabawy lub mat aktywizujących. To, jak je nazywasz, nie ma znaczenia – te małe ośrodki rekreacji są idealne dla dzieci w wieku od dwóch do sześciu miesięcy życia.

Siłownie dla dzieci umożliwiają maluchom odkrywanie różnych przedmiotów i wspierają rozwój.  Sposób, w jaki dziecko używa siłowni zmienia się wraz z rozwojem jego zmysłów i umiejętności.

Istnieje bardzo wiele różnych siłowni dla dzieci, spośród których możesz wybrać odpowiednią dla swojego malucha. Większość z nich jest przenośna i umożliwia bezproblemowy transport z jednego miejsca w inne. Dzięki temu możesz umieścić ją w każdym pokoju lub przestrzeni, a nawet zabrać ze sobą na wyjazd.

Dzisiaj maty do zabawy często pojawiają się na listach prezentów przynoszonych na baby shower.

Uśmiechnięta mama prowadząca dziecko po macie

Jak wyglądają siłownie dla dzieci?

Siłownie dla dzieci zazwyczaj składają się z miękkiej maty, którą rozkłada się na podłodze. Na niej umieszcza się łuk lub podpórkę, na których wiszą różne zabawki.

Przyciągają one uwagę malucha i motywują go do prób pochwycenia ich rękoma i stopami. W najbardziej zaawansowanych modelach znajdziesz muzykę lub wibracje, które pomagają uspokoić dziecko.

Istnieją maty, które stworzono w jednym stylu lub w jednej tematyce, przedstawiające na przykład popularne postaci z dziecięcych bajek lub opowieści.

U dziecka w wieku od dwóch do sześciu miesięcy taka mata stymuluje do łapania przedmiotów. Motywuje dziecko do wykonywania ruchów ciałem i pomaga w rozwoju wzroku.

Kiedy dziecko jest w już w stanie trzymać głowę w powietrzu, możesz położyć ja na macie na brzuchu, aby wzmacniało mięśnie i próbowało raczkować.

Jakie korzyści płyną z używania siłowni dla dzieci?

 1. Siłownie dla dzieci wspierają rozwój psychoruchowy malucha. Poprzez zabawę dziecko uczy się chwytać obiekty, które unoszą się nad nim. Wyściełana mata pozwala mu się poruszać bez ryzyka doznania urazu.
 2. Siłownie dla dzieci stymulują rozwój wzroku i słuchu poprzez światła, kolor i dźwięki. Motywują dziecko do odkrywania otaczającego go świata.
 3. Rozwój umysłowy: Te miniaturowe place zabaw wspomagają rozwój pamięci dziecka. Rodzice mogą nauczyć dziecko nazw różnych obiektów, które wiszą nad nim. Mogą również zachęcać dziecko do dotykania przedmiotów, które nazywają.
 4. Siłownie dla dzieci zapewniają całe godziny zabawy i rozrywki, w którą mogą włączyć się rodzice i spędzać czas razem z maluszkiem.

Wybór odpowiedniej siłowni dla dziecka

Na rynku znajdziesz wiele mat o różnych cechach. Możesz wybrać produkt znanej, komercyjnej marki lub zdecydować się na model wykonany własnoręcznie.

Oto czynniki, które powinnaś wziąć pod uwagę zanim kupisz siłownię dla swojego dziecka:

 1. Jakość produktu. Siłownia dla dziecka musi być nie tylko wytrzymała, ale także wykonana z wysokiej jakości materiałów. Jeśli materiały są dobrej jakości, możesz uniknąć niebezpieczeństwa związanego z wystąpieniem reakcji alergicznej u dziecka podczas zabawy.
 2. Zarówno mata, jak i znajdujący się nad nią łuk (na którym wiszą zabawki) powinny mieć miękką wyściółkę. Twój maluch zapewne będzie spędzał sporo czasu leżąc w siłowni, dlatego ważne jest, by było mu wygodnie. Co więcej, miękki łuk ochroni dziecko przed siniakami i nabiciem sobie guza.
 3. Siłownia nie musi być ogromna, ale powinna być na tyle duża, by dziecko mogło się po niej poruszać i obracać. Rozważ, w jakim miejscu w domu ją umieścisz.
 4. Zabawki na siłowni powinny być dobrze przymocowane i nie powinny stanowić zagrożenia dla bezpieczeństwa dziecka. Żadna część siłowni nie może zawierać składników toksycznych.
Mamy na siłowni siedzące z niemowlętami na kolanach - siłownie dla dzieci

Środki ostrożności

 1. Nigdy nie umieszczaj siłowni na stole lub ponad podłogą. Dzięki temu Twój maluch nie spadnie ani się nie zsunie. Nigdy nie podejmuj takiego ryzyka, nawet jeśli wydaje Ci się, że dziecko aż tak się nie rusza.
 2. Unikaj wszystkich części, które są na tyle małe, że dziecko może włożyć je do ust. Dzieci są bardzo ciekawe świata i mają tendencję do poznawania nowych przedmiotów przy pomocy ust. Najlepiej jest zdecydować się na większe elementy, aby uniknąć zakrztuszenia.
 3. Nigdy nie zostawiaj dziecka samego sobie. Nie opuszczaj go, gdy bawi się na siłowni. Zawsze powinien je nadzorować ktoś dorosły. Możesz także obserwować malucha przez elektroniczną nianię z kamerą.
 4. Kontroluj czas, jaki dziecko spędza na siłowni. Zbyt długie przebywanie wokół nowych obiektów, kolorów i innych elementów siłowni może bardzo mocno stymulować dziecko. Musisz uważać, by nie przebywało na siłowni zbyt długo. Mamy na to świetny sposób: przebywaj z nim, gdy bawi się na macie aktywizującej. Jeśli zauważysz, że dziecko jest nadmiernie pobudzone, nadszedł czas, by wyjść z siłowni i zacząć robić coś innego.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.