Pokój zabaw dla dziecka - 9 pomysłów jak go udekorować

Pokój zabaw dla dziecka - 9 pomysłów jak go udekorować
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 24 marca, 2019

Pokój zabaw dla dziecka to najważniejsze pomieszczenie w domu dla Twojego malucha. Natomiast dekorowanie tej przestrzeni to jedno z najbardziej zabawnych zajęć nie tylko dla rodziców, ale również i dzieci. To prawda, że projekt tej przestrzeni zależeć będzie od wieku Twojego dziecka. Jeśli jednak zorganizujesz to dobrze na początku, będziesz musiała tylko wprowadzać małe zmiany wraz z rozwojem dziecka.

Od momentu narodzin malucha pokój zabaw dla dziecka może pomóc w jego rozwoju psychoruchowym. W tym artykule podamy kilka wskazówek jak dobrze zaprojektować kreatywną i edukacyjną przestrzeń do zabawy dla Twojego dziecka.

Pokój zabaw dla dziecka i pomysły na jego dekorację

1. Wybierz dobrą przestrzeń na pokój zabaw dla dziecka

Pusty pokój lub pokój, którego nie używasz będzie właściwym miejscem. W przeciwnym razie możesz poświęcić trochę kącika sypialni na miejsce do zabawy.

Bardzo ważne jest uwzględnienie kwestie, które pomagają rozwinąć umiejętności motoryczne i kreatywność Twojego dziecka. Możesz również umieścić wszystkie zabawki w funkcjonalny sposób, aby nauczyć je, że wszystko ma swoje miejsce. To pomaga dziecku poznać porządek i organizację.

2. Zabezpieczenie dla dziecka na podłodze

Aby nie dopuścić do zranienia dziecka, należy umieścić poduszki lub miękkie zabezpieczenia wokół wszystkich rogów. Maty gumowe na podłogach są również dobrym rozwiązaniem. Są trwałe, wodoodporne i łatwe do czyszczenia.

Mata edukacyjna z niemowlakiem

3. Dodaj tablicę

Dobrą alternatywą, oprócz gier, jest dodanie tablicy. Dzięki niej Twoje dziecko może wyrażać siebie, uczyć się i wykonywać wiele różnych czynności. Możesz nawet używać na niej różnokolorowe markery lub kredę.

Przyczepna płyta to również dobry pomysł. Oprócz dodania miłego akcentu do sypialni, może to rzeczywiście pomóc w zabezpieczeniu dzieci przed malowaniem na ścianach.

4. Miejsce na zabawę oraz gry

Podczas wybierania gier i zabawek należy mieć na uwadze wiek dziecka. Zawsze powinnaś znajdować najbardziej odpowiednie miejsca na zabawki, aby upewnić się, że obok jest wystarczająco dużo miejsca na zabawę nimi. Natomiast kupowane przez Ciebie gry mogą być grami planszowymi, wideo, klockami i zabawkami, które można samemu budować i konstruować.

5. Nie zapomnij o biurku

Pokój zabaw dla dziecka powinien zawsze zawierać biurko przeznaczone do pracy, odrabiania pracy domowej i innych zajęć. Powinno znajdować się na odpowiedniej wysokości dla Twojego dziecka. Pokój zabaw dla dziecka należy wyposażyć w takie biurko, które może być używane zarówno do zabawy, jak i do nauki.

Ważne jest także, aby na biurku była mała półka ze wszystkim, czego może potrzebować Twoje dziecko podczas pracy. Może to obejmować kredki, akwarele, kartki papieru; generalnie wszystko, czego mogłoby użyć, aby pobudzić do działania swoją wyobraźnię.

6. Upewnij się, że pokój zabaw dla dziecka jest dobrze oświetlony

Naturalne oświetlenie jest zawsze idealne, ale jeśli nie jest to możliwe, musisz zainstalować małą lampę przy biurku. Powinno to pomóc zwiększyć kreatywność Twojego dziecka.

Jeśli w pokoju są okna, możesz zasłonić je zasłonami lub roletami. Zasłony zapobiegają uszkodzeniu oczu dziecka. Dodaj dekoracje, aby uzyskać miły, osobisty akcent.

Wskazówki jak urządzić pokój dziecka według metody Montessori

7. Pokój zabaw dla dziecka – użyj organizerów

Oprócz sprawienia, że pokój będzie wyglądał dobrze, organizery pomogą Ci w tym, aby dziecko odłożyło zabawki na swoje miejsce, gdy skończy się nimi bawić. Zgodnie z ich funkcją są idealne do porządkowania zabawek. Pomogą także Twojemu dziecku znaleźć to, czym chcą się bawić, ponieważ zawsze znajduje się w tym samym miejscu.

Doskonałą opcją jest użycie różnych kolorów dla każdej kategorii. Na przykład klocki znajdują się w zielonym pudełku, tory wyścigowe w czerwonym, a dinozaury w kolorze brązowym. Zestawy do herbaty w fioletowej szufladzie, kostiumy w kolorze różowym, lalki w kolorze pomarańczowym i tak dalej.

Sprzątanie zabawek po ich użyciu powoduje, że dzieci tworzą dobre nawyki organizacyjne już w młodym wieku. To przyzwyczajenie pozostanie z nimi do końca życia. Stymuluje również poczucie ładu u dziecka.

8. Dobrze wykorzystaj kolory aby zaprojektować pokój zabaw dla dziecka

Najlepsze kolory do malowania ścian to delikatne, neutralne odcienie. Po pomalowaniu ścian, dziecko może wybrać motyw. Możesz zaufać jego instynktowi i pozwolić mu wybrać temat pokoju, który chce.

“W dziecięcym pokoju zabaw powinien zawsze znajdować się biurko przeznaczone do pracy, odrabiania pracy domowej i innych zajęć.”

Jeśli jest to wspólny pokój, możesz go ozdobić motywem zoo lub czymś podobnym. Wszystko zależy od tego, co dzieci lubią najbardziej.

Dobrym pomysłem na udekorowanie pokoju zabaw dla dzieci jest wykorzystanie wpływu kolorów na ich nastrój. Kolory stymulują i pobudzają rozwój społeczny, emocjonalny i poznawczy.

Kolory mają również wpływ na temperament i osobowość dzieci. W ten sposób czerwone zabawki dają im energię i sprawiają, że dzieci chcą się ruszać. Jest to zalecane dla spokojniejszych dzieci, które potrzebują niewielkiej dawki energii.

Z kolei żółte zabawki są zazwyczaj dobre dla dzieci z trudnościami w koncentracji. Pomagają one w poprawie rozwoju poznawczego i zwiększają zdolność myślenia.

Niebieskie zabawki pomagają małym dzieciom się zrelaksować. Stymulują również proces snu. Z tego powodu są zalecane dla aktywnych dzieci lub maluchów, które są bardzo drażliwe lub nieznośne.

Pokój zabaw dla dziecka

9. Uwzględnij miejsce na książki

Ważne jest, aby w pokoju zabaw znajdowały się półki z książkami, do których dzieci mają łatwy dostęp. Nawet jeśli są zbyt młodzi, aby czytać, obrazki będą motywować je do otwierania książek.

Doskonałym pomysłem jest umieszczenie fotela, w którym rodzice mogą siedzieć i czytać swoim dzieciom, aby zachęcić je same do czytania. Pod koniec dnia pokój ten doskonale nadaje się na rodzinne spędzanie czasu wolnego i zabawę.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.