Pokój dziecka: praktyczna i ładna przestrzeń dziecięca

Pokój dziecka jest czymś, o czym wszyscy rodzice myślą, czekając na przybycie ich maleństwa. Dzisiaj przedstawimy kilka pomysłów na udekorowanie tego wyjątkowego pokoju będącego przestrzenią dla przyszłego członka rodziny.
Pokój dziecka: praktyczna i ładna przestrzeń dziecięca

Ostatnia aktualizacja: 09 marca, 2020

Jeśli jesteś w ciąży i zastanawiasz się, jak udekorować lub umeblować przyszły pokój dziecka, w tym artykule znajdziesz kilka ciekawych pomysłów na udekorowanie tej wyjątkowej przestrzeni.

Sypialnia dla dziecka to przestrzeń w domu, w której maleństwo będzie spędzać większość czasu, od momentu urodzenia. Dlatego dekorując pokój dziecka, powinniśmy starannie dobrać wystrój. Z namysłem powinniśmy dobrać także meble, które będą odpowiednie dla najmłodszego członka rodziny.

Pomysły na pokój dziecka: jak go dobrze umeblować i udekorować?

1. Elastyczne meble

Mówiąc „elastyczne”, mamy na myśli ponowne wykorzystanie mebli, których pierwotne przeznaczenie nie jest już nam potrzebne. Jeśli masz taką możliwość, poszukaj mebli, które dostosują się do potrzeb dzieci w miarę ich rozwoju.

Na przykład, Twoje dziecko nie zawsze będzie potrzebowało łóżeczka dziecięcego. Możesz używać tego mebla jeszcze przez kilka lat, jeśli jest to model, który można zmienić w łóżeczko dla starszaka. W ten sposób łóżeczko niemowlęce może służyć maluchowi przez lata.

Innym przykładem jest ponowne użycie fotela do karmienia, o czym więcej powiemy przy okazji następnego pomysłu. Fotel do karmienia można wybrać w tych samych kolorach i stylu co reszta domu. Później, gdy nie jest już potrzebny do karmienia piersią, można go używać w innej przestrzeni, w innym celu.

2. Komfort przede wszystkim

Najważniejszą rzeczą w pokoju dziecka jest to, żeby wszystko było wygodne – przede wszystkim dla dziecka, które musi czuć się zrelaksowane i możliwie najspokojniejsze, ale także dla osób, które się nim opiekują.

Łóżeczko i obrazki dla dziecka

Dziecko potrzebuje dużo opieki w ciągu dnia, czy to rano, po południu, czy też w nocy. Dlatego również rodzicom niezbędne jest wygodne miejsce do opieki nad dzieckiem.

Jeśli pokój jest duży, najlepszym rozwiązaniem jest kupno fotela i postawienie go obok łóżeczka dziecięcego. W ten sposób można wykonać podstawowe czynności, takie jak pomoc dziecku w zasypianiu lub karmienie go w pozycji siedzącej. W tym celu można wykorzystać też fotel, który w pierwszych miesiąca życia dziecka służył do karmienia.

3. Wszystko, czego potrzebujesz, w zasięgu ręki

Meblując pokój dziecka, pamiętaj, że dobrze jest mieć w zasięgu ręki wszystkie potrzebne przedmioty. Wybierz duży stolik do przewijania, w którym możesz przechowywać wszystkie produkty higieniczne dla dziecka.

Warto również trzymać ubranka dla dziecka w łatwo dostępnym miejscu. Jeśli to możliwe, przechowuj często używane rzeczy na półkach lub w szufladach pod przewijakiem.

Jeśli nie masz dużo miejsca, aby zmieścić tego typu meble, to wiklinowe kosze lub udekorowane pudełka mogą być Twoimi najlepszymi sprzymierzeńcami, skrywającymi w swoim wnętrzu wszystkie rzeczy, których na co dzień potrzebuje Twoje dziecko.

Kosze służą również jako dekoracja pokoju, jeśli wybierzesz je dobrze, w oparciu o kolor i styl. Ich zaletą jest to, że można je ponownie wykorzystać do przechowywania zabawek, gdy dziecko podrośnie.

4. Używaj mebli wielofunkcyjnych

Jeśli pokój nie jest zbyt duży lub po prostu nie chcesz go zastawić zbyt wieloma meblami, doskonale sprawdzą się meble wielofunkcyjne. Jak sama nazwa wskazuje, spełniają one różne funkcje jednocześnie.

Najlepszym przykładem jest stolik do przewijania. Spróbuj kupić stolik do przewijania, który w dolnej części posiada półki lub małą komodę. Dzięki temu będziesz mieć więcej miejsca na rzeczy dziecka.

Na rynku dostępne są też wielofunkcyjne bujaczki i foteliki do karmienia, których funkcjonalność można zmienić, by dostosować je do potrzeb większego dziecka.

5. Pokój dziecka jeszcze przyjemniejszy dzięki ładnemu dziecięcemu motywowi

W miarę rozwoju dzieci coraz lepiej dostrzegają kształty i kolory – i uwielbiają je! Jednym z pomysłów jest więc ozdobienie ściany specjalnym motywem.

Na przykład, motywem może być projekt, który Ci się podoba, lub może to być po prostu coś, co myślisz, że dziecku się spodoba. Motyle, chmury i drzewa to niektóre z najchętniej wybieranych projektów.

Duży pokój dziecka

Jeśli natomiast nie lubisz ręcznie wykonanych dekoracji, możesz użyć tapety i umieścić ją bezpośrednio na ścianie. W ten sposób będziesz również wizualnie stymulować dziecko, gdy zacznie ono rozpoznawać kolory i kształty.

Dodatkowo zalecamy wybór pastelowych kolorów z małymi wzorami lub nadrukami. Pokój będzie przyjemny dla małych oczu Twojego dziecka.

6. I ostatnie, ale nie mniej ważne – oświetlenie

Wreszcie, pokój dziecka to świetne miejsce na zainstalowanie dekoracyjnego oświetlenia. Przyciągnie to uwagę dziecka różnymi kształtami, a także pomoże Ci ozdobić pokój. Należy również pamiętać, że oświetlenie powinno być łagodne i relaksujące, aby zapewnić dziecku odpowiedni odpoczynek i sen.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.