Piekło-niebo: zabawa w łapanie emocji

Piekło-niebo: zabawa w łapanie emocji
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 28 kwietnia, 2019

Czy chcesz pomóc swojemu dziecku w nauce rozpoznawania i wyrażania emocji? Piekło-niebo może okazać się świetnym narzędziem.

Piekło-niebo to sprytny sposób na ułatwienie dziecku wyrażenie tego, co czuje poprzez zabawę z origami. Dzięki temu dziecko uczy się nazywać swoje emocje, a także spędza czas z rodziną.

Czytaj dalej, aby odkryć, w jaki sposób możesz pomóc dziecku być bardziej asertywnym poprzez zabawę.

Dzieci i ich emocje

Czasami, gdy pytasz swoje dziecko, jak minął mu dzień, jedyne, co otrzymujesz w odpowiedzi to lakoniczne „dobrze” lub gest wyrażający brak zdecydowania. Dziecku może nie być łatwo nazwać emocje, a tym bardziej wyjaśnić słowami, co czuło w szkole.

Z pomocą przychodzi prosta, ale skuteczna zabawka: piekło-niebo.

To typowa zabawa wywodząca się z origami, która istnieje od pokoleń, ale z ukrytą niespodzianką. Polega na określaniu podstawowych emocji i zachęceniu do wyjaśniania sytuacji, w których można poczuć się w określony sposób.

Składanie piekło-niebo

Piekło-niebo może okazać się przydatne w każdej rodzinie. Jeśli Twoje dzieci są bardzo małe, możesz rysować twarze reprezentujące różne emocje.

Jeśli są starsze, możesz nazwać emocje i podać praktyczne przykłady. Kluczem jest połączenie symboli z tym, co czują dzieci.

Jak piekło-niebo uczy radzenia sobie z emocjami

Po pierwsze ważne jest, aby dziecko rozumiało, że nie istnieje podział na dobre i złe emocje. Wszystkie są ważną częścią każdego człowieka i wszyscy doświadczamy ich w różnych momentach naszego życia.

Celem tej gry jest nauczenie dziecka, jak radzić sobie z emocjami. Ważne jest nauczenie go, aby nie odrzucało ani nie omijało żadnej z emocji, lecz aby dobrze rozumiało każdą z nich.

Jeśli nie pamiętasz, jak przygotować niebo-piekło, pomożemy Ci. Potrzebujesz tylko kartki papieru. Dodatkowo możesz przygotować tę zabawkę wspólnie z dzieckiem, aby mogło zacząć uczyć się origami:

  • Wytnij z papieru kwadrat.
  • Złóż papier tak, aby prawy róg znajdował się po lewej stronie, a lewy po prawej stronie.
  • Teraz zagnij każdy róg w kierunku środka. Następnie odwróć papier.
  • Złóż ponownie rogi w kierunku środka.
  • Napisz liczby 1-8 w każdym trójkącie i narysuj reprezentację każdej emocji.
  • Na koniec złóż papier na pół i połącz strony.
  • Włóż zabawkę na palce i zacznij grać!
Piekło-niebo z emotikonami

Podstawowe emocje

Na stronie Instructables.com można znaleźć instrukcję krok po kroku, jak wykonać piekło-niebo z origami. Dzięki temu możesz pomóc dziecku nauczyć się rozpoznać każdą z tych emocji, a także gesty lub sytuacje, które je reprezentują. Piekło-niebo to wspaniałe narzędzie do pracy z dziećmi w domu lub w szkole.

Można powiedzieć, że jest to podstawa edukacji emocjonalnej dziecka. Piekło-niebo uczy dzieci poprawnie wyrażać emocje. Ponadto uczy akceptować wszystkie emocje i utwierdza w przekonaniu, że odczuwanie rozmaitych emocji jest całkowicie normalne.

Nigdy nie jest za wcześnie, aby rozmawiać z dziećmi o uczuciach, o ile rozmawiasz z nimi na poziomie adekwatnym do ich wieku. Piekło-niebo to tylko jedna z wielu zabaw, które ułatwiają edukację emocjonalną dziecka.

Baw się dobrze z całą rodziną, gdy Twoje dzieci rozwijają swoje umiejętności!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.