Książki dla młodzieży: podaruj magię czytania

Książki dla młodzieży: podaruj magię czytania
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 08 stycznia, 2019

Czytanie jest kluczową częścią edukacji człowieka. Jest to praktyka, którą dorośli powinni wpajać dzieciom od najmłodszych lat i która powinna trwać przez cały okres dorastania. W poniższym artykule chcemy zaproponować książki dla młodzieży, które można podsunąć młodym ludziom jako klucz do fascynującego świata literatury.

Istnieją liczne książki dla młodzieży, które pozwalają nastolatkom cieszyć się czytaniem, co jest wspaniałym prezentem. Oto lista ośmiu najlepszych książek dla nastolatków.

Nastolatki pasjonują się tym, co czytają i są bardziej krytyczne w odniesieniu do treści książki. Niektórzy nawet zaczynają pisać swoje własne prace od najmłodszych lat.

Czytanie książki to ponadczasowa, dobra praktyka. Jednak, aby wybrać dobrą książkę, warto zapoznać się z jej głównym tematem.

Wiele książek oferuje coś, co wywrze wpływ, a nawet zmieni życie czytelnika.

Książki dla młodzieży są zróżnicowane, odpowiadając na różne gusta, zainteresowania i aspiracje.

Poniżej znajduje się kilka sugestii na najlepsze książki dla nastolatków, które pomogą rozwinąć w nich miłość do czytania.

Najlepsze książki dla młodzieży

1. Z pomieszanego archiwum pani Basil E. Frankweiler

Ta narracja koncentruje się głównie wokół intrygującego przypadku Claudii. Claudia i jej brat decydują się opuścić dom, aby ich rodzice mogli je docenić.

Gdy udaje im się uciec, zaczyna się przygoda… w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku.

Dzieci odkrywają w muzeum posąg, który wzbudza ich ciekawość. Ich fascynacja pochodzeniem posągu zaprowadza ich do tajemniczej pani Basil E. Frankweiler, dawnej właścicielki tego dzieła.

2. Dziwny przypadek psa nocną porą

Christopher Boone, 15-letni chłopiec z zespołem Aspergera, mieszka z ojcem. Jego matka zmarła.

Christopher jest dobrym uczniem i świetnie radzi sobie z matematyką. Co więcej ma niezwykłą pamięć.

Ma jednak także poważne problemy z komunikacją i innymi szczególnymi cechami. Na przykład nie może znieść koloru brązowego… lub żółtego. Wpada w gniew, gdy inni go dotykają.

Po odkryciu przez Christophera ciała psa sąsiada, pobitego na śmierć, profesor zachęca go do napisania o tym wydarzeniu. Christopher postanawia dowiedzieć się, kto zabił psa.

W swojej pracy detektywistycznej w stylu Sherlocka Holmesa odkrywa wiele niespodzianek. Szlak prowadzi do wielu nieoczekiwanych rzeczy.

Książki dla młodzieży - chłopak czyta

3. 6 najważniejszych decyzji, które kiedykolwiek podejmiesz

Ten utwór literacki wykorzystuje prawdziwe historie młodych ludzi z całego świata, którzy muszą poradzić sobie z szeregiem obowiązków lub decyzji.

Bohaterowie tej książki dla młodzieży, podobnie jak większość nastolatków, zawsze podlegali władzy rodzicielskiej.

Jednak z biegiem czasu nastolatki uczą się podejmować własne decyzje. Dobre czy złe, ich wybory zabierają ich w podróż, a oni stają za sterem.

Ta książka dostarcza nastolatkom cennych informacji na temat wielu najważniejszych decyzji, które napotykają w okresie dojrzewania i poza nim.

4. Diuna

Diuna to idealny wybór dla nastolatków, którzy uwielbiają science-fiction. Książka zabiera czytelnika w podróż do innej planety, Arrakis.

Arrakis to wyjątkowe miejsce z uwagi na fakt, iż jest jedynym we wszechświecie źródłem melanżu – przyprawy, która zwiększa ludzkie zdolności do niebotycznych poziomów. Jest uważana za najważniejszą substancję w kosmosie.

Całe rodziny poświęcają się zbieraniu melanżu. Jednak chciwość i ambicja zaczynają rodzić zdradę i perfidię wśród mieszkańców planety.

Poprzez serię wydarzeń główny bohater powieści zostaje porzucony na okrutnej pustyni Arrakis. Tam musi walczyć o przetrwanie, aby powrócić i szukać sprawiedliwości.

Nastolatki, czytając tę wielokrotnie nagradzaną powieść, poznają wielowarstwowe interakcje między polityką, religią, ekologią, technologią i ludzkimi emocjami.

5. Prawda o sprawie Savolty

„Prawda o sprawie Savolty”, napisana przez Eduardo Mendozę przedstawia kolejną sprawę do rozwiązania.

Fabuła przenosi czytelnika do wspaniałego hiszpańskiego miasta, Barcelony, z początku XX wieku.

Tam bardzo młody prawnik Javier Miranda wdaje się w walkę o władzę w elitarnym społeczeństwie biznesowym. Javier szybko dowiaduje się o jednym: nikt nie jest tym, za kogo się podaje.

6. Coś paskudnego tu nadchodzi

Ta książka łączy w sobie cechy dwóch gatunków: horroru i fantasy. Historia rozgrywa się w październiku.

Bohaterowie, Jim Nightshade i William Halloway, dwaj 13-letni sąsiedzi, żyją zupełnie normalnie, wręcz monotonnie.

Pewnego dnia do miasta przyjeżdża objazdowe wesołe miasteczko i zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Koszmarne wydarzenia powodują, że dwie główne postacie uczą się walczyć ze strachem.

Książki dla młodzieży - dziewczyna czyta z psem w parku

7. Lalka Kafki

Jest to książka, która zdradza, że rok przed śmiercią Franza Kafkę spotkało niezwykłe przeżycie.

Pewnego dnia, przechadzając się po parku Steglitz w Berlinie, spotyka dziewczynkę, która płacze, ponieważ straciła swoją lalkę.

Próbując uspokoić dziecko, Kafka, autor książki „Przemiana”, wymyśla ciekawą opowieść. Opowiada małej dziewczynce, że jej lalka właściwie nie została stracona. Przeciwnie, po prostu wyruszyła w podróż.

Następnego dnia Kafka, w roli listonosza, przynosi list do parku. Od tego wieczora przez następne trzy tygodnie Franz pisze serię listów, które następnie przekazuje dziewczynce.

W tych listach opowiada przygody tej wyjątkowej lalki, która podróżowała do odległych zakątków świata.

8. Niewidzialny człowiek

Naukowiec Griffin wymyśla sposób na niewidzialność po latach spędzonych na badaniach i analizach.

Udaje mu się stać niewidzialnym. Nie jest on jednak w stanie odwrócić efektów swojego eksperymentu.

Potem zaczyna wzbudzać przerażenie w mieście swoimi dziwnymi zachowaniami i przerażającym wyglądem.

Tutaj rozpoczynają się przygody opisane w tej książce. Griffin w końcu spotyka się z Dr Kempem, jego starym „przyjacielem”. Kemp zna sekret Griffina i musi zdecydować, czy mu pomóc, czy nie.

„Ten, który dużo czyta i dużo chodzi, idzie daleko i wie dużo”.
Miguel de Cervantes Saavedra

Dzieci powinny poznać radość z czytania najwcześniej jak to możliwe. Gdy dziecko dorasta i osiąga wiek dojrzewania, ten dobry nawyk jeszcze bardziej wzrasta i staje się życiową pasją.

Wybór odpowiedniej literatury, która wzbudzi zainteresowanie nastolatka, może być wyzwaniem. Ważne jest, aby wybrać dobrej jakości narrację, która przemawia do młodych umysłów.

Należy również pamiętać o aspektach edukacyjnych i kształtujących zawartych w książce.

Zapamiętaj te książki dla młodzieży: ich tytuły przydadzą się, gdy następnym razem pójdziesz do księgarni!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Konigsburg, E. L. (2016). Los archivos secretos de la Sr. Basil E. Frankweiler. Palabra.
  • Haddon, M. (2016). El curioso incidente del perro a medianoche. Salamandra.
  • Covey, S. (2013). Las 6 decisiones más importantes de tu vida. Palabra.
  • Herbert, F. (2019). Dune. Nova.
  • Mendoza, E. (ed. 2016). La verdad sobre el caso Savolta. Booket.
  • Bradbury, R. (ed. 2019). La feria de las tinieblas. Planeta.
  • Sierra i Fabra, J. (2019). Kafka y la muñeca viajera. Siruela.
  • Wells, H. G. (ed. 2017). El hombre invisible. Lebooks Editora.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.