Podróże od najmłodszych lat i wynikające z nich korzyści

Podróże od najmłodszych lat i wynikające z nich korzyści
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 24 maja, 2018

Podróże, zwłaszcza te zapoczątkowane od najmłodszych lat całkowicie przyczyniają się do zmiany życia młodego człowieka. Poznawanie nowych kultur i stylów życia, może znacznie wpłynąć na kształtowanie poglądów i przekonań. Nie powinno się więc zabierać tej możliwości także najmłodszym. Podróże mogą stać się doświadczeniem zmieniającym życie.

Żyjemy w świecie, w którym wszyscy starają się nadążyć za codziennym harmonogramem i obowiązkami. Zatrzymanie się, chociażby na chwilę wydaje się panaceum. Poznawanie nowych miejsc wpływa na poszerzanie poglądów, a także wywiera silny, pozytywny wpływ na wiele innych aspektów naszego życia.

Nie dotyczy to tylko dorosłych. Dzieci odkrywające świat są zachwycone odmiennością oraz wszystkim co znajduje się w tym “innym świecie”. Podróże są doskonałym nawykiem, jakim rodzice mogą przekazać małemu dziecku. Dlaczego? Odpowiedź znajduje się poniżej.

“Podróżowanie jest fatalne w skutkach dla uprzedzeń, fanatyzmu i zaściankowości”

-Mark Twain-

Korzyści z podróżowania:

Spakowanie walizki i opuszczenie domu na kilka dni ma ogromne zalety w szczególności dla samopoczucia psychicznego jak i emocjonalnego. Oto kilka z nich:

  • Pozbycie się stresu: wyłączenie się od pracy, problemów czy zobowiązań pozwala na całkowity odpoczynek oraz odzyskanie energii. Ważne, żeby nie planować zbyt wiele, aby uniknąć stresu po podróży.
  • Stymulacja mózgu: odkrywanie nowych miejsc, zapachów, smaków czy doświadczeń, pomaga mózgowi pracować nad przyswajaniem nieznanego. W ten sposób mózg utrzymywany jest w dobrym stanie oraz jest zdolny do przetwarzania wielu nowych informacji.
  • Dobre samopoczucie: Podróże poprawiają samoocenę, ponieważ wiążą się z osobistymi wyzwaniami. Adaptacja i przyzwyczajanie się do innego jedzenia, zasad czy nawet języka. Ponadto rzeczywiste doświadczenia wnoszą o wiele więcej szczęścia niż rzeczy, które możemy zakupić.
Podróże z małymi dziećmi

Podróże od najmłodszych lat

Jeżeli doświadczenie wyjazdu na wycieczkę oferuje tak wiele korzyści osobom dorosłym, dzieci są jeszcze bardziej uprzywilejowane. Pamiętaj, że opuszczanie domu pomaga dziecku na zapoznanie się z nieznanym. Bywa, że nasze pociechy nie zdają sobie nawet sprawy jak długa jest podróż, kiedy tam dojadą czy wrócą do domu.

Poniżej przedstawiamy 3 najważniejsze korzyści z podróżowania w młodym wieku:

1. Nowe perspektywy

Sposób w jaki dzieci analizują i interpretują świat, determinuje ich punkt widzenia. Kiedy dziecko opuszcza miasto, kraj czy kontynent uczy się spoglądać na świat innymi oczami. Zrozumie wtedy, że nie wszystko musi być robione tak jak zostaliśmy tego nauczeni.

Po tak licznych obserwacjach młody człowiek zaczyna wprowadzać nowe nawyki do swojego życia a także inne wartości w odniesieniu do pracy, związku czy środowiska. Zapewne będzie miał okazję na degustację nieznanych dotychczas potraw, poznanie nowych dyscyplin sportowych, czy usłyszenie nowych języków. Świat jest pełen alternatyw, wystarczy otworzyć oczy i dostrzec.

2. Rozbudzanie ciekawości

Dziecko widząc nowe rzeczy czy miejsca o których nigdy nie słyszało, a nawet sobie ich nie wyobrażało z pewnością zada wiele pytań. Dlaczego używa się tutaj tego języka? Co sprawia, że tak bardzo lubią to jedzenie? Jaki tytuł ma ta piosenka?

Najważniejsze, że jego zmysły pozostają wciąż rozbudzone. Poświęci całkowitą i pełną uwagę na zidentyfikowanie wszystkiego, co zaobserwuje. W konsekwencji najmłodsi będą wzmacniać refleksyjnego, krytycznego i racjonalnego ducha. Wszystko co istnieje, co dzieje się w ich otoczeniu, kryje za sobą pewną przyczynę. Dzieci mimo wszystkich przeszkód będą dążyć do jej poznania.

Dziecko na wakacjach z walizką

3. Poprawa relacji i jakości życia

Rodzinne podróże stanowią wyzwanie dla wszystkich jej członków. Potrzeba współpracy i wiele cierpliwości, aby przebywać z kimś przez całą dobę. Nie jest to wcale łatwym wyzwaniem.

Podróże są wspaniałą okazją do pogłębienia więzi. Poprzez nowe doświadczenia rodzice i dzieci stają się bliższymi towarzyszami. Zarówno rodzice jak i dzieci doświadczają nowych przeżyć. Głównym punktem jest to co dzieje się na zewnątrz. Nie koncentrujemy się natomiast co konkretnie robi dana osoba.

Po podróży rodzina staje się bardziej zjednoczona i wyrozumiała.

Wskazówki, o których należy pamiętać podczas podróży z dziećmi

Jeżeli wybierasz się na wycieczkę ze swoimi pociechami, poniższe rady mogą okazać się bardzo pomocne:

  • Nie zapomnij spakować potrzebnej dokumentacji, w tym książeczek zdrowia.
  • Zapakuj apteczkę, jedzenie i artykuły higieniczne, których maluch może potrzebować.
  • Weź kilka opakowań leków – nie zaszkodzi w nagłych sytuacjach (unikaj jednak dłuższego samoleczenia!).
  • Zaplanuj zajęcia z przerwami na odpoczynek lub dokonuj korekt w miarę rozwoju sytuacji.
  • Zrezygnuj ze zbyt zatłoczonych miejsc, bez cienia lub bez udogodnień dla podróżujących z dziećmi.
  • Zawsze miej przy sobie jedzenie, napoje i zabawki.

Na koniec bądź gotowa na dobrą zabawę. Jeżeli podejmiesz odpowiednie środki ostrożności, a dobry nastrój będzie Ci towarzyszył, ten wyjazd stanie się niesamowitym wspomnieniem dla Twojego dziecka.

Podróże od najmłodszych lat otwierają okno na świat. Twój maluch otrzyma nowe perspektywy na całe swoje przyszłe życie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.