Filmy dla dzieci: najlepsze tytuły dające wiele korzyści

Filmy dla dzieci: najlepsze tytuły dające wiele korzyści
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 15 marca, 2019

Wszystkie filmy dla dzieci mają ważny przekaz. Obserwując tak wiele różnych sytuacji na ekranie, dzieci rozwijają umiejętność krytycznego myślenia. Filmy dla dzieci pobudzają także ich wyobraźnię i pomagają im wyrosnąć na kreatywnych ludzi.

Filmy to jedna z najlepszych form rozrywki. Jednak może Cię zaskoczyć fakt, że filmy dla dzieci mają prawdziwe zalety, z których szkoda nie skorzystać.

Co roku pojawiają się nowe filmy dla dzieci. Ich głównym celem jest zapewnienie rozrywki i sprawienie, by widzowie dobrze się bawili. Jednak na tym nie koniec. Historie przedstawione w filmach kształtują moralność dzieci i pokazują im otaczający ich świat.

Główne zalety filmów dla dzieci

Poza zapewnieniem dobrej zabawy filmy mogą pomóc dzieciom w nauce nowych słów w języku ojczystym, nauce języków obcych czy kształcić system wartości. Ponadto razem z dzieckiem korzystać z tych zalet może cała rodzina. Mimo to zalecamy, by zawsze sprawdzić zawartość filmu przed pokazaniem go dzieciom.

Poszerzanie zasobu słów

Dzieci są bardzo dobre w słuchaniu i szybko chwytają nowe informacje. Gdy dorastają, ich słownictwo poszerza się w ogromnym tempie. Filmy mogą pomóc w tym sensie, ponieważ pokazują sytuacje, których dzieci prawdopodobnie nigdy nie doświadczył. Prawdopodobnie usłyszą nowe słowa i w przystępny sposób poznają ich znaczenie.

Zwykle, jeśli dzieci nie rozumieją słowa, pytają o nie opiekunów. To świetna okazja, aby do nauki. Z drugiej strony, jeśli dzieci potrafią czytać, zachęcaj ich do wyszukiwania słów w słowniku. W ten sposób nie tylko poznają znaczenie, ale także prawidłową pisownię.

Rodzina w kinie

Łagodzenie stresu

Kolejna z zalet filmów dla dzieci ma związek z emocjami. Filmy dla dzieci mogą łagodzić stres, niepokój i nerwy.

Będąc w szkole, dzieci często doświadczają trudnych emocji. Rozmaite obowiązki szkolne, testy i egzaminy mogą być źródłem stresu. Porzucając na chwilę te codzienne sprawy, dzieci mogą oczyścić umysł i dobrze się bawić. Rozrywka, którą zapewniają filmy dla dzieci, może pomóc im się zrelaksować.

Nauka języków obcych

Można oglądać zagraniczne filmy i filmy w innych językach, które pokazują życie postaci z innych części świata. To może sprawić, że Twoje dzieci będą bardziej zainteresowane podróżowaniem i uczeniem się języków obcych.

Stymulacja kreatywności i logicznego myślenia

Oglądając przeżycia postaci na ekranie, dzieci mogą rozwijać logiczne myślenie i przez to stać się inteligentniejsze. Korzyści z filmów są oczywiste, gdy rodzice pomagają dzieciom w rozwiązywaniu ich problemów. Są pomocne także, gdy dzieci muszą nauczyć się samodzielnie wyciągać wnioski i znajdować rozwiązania.

Ponadto filmy dla dzieci pobudzają kreatywność, rozumowanie i wyobraźnię.

Poza zapewnieniem dobrej zabawy filmy mogą pomóc dzieciom w nauce nowych słów w języku ojczystym, nauce języków obcych czy kształcić system wartości.

Najlepsze filmy dla dzieci, które dają liczne korzyści

Filmy dla dzieci są na różne tematy i opowiadają o rozmaitych postaciach. W niektórych z nich pojawiają się prawdziwi aktorzy, a inne są w całości animowane.

Każdy z filmów, w zależności od jakości, ma wątek niosący lekcję dla dzieci. Poniżej przedstawiamy filmy dla dzieci, których starannie przemyślana treść niesie wiele korzyści oglądającym je dzieciom.

Gdzie jest Nemo

To świetny film, zwłaszcza dla dzieci w wieku od 5 do 10 lat. Jedna z postaci, Dory, zawsze ma pozytywne nastawienie. Pomimo problemów zawsze chętnie pomaga innym.

Natomiast protagonista, Nemo, jest rybą o małych płetwach, co odróżnia go od kolegów z klasy. Mimo to żaden z nich nie wyśmiewa się z Nemo. To uczy dzieci szacunku, empatii i równości. Będą czuć się zmuszone naśladować te niezapomniane postacie.

Toy Story

Toy Story to jeden z ulubionych tytułów, zarówno wśród młodych, jak i starszych. Niesie wiele lekcji, na przykład uczy lojalności na przykładzie Chudego.

Ponadto ten film zachęca dzieci do wdzięczności i uczy znaczenia spędzania czasu z rodziną. Kolejną lekcją jest docenianie umiejętności innych ludzi zamiast odczuwanie zazdrości.

Rodzina spędza wspólnie czas w kinie, oglądając filmy dla dzieci

Rodzinka Robinsonów

W tym filmie chłopiec z sierocińca Leon jest bardzo zainteresowany nauką, tworzeniem nowych rzeczy i pragnie znaleźć swoją rodzinę. Ten film uczy dzieci o negatywnych konsekwencjach trzymania urazy i dlaczego dobrze jest wyznaczyć cel, jakim jest próba bycia lepszą osobą każdego dnia.

Podsumowując, każdego tygodnia pojawiają się nowe filmy dla dzieci. Oglądajcie je w kinach lub w domu, aby czerpać korzyści, jakie oferują. To przekaże Twoim dzieciom ważne życiowe lekcje, a jednocześnie pozwoli im cieszyć się czasem spędzanym wspólnie z rodziną.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cano Calderón, A. (1993). El cine para niños, un capítulo de la Literatura infantil. Revista Interuniversitaria de Formación Del Profesorado.
  • Graham Walters, John Lasseter y Andrew Stanton, Lee Unkrich. (2003). Buscando a Nemo. Estados Unidos: Walt Disney Pictures, Pixar Animation Studios.
  • Bonnie Arnold, Ralph Guggenheim, Steve Jobs, Edwin Catmull y John Lasseter. (1995). Toy Story. Estados Unidos: Pixar Animation Studios, Walt Disney Pictures.
  • John Lasseter, Dorothy McKim y Stephen J. Anderson. (2007). Descubriendo a los Robinsons (La familia del futuro). Estados Unidos: Walt Disney Pictures, Walt Disney Animation Studios.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.