Uczenie dziecka jak prowadzić samochód: czy jest to legalne?

Czy rodzice mogą nauczyć swoje dzieci prowadzenia pojazdu i nie ponosić z tego powodu żadnych sankcji? Jak zobaczymy na podstawie naszego dzisiejszego artykułu, ta sytuacja nie jest w żaden sposób usprawiedliwiona przez nasze obecne przepisy i może mieć z tego powodu dość poważne konsekwencje natury prawnej.
Uczenie dziecka jak prowadzić samochód: czy jest to legalne?

Ostatnia aktualizacja: 17 stycznia, 2020

Wielu rodziców uważa, że uczenie dziecka jak prowadzić samochód to świetny pomysł. Na przykład dziecko może przechodzić przez ten proces we własnym tempie. Rodzice mogą pomóc mu ćwiczyć samodzielnie. I zaoszczędzić przy tym sporo pieniędzy, ponieważ nie będą potrzebować wtedy zbyt wielu dodatkowych godzin na kursie nauki jazdy.

Dzieje się tak zwykle przed zapisaniem się dziecka do szkoły nauki jazdy lub przygotowaniem się do egzaminu w celu uzyskania prawa jazdy. Jest to tak zwane prowadzenie pojazdu w towarzystwie doświadczonego kierowcy.

Ale w takim przypadku faktyczny kierowca nie ma prawa jazdy i prowadzi samochód pod kierownictwem i nadzorem osoby z uprawieniami do kierowania autem i odpowiednim doświadczeniem.

Czy jednak uczenie dziecka jak prowadzić samochód jest w pełni legalnym procesem? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo jednoznaczna: I brzmi ona: nie. Ktokolwiek to robi, popełnia wykroczenie przeciwko zasadom bezpieczeństwa na drodze. To dosyć poważna sprawa, która niesie ze sobą bardzo określone konsekwencje.

W naszym dzisiejszym artykule spróbujemy zaprezentować kilka faktów, które pozwolą Ci dowiedzieć się, co prawo mówi o tej własnie sytuacji i jakie są wtedy możliwe sankcje.

Uczenie dziecka jak prowadzić samochód – co mówi na ten temat nasze prawo?

Czy rodzice mogą nauczyć swoje dzieci prowadzenia pojazdu i nie ponosić z tego powodu żadnych sankcji? Jak zobaczymy na podstawie dalszej części naszego dzisiejszego artykułu, ta sytuacja nie jest w żaden sposób usprawiedliwiona przez nasze obecne przepisy. I może rodzić z tego powodu dość poważne konsekwencje natury prawnej.

Kiedy rodzice uczą swoje dzieci jazdy samochodem, nawet na obszarach bez ruchu innych aut i pieszych, łamią prawo. Jest to złamanie zasad bezpieczeństwa drogowego zgodnie z art. 94 kodeksu wykroczeń.

Nie ma znaczenia, czy w takiej sytuacji zaskakuje rodzica i dziecko policjant, czy też funkcjonariusz Straży Miejskiej lub innych organów. Może wtedy zostać wszczęte przeciwko takiej osobie oskarżenie, które spowoduje uruchomienie odpowiednich trybów postępowania i związanych z nimi kar.

Jeśli uczenie dziecka jak prowadzić samochód nie spowodowało przy okazji żadnego incydentu lub uszkodzenia mienia, sytuacja taka zostanie potraktowania jak standardowe wykroczenie w postaci prowadzenia samochodu bez odpowiedniego prawa jazdy.

Kto może zostać ukarany w takim przypadku?

Kiedy rodzice zdecydują się na uczenie dziecka jak prowadzić samochód i zatrzyma je w trakcie tego procesu funkcjonariusz policji lub Straży Miejskiej, zarówno rodzic, jak i dziecko będą zamieszani w to wykroczenie. Oznacza to, że również dziecko w tym momencie złamało prawo, kierując pojazdem bez wymaganych uprawnień.

Kluczyki do auta

Analogicznie w takiej sytuacji rodzic jest również winny oddania pojazdu w ręce osoby bez prawa jazdy. Obecność rodzica zachęca dziecko do kierowania samochodem, ale nie jest do tego zdolne w myśl przepisów prawny. A jeśli to ktoś inny, a nie rodzic, uczy dziecko jazdy autem, sytuacja jest tak naprawdę taka sama.

Sankcje za prowadzenie pojazdu bez uprawnień w Polsce

W różnych krajach kara za takie wykroczenie jest inna, zawsze jednak dosyć surowa. Na przykład hiszpański kodeks karny definiuje karę dla tych, którzy prowadzą pojazd bez prawa jazdy, w zależności od wielkości popełnionego przez nich przestępstwa.

Kara może wynosić od trzech do sześciu miesięcy pozbawienia wolności, grzywna w systemie stawek dziennych za okres od 12 do 24 miesięcy (rozwiązanie typowe dla hiszpańskiego ustawodawstwa) lub praca społeczna przez 30 do 90 dni.

W przypadku Polski uczenie dziecka jak prowadzić samochód stanowi złamanie artykułu 94 kodeksu wykroczeń. W zależności od konkretnej sytuacji kara za tego typu wykroczenie może wynosić od 20 do 5 000 złotych. Dodatkowo w uzasadnionych przypadkach sąd może orzec karę dodatkową w postaci zakazu prowadzenia pojazdów dla rodzica i / lub dziecka na określony czas.

Ponadto udostępnienie pojazdu osobie bez wymaganych uprawnień jest naruszeniem artykułu 96 kodeksu wykroczeń. Kary za ten występek są takie same, jak przy naruszeniu artykułu 94 wspomnianego powyżej.

Sprawcy tego wykroczenia prawie zawsze zostaną ukarani poprzez kombinację dwóch ostatnich kar, które zaprezentowaliśmy powyżej. Oczywiście jeśli kierowca jest niepełnoletni, kara finansowa spada także na prawnego opiekuna dziecka.

Kara więzienia jest zarezerwowana dla poważnych przypadków, w których miał miejsce na przykład groźny w skutkach wypadek. Można ją również zastosować w sytuacji, gdy kierowca i nauczyciel, w tym przypadku rodzic i dziecko, zachowują się agresywnie w stosunku do funkcjonariuszy policji, którzy ich zatrzymali.

Dlaczego uczenie dziecka jak prowadzić samochód nie jest dobrym pomysłem?

Oprócz tego, że uczenie dziecka jak prowadzić samochód jest wykroczeniem, które może skutkować poważnymi karami, należy również wziąć pod uwagę fakt, że cały ten proces może nie być dobrym pomysłem z wielu innych powodów.

W rzeczywistości, aby nauczyć inną osobę sztuki prowadzenia samochodu, konieczne jest posiadanie odpowiedniego certyfikatu. A zostanie instruktorem w szkole nauki jazdy nie jest łatwym zadaniem.

Pojazd do nauki jazdy musi także otrzymać odpowiednie modyfikacje. Na przykład musi on mieć podwójny zestaw pedałów tak, aby instruktor mógł kontrolować samodzielnie taki samochód. Albo też korygować wszelkie możliwe niebezpieczne działania, które wykonuje kursant. Ponadto samochód szkoleniowy musi być łatwo rozpoznawalny przez innych kierowców.

Nauczenie dziecka jak prowadzić samochód

Bez tych wszystkich środków ostrożności uczenie dziecka jak prowadzić samochód może być niebezpieczne i doprowadzić do wypadku. Nawet jeśli cały proces odbywa się na terenie prywatnym lub w miejscach o małym natężeniu ruchu.

Niebezpiecznie jest podejmować niepotrzebne ryzyko. Co więcej, w razie wypadku Twój ubezpieczyciel nie będzie odpowiadał za poczynione przez Ciebie szkody.

I na koniec, kiedy uczysz swoje dzieci prowadzenia auta, możesz mu przekazać także pewne niewłaściwe nawyki. Później trudno będzie Twojemu dziecku je skutecznie wyeliminować. Na przykład możesz przyzwyczaić swoje dziecko do pozostawiania dłoni na dźwigni zmiany biegów lub niewłaściwego ułożenia rąk na kierownicy.

Te złe nawyki nie tylko zagrażają bezpieczeństwu przyszłego kierowcy. Mogą one być również powodem do niepowodzenia podczas zdawania egzaminu na prawo jazdy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.