Jak spędzać czas ze swoimi dziećmi w trakcie epidemii koronawirusa?

Jak spędzać czas ze swoimi dziećmi w trakcie epidemii koronawirusa? Dziś zaprezentujemy Ci kilka pomocnych wskazówek!
Jak spędzać czas ze swoimi dziećmi w trakcie epidemii koronawirusa?
Elena Sanz Martín

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz Martín.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Dlaczego w ogóle poruszamy temat tego, jak spędzać czas ze swoimi dziećmi? Wszystko bowiem rozbija się o ostatnie wydarzenia ze świata.

Wiele krajów wydało różnego rodzaju protokoły alarmowe z powodu kryzysu związanego z koronawirusem. Większość rządów z całego globu podejmuje drastyczne kroki w celu rozprzestrzenienia choroby COVID-19.

Różnią się one na całym świecie, ale w większości krajów Europy i USA szkoły są zamknięte, a ludzie proszeni są o pozostanie w domu przez co najmniej 15 następnych dni. Nieuchronnie to samo pytanie rodzi się u wszystkich rodziców: jak zorganizować sobie dzień i spędzać czas ze swoimi dziećmi w trakcie epidemii wywołanej przez koronawirusa?

Jest to okres, w którym codzienna rutyna w ramach każdej rodziny całkowicie się zmieni. Dzieci i młodzież w ogóle nie będą chodzić do szkoły. Niektórzy rodzice będą musieli iść do pracy, inni będą pracować zdalnie, ale jeszcze inni zostali zobowiązani do pozostania w domu bez wykonywania żadnej pracy.

Oprócz wszystkich związanych z tym problemów logistycznych musimy dodać fakt, że zajęcia pozaszkolne, a nawet zwykłe wycieczki do parku zostały również w większości przypadków zabronione.
Jest to niewątpliwie skomplikowana sytuacja na wielu poziomach. Oto jednak kilka zaleceń, które pomogą Ci przejść przez ten etap jako rodzina w najlepszy możliwy sposób.

Jak spędzać czas ze dziećmi w domu podczas epidemii koronawirusa?

Jak więc spędzać czas ze swoimi dziećmi w trakcie epidemii koronawirusa? Poniżej przedstawiliśmy Ci kilka pomocnych wskazówek!

Dobra organizacja to klucz do sukcesu

Najważniejsze jest to, aby spróbować ustanowić sobie dobrą rutynę, odpowiednią do konkretnej sytuacji każdej rodziny. Aby to zrobić, możesz spróbować sobie przypomnieć, jak rozwiązywaliście wspólnie liczne problemy w okresach świątecznych.

Ojciec z synem

Możesz wtedy także skorzystać z pomysłów, które mogą zadziałać również w tej konkretnej sytuacji.

Określ na przykład liczbę godzin, które Twoje dzieci spędzą bez Ciebie lub Twojego partnera. Jeśli oboje rodzice muszą pracować, w zależności od wieku i dojrzałości swoich pociech zdecyduj, czy Twoje dzieci mogą zostać w domu same. Jeśli nie, musisz opracować alternatywne rozwiązania, które pozwolą Ci, by ktoś się nimi zaopiekował w tych trudnych czasach.

Dzienna rutyna

Ważne jest, aby Twoje dzieci zrozumiały, że czas wolny z powodu koronawirusa to nie są dodatkowe wakacje. Nawet jeśli w międzyczasie nastąpi wiele zmian, muszą one przestrzegać codziennej procedury. Dlatego też staraj się przestrzegać standardowego harmonogramu dnia każdego dziecka.

Chodzi tutaj przede wszystkim o porę snu, godzinę wstawania z łóżka, pory posiłków itp. Staraj się, aby ich codzienne życie było podobne do tego, jakie było wcześniej.

Takie procedury zapewniają stabilność i pomagają nam być bardziej produktywnymi. Jest to naprawdę konieczne, ponieważ szkoła kontynuuje pracę przy pomocy zasobów technologicznych i komputerowych. Oprócz tego musisz znaleźć punkt równowagi, aby Twoje dzieci nie cierpiały zbytnio z powodu panującego wokół nich chaosu.

Czas przeznaczony na naukę

Z tego samego powodu ważne jest to, aby dzieci codziennie poświęcały odpowiednią część swojego czasu na naukę i odrabianie lekcji. Wiele ośrodków edukacyjnych kieruje tą formą edukacji, wysyłając dzieciom ćwiczenia i zadania, które następnie muszą one wypełnić i odesłać przez Internet.

Zabawa dzieci

Dzieje się tak zwłaszcza na poziomie szkoły średniej i uczelni wyższych. Jednak w niektórych przypadkach dzieci ze szkół podstawowych mogą nie mieć takich samych możliwości lub zadań. W efekcie może okazać się konieczne, aby rodzice pomogli im zorganizować program nauki i spędzać w ten sposób czas ze swoimi dziećmi.

Dobrym rozwiązaniem może być na przykład przeznaczenie poranków na prace domowe, a popołudnia na zajęcia rekreacyjne i zabawę.

Dzieci w czasie epidemii koronawirusa: czas na odpoczynek

Czas wolny jest jednym z aspektów, który jest najbardziej ograniczony przez niemożność, w wielu przypadkach, możliwości opuszczenia domu. Jest to jednak doskonały czas, aby cieszyć się wszystkimi zabawami i grami, na które zwykle nie masz czasu. A przede wszystkim wykorzystaj tę okazję, aby spędzić czas ze swoimi dziećmi.

Oglądajcie filmy razem, grajcie w gry planszowe, rozmawiajcie, malujcie lub wykonujcie inne działania o charakterze artystycznym oraz kreatywnym. Wszystkie te opcje są dobre, ponieważ dla dzieci obecność i uwaga ze strony rodziców jest jednym z najlepszych prezentów, jakie możesz im dać.

Zaangażuj także dzieci w prace domowe. Zamień to w coś zabawnego, w czym uczestniczy cała rodzina. Zmywanie podłogi lub wspólne gotowanie może stać się okazją do świetnej zabawy.

Staraj się również, o ile to możliwe, aby Twoje dzieci dostały codziennie dawkę słońca i świeżego powietrza. Jeśli masz podwórko lub ogród, będzie to idealne rozwiązanie. Jeśli nie, to wystarczy na przykład przeczytać książkę przy balkonie lub oknie.

Na koniec należy pamiętać, że Twoje dzieci spędzą wiele dni bez spotykania się z przyjaciółmi. Ale na szczęście technologia pozwoli im pozostać w kontakcie poprzez rozmowy wideo lub gry online dla wielu graczy.

Przede wszystkim pamiętaj, że jest to sytuacja tymczasowa. Staraj się więc zachować spokój i optymizm. W końcu rzadko mamy okazję spędzać tak dużo czasu z naszymi bliskimi. Doceńmy to zamiast narzekać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.