Kurtka zimowa a dziecko w foteliku

Kurtka zimowa a dziecko w foteliku

Ostatnia aktualizacja: 27 kwietnia, 2018

Bezpieczeństwo naszych dzieci to coś co zawsze jest na pierwszym miejscu dla nas matek. W zimie zakładamy im coś co ochroni je przed zimnem jak kurtka, żeby się nie przeziębiły. Okazuje się jednak, że ta sama kurtka która chroni je przed mrozem może być zabójczą pułapką w przypadku kolizji.

Zimowa kurtka, aż taka zła ?

Ostatnie badania pokazały, że grubość jaką ma przeciętna, zimowa kurtka która doskonale chroni od zimna, może wystarczyć aby spowodować niebezpieczną przestrzeń między twoim dzieckiem a pasami fotelika.

Jeżeli dziecko nie jest dostatecznie dobrze przypięte do fotelika to podczas kolizji może zostać z niego wręcz „wystrzelone” już przy prędkości 60km/h

Zróbmy mały test

Nic nie przekonuje tak jak doświadczenie czegoś na „własnej skórze”. Spróbuj wsadzić dziecko do fotelika w założonej kurtce. Dostosuj odpowiednio pasy bezpieczeństwa. Następnie ściągnij mu kurtkę i posadź jeszcze raz w tym samym foteliku bez zmiany ustawień pasów.

Zwróć uwagę na odległość pasów od ciała dziecka. Tych kilka centymetrów wolnej przestrzeni które spowodowała założona kurtka może zaważyć na poważnych konsekwencjach w razie wypadku. Bądź rozsądna i nie lekceważ znaczenia wyników testów fotelików.

Kilka minut może wiele

Kiedy wychodzicie z domu, postaraj się aby wsadzać dziecko do już nagrzanego auta. Pomoże to uniknąć sytuacji kiedy trzeba będzie ściągać i zakładać ich odzież zimową jak kurtka, szalik czy czapka. Dzieci mogą czuć się bardzo wygodnie w ciepłym płaszczu czy kurtce ale to naraża ich życie na niebezpieczeństwo.

Poświęć więc minutę na to aby zdjąć mu kurtkę przed wejściem do auta i ponownie ją założyć przy wychodzeniu z niego. Życie twojego dziecka jest warte o wiele więcej niż kilka zaoszczędzonych minut. To tylko kurtka. Miej na uwadze, że zimą wypadki drogowe zdarzają się częściej.

Dziecko, kurtka

Zawsze woź ze sobą koc

W przypadku bardzo niskich temperatur, aby dodatkowo ochronić dzieci przed zimnem możesz wozić dla każdego z nich kocyk.

Po usadowieniu dziecka w foteliku i odpowiednim dostosowaniu pasów, przykryj je kocem. Zdajemy sobie sprawę, że czasami nam się spieszy albo jesteśmy spóźnieni. Aby przyspieszyć ten proces, możesz spróbować nauczyć dziecko przykrywać się samodzielnie. Na pewno poczują się wtedy samodzielne i zadowolone. Spróbuj przekazać na nie tą odpowiedzialność jeżeli mają około trzech latek. Będziesz zdziwiona jak dobrze sobie z tym poradzą. To lepsze rozwiązanie niż kurtka.

Dziecko w foteliku

Przepisy

Każdy kraj ma swoje własne prawo jeżeli chodzi o przewożenie dzieci. W Hiszpanii na przykład, od pierwszego września 2015, policja ma prawo zabronić przewożenia dziecka pojazdem jeżeli zauważą oni jakieś odstępstwa od przepisów bezpieczeństwa.

W Polsce jest podobnie. Wszyscy pasażerowie podróżujący autem, muszą mieć odpowiednio zapięte pasy bezpieczeństwa. Dotyczy to jazdy zarówno terenie zabudowanym jak i  po innych drogach.

Dodatkowo prawo zakazuje podróżowania dzieci na przednim siedzeniu, jeżeli są niższe aniżeli 135 centymetrów chyba, że używają odpowiednich urządzeń.

Sprawdź wzrost swojego dziecka zanim posadzisz go na przednim siedzeniu. Weź pod uwagę, że dzieci osiągają wymagane 135cm przeważnie w wieku od 8 do 10 lat.

Jeżeli będziesz podróżować od innego kraju, zawsze sprawdź obowiązujące w nim przepisy.

Dodatkowe zabezpieczenie

Wskazane jest aby nie sugerować się tylko wzrostem dziecka. Nawet jeśli ma więcej niż 135cm wzrostu upewnij się czy może jeździć przodem do kierunku jazdy, zwłaszcza zimą kiedy zwiększa się ryzyko wypadku.

Sugerujemy dodatkową uwagę gdy mamy zamiar podróżować po autostradach, gdzie przeważnie podróżuje się z dużymi prędkościami.

Podziel się informacją

Upewnij się, że tata, dziadkowe i inni ludzie którzy mogą przewozić twoje dzieci, znają te informacje. W ten sposób będą zawsze jeździć bezpiecznie.

Porozmawiaj z przyjaciółkami, pomóż szerzyć zdobytą wiedzę która może uchronić od poważnego wypadku a nawet uratować komuś życie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.