Nie możesz być głodna w ciąży, ani też nadmiernie przytyć
Jako przyszła mama pewnie wiesz, że są pewne rzeczy, których powinnaś unikać, aby upewnić się, że Twoje dziecko będzie silne i zdrowe. Ważną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że nie możesz być głodna w ciąży.
Z pewnością nie ma nic dobrego w nadmiernym przybraniu na wadze podczas ciąży. Z drugiej strony bardzo ważne jest również to, że nigdy nie możesz być głodna w ciąży.
Ignorowanie uczucia głodu nie jest dobrym sposobem na kontrolowanie przyrostu masy ciała.
Pamiętaj, że nieodpowiednia dieta może wpłynąć na Twoje dziecko. Może uniemożliwić mu prawidłowy rozwój.
Nie martw się – nie możesz być głodna w ciąży, ale to nie znaczy, że nie możesz utrzymać idealnej wagi. Istnieje kilka sposobów na utrzymanie zdrowej sylwetki w ciąży.
Zdrowe nawyki żywieniowe to podstawa
Nigdy nie możesz być głodna w ciąży. Zła dieta zwiększa ryzyko powikłań, takich jak cukrzyca ciążowa i wysokie ciśnienie krwi.
Zła dieta może również spowodować nieodwracalne uszkodzenie w organizmie dziecka. Dlatego ważne jest, aby kobiety w ciąży dbały o odpowiednią dietę.
Aby uniknąć głodu w czasie ciąży, należy uwzględnić w diecie zdrową żywność zawierającą składniki odżywcze i białka.
Zdrowa i zrównoważona dieta
Mimo że nie możesz być głodna w ciąży, rozsądnie jest unikać zbyt dużego przyrostu masy ciała. W czasie ciąży nie powinnaś rezygnować z jedzenia, aby schudnąć, ani nie powinnaś jeść za dwie.
Zdrowa dieta jest po prostu rozsądna i zrównoważona. Możesz osiągnąć zrównoważoną dietę, unikając pewnych pokarmów, takich jak smażone potrawy, mąka i słodycze.
Ćwiczenia
Ćwiczenia są podstawą dla zachowania zdrowia. Umiarkowane ćwiczenia podczas ciąży są zdrowe zarówno dla Ciebie, jak i dla dziecka.
Przed wykonaniem jakiegokolwiek ćwiczenia skonsultuj się z lekarzem. Wskaże Ci on ćwiczenia, które są dla Ciebie najlepsze.
Zamiast głodować z obawy przed zbytnim przybraniem na wadze, znajdź czas na umiarkowane ćwiczenia fizyczne.
Zalecane ćwiczenia w czasie ciąży
Właściwy czas na ćwiczenia w czasie ciąży zależy od każdej kobiety. Pamiętaj, że nie powinnaś wykonywać pewnych ćwiczeń.
Oto kilka przykładów zdrowych ćwiczeń:
- Chodzenie: zapobiega problemom z krążeniem, obrzękom, opuchliznom i zaparciom.
- Jazda na rowerze: Ta aktywność rozluźnia, wzmacnia mięśnie i zapobiega przybieraniu na wadze. Możesz jeździć na rowerze do piątego lub szóstego miesiąca ciąży.
- Pływanie: Ćwiczenie w wodzie są idealne. Pod wodą ciało jest lżejsze, co zmniejsza ryzyko obrażeń.
- Joga: Joga poprawia postawę i zapobiega bólom pleców.
- Pilates: korzyści są podobne do tych, które zapewnia joga. Unikaj ułożenia lub ćwiczeń, które wywierają nacisk na brzuch oraz ćwiczeń, które mogą spowodować utratę równowagi.
Nie możesz być głodna w ciąży – mamy dla Ciebie 2 pyszne przepisy, które zaspokoją głód
Możesz nie być przyzwyczajona do jedzenia pewnych rodzajów pokarmów, które są niezbędne podczas ciąży, ale to nie stanowi problemu.
Istnieje wiele potraw, które możesz przygotować w czasie ciąży, aby zapobiec głodowi.
Kurczak cytrynowy
Śmiało przygotuj ten prosty i pyszny przepis jako główny posiłek. Przygotowanie porcji dla czterech osób zajmie tylko godzinę.
Składniki:
- 4 udka z kurczaka
- 2 ząbki czosnku
- 2 cytryny
- Oliwa z oliwek
- 1 kostka bulionu warzywnego
- 100 g grzybów
- Czarny pieprz
Przygotowanie:
- Rozgrzej piekarnik do 200°C.
- Posyp udka solą, pieprzem i czosnkiem.
- Umieść udka w misce i dodaj grzyby.
- Dodaj trochę oleju i skrop sokiem z cytryny.
- Włóż do piekarnika na 1 godzinę.
- Gdy kurczak będzie gotowy, ponownie polej go sokiem z cytryny.
Omlet z szynką francuską i serem
Omlety to lekkie danie, które jest bardzo łatwe do przygotowania. Możesz zjeść to danie na lunch lub kolację.
Składniki:
- 4 jajka
- 2 łyżki mąki
- Starty ser (około 2 łyżki)
- 2 łyżki mleka
- 4 łyżki stołowe oliwy z oliwek
- 2 plasterki szynki
- 2 plastry sera
Przygotowanie:
- Ubij jajka ze startym serem, mąką, solą i mlekiem.
- Rozgrzej olej na patelni.
- Pokrój szynkę i ser, dodaj do jaj.
- Wlej mieszaninę na patelnię, gdy olej będzie już odpowiednio rozgrzany.
- Zaczekaj, aż jedna strona się usmaży i obróć omlet, aby podpiec jego drugą stronę.
Pamiętaj, że nie możesz być głodna w ciąży. Korzystaj z wielu sposobów, by utrzymać zdrową dietę i nie przytyć nadmiernie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Abu Nouf N. M, Jan M. M. The impact of maternal iron deficiency and iron deficiency anemia on child’s health. Saudi Medical Journal. 2015. 36 (2): 146-149.
- Anil K. C, Lal Basel P, et al. Low birth weight and its associated risk factors: healthy facility based case control study. Plos One. 2020. 25 (6): e0234907.
- Barona M, Taborelli E, et al. Neurobehavioural and cognitive development in infants born to mothers with eating disorders. Journal Child Psychology and Psychiatry. Agosto 2017. 58 (8): 931-938.
- Bernal A. B, Vickers M. H, et al. Undernutrition significantly impacts ovarian follicle number and increases ovarian oxidative stress in adult rat. Plos One. Diciembre 2010.
- Fall C. Fetal malnutrition and long-term outcomes. Nestle Nutrition Institute Workshop Service. 2013.
- González González A. I, García Carballo M. Ácido fólico y defectos del tubo neural en atención primaria. Medifam. Abril 2003. 13 (4).
- Gorissen SHM., Remond D., Loon LJC., The muscle protein synthetic response to food ingestion. Meat Sci, 2015. 109: 96-100.
- John Hopkins Medicine. Nutrition during pregnancy.
- Mayo Clinic. Nacimiento prematuro. Junio 2018.
- Qin C., Lv J., Guo Y., Bian Z., et al., Associations of egg consumption with cardiovascular disease in a cohort study of 0,5 million Chinese adults. Heart, 2018. 104 (21): 1756-1763.
- Ravelli G. P, Stein Z. A, et al. Obesity in young men affär famine exposure in utero and early infancy. The New England Journal of Medicine. Agosto 1976. 295 (7): 349-53.
- Rodríguez-Palmero M. Recomendaciones dietéticas en el embarazo y la lactancia. Offarm. Marzo 2001. 20 (3): 126-133.