Opaski na głowę dla dziecka – czemu trzeba na nie uważać

Opaski na głowę dla dziecka – czemu trzeba na nie uważać

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Takie przedmioty codziennego użytku jak opaski na głowę i wstążki mogą być niebezpieczne. Zapewne słyszałaś, że te dodatki mogą być niewygodne dla Twojej małej dziewczynki.

Bez względu na to, czy akurat jest na nie moda, czy też chcesz sprawić, by Twoja córka wyglądała jeszcze piękniej, zanim zdecydujesz się na założenie opaski na głowę dziecka, powinnaś być świadoma, jakie szkody może wyrządzić.

Jak poznać, że opaski na głowę i wstążki szkodzą dziecku?

Aby poznać, czy opaski na głowę i wstążki szkodzą Twojej córce powinnaś obserwować jej zachowanie.

Jeśli dziecko zaczyna płakać, gdy zakładasz mu opaskę, próbuje ją zdjąć lub staje się uparte, oznacza to, że czuje się niekomfortowo. Dzieciństwo powinno być wspaniałym etapem rozwoju bez żadnych dyskomfortów.

Inny sposób na sprawdzenie, czy takie akcesoria szkodzą Twojej córce, to obserwowanie jej gdy przychodzi czas na sen. Jeśli nie śpi dobrze lub ma problem z zaśnięciem po dniu, w którym długo nosiła ozdoby na głowie, może to oznaczać, że wywarły one szkodliwy wpływ.

Leżąca dziewczynka z opaską na głowie

Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że nigdy nie wolno wywierać ucisku na kości czaszki dziecka.

Czaszka dziecka składa się z siedmiu kości, między innymi struktur. To miękkie stawy przykryte membraną, które umożliwiają rozrost czaszki wraz ze zwiększeniem się rozmiaru mózgu.

Alternatywy dla opasek i wstążek

Doskonale wiesz, że na świecie istnieją nie tylko opaski na głowę i wstążki. Możesz wybrać inne dodatki, na przykład kokardki, małe kwiatki, motylki i inne ozdoby, które można przykleić lub zapiąć na klamerkę. Dają one zdecydowanie większą swobodę ruchu.

Jednak te dodatki również mogą okazać się niebezpieczne, chociaż nie wywierają ucisku na czaszkę dziecka.

Dziecko, które rozwinęło zdolności psychomotoryczne, może zdjąć te małe przedmioty i spróbować je połknąć, gdy nikt nie patrzy. Dlatego też musisz o tym pamiętać zanim założysz je na głowę malucha.

“Mama jest najskuteczniejsza, gdy ufa własnemu rozsądkowi.”

-Donald Winnicott-

Czy nigdy nie powinnam zakładać ozdób na głowę dziecka?

Leżące niemowlę z opaską na głowie

Ta decyzja należy do Ciebie, podobnie jak wszystko, co jest związane z Twoim dzieckiem. Jednak jeśli w którymś momencie zdecydujesz się założyć córce na główkę dodatki, warto stosować się do poniższych rad:

  • Wybieraj opaski na głowę, które są miękkie i mało nagumowane. Lepiej wybrać taką, która co chwilę spada niż taką, która stale uciska głowę.
  • Ożywaj innych małych dodatków (wsuwek, kokardek, motylków, itp.), jednak jedynie póki Twoja córka nie osiągnie na tyle skoordynowanych zdolności psychomotorycznych, by mogła je samodzielnie zdjąć. Jednak za każdym razem, gdy je zakładasz, powinnaś mieć oczy dookoła głowy.
  • Zakładaj takie ozdoby na głowę córki jedynie od czasu do czasu, na przykład kiedy wychodzicie z domu. Nie używaj ich cały czas, bo nie są niezbędne.
  • Bądź rozsądna i ostrożna. Rozważ wszystkie za i przeciw i bądź świadoma, że decyzja, czy ich używać czy nie, leży w Twojej gestii. To Ty jesteś mamą i najważniejszą opiekunką malucha. Niektórzy pediatrzy zalecają, by używać takich dodatków dopiero, gdy dziecko ukończy szósty miesiąc życia. Zanim podejmiesz decyzję możesz udać się do pediatry, by uzyskać fachową poradę.

“Dlaczego uśmiechamy się widząc dziecko? Być może dlatego, że widzimy kogoś, kto nadal nie ma postawionych barier obronnych, a gdy się uśmiecha, uśmiech ten jest w pełni autentyczny, bez jakichkolwiek nieszczerości. Dusza dziecka, która nadal jest w nas, odpowiada na ten uśmiech z melancholijną wdzięcznością.”

-Jack Canfield-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.