Sadzanie niemowlęcia – kiedy jest bezpieczne?

Sadzanie niemowlęcia – kiedy jest bezpieczne?
Marcela Alejandra Caffulli

Napisane i zweryfikowane przez pediatra Marcela Alejandra Caffulli.

Ostatnia aktualizacja: 22 września, 2018

Panuje powszechne przekonanie, że gdy dziecko jest bardzo małe sadzanie go jest niebezpieczne. Wiele osób uważa, że sadzanie niemowlęcia w zbyt młodym wieku powoduje problemy z kręgosłupem dziecka.

Jednak eksperci twierdzą, że każde dziecko jest inne. Niemowlęta w większości rozwijają się we własnym rytmie.

Większość dzieci podejmuje wysiłki, aby wypróbować nowe ruchy. Jest kilka pozycji lub postaw, których dziecko nie jest w stanie przyjąć, dopóki nie jest w stanie samodzielnie utrzymać swojej głowy. W większości przypadków niemowlę, które ma 6 miesięcy, może samodzielnie się turlać, zachowując pewien poziom stabilności.

Sadzanie niemowlęcia nie stanowi problemu, o ile masz pewność, że nie zmuszasz go do utrzymania tej pozycji. Aby mieć szczególną pewność, należy zaczekać, aż dziecko ukończy co najmniej 6 miesięcy.

Często jednak sadzamy mniejsze dzieci w fotelikach samochodowych, wózkach, huśtawkach itp. W takich przypadkach ważne jest, aby dziecko nie upadło. Zawsze należy je bacznie obserwować.

Każde dziecko rozwija się zgodnie z własnym metabolizmem. W dzisiejszych czasach niemowlęta uczą się znacznie szybciej niż w przeszłości. Jeśli dziecko siada samodzielnie, to dlatego, że może – bez względu na swój wiek. Logicznie rzecz biorąc, jeśli dziecko nie czuje się dobrze w tej pozycji, natychmiast zmieni pozycję na wygodniejszą.

Kiedy sadzanie niemowlęcia jest bezpieczne?

Aby stwierdzić, czy Twoje dziecko czuje się nieswojo podczas siedzenia, uważnie obserwuj oznaki jego napięcia i dyskomfortu. Jeśli czuje się niekomfortowo, prawdopodobnie przyjmie inną pozycję. Oczywiście ogólnie dostępne produkty dla dzieci są zaprojektowane tak, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo nawet w pozycji siedzącej.

Sadzanie niemowlęcia - zadowolony chłopiec

Pamiętaj, że sadzanie niemowlęcia jest bezpieczne i nie powoduje problemów, kiedy Twoje dziecko.
  • Musi być w stanie turlać się, leżąc, przewracając się z brzucha na plecy i z powrotem.
  • Musi być w stanie utrzymać głowę prosto i utrzymać pozycję przez jakiś czas.
  • Leżąc twarzą w dół, powinno być w stanie unieść się na rękach, podnosząc klatkę piersiową. Dla Twojego dziecka jest to jak wykonywanie mini-pompek, które wzmacniają jego ramiona i plecy.

Twoje dziecko nie wymaga żadnego treningu. Właściwie najlepiej pozwolić mu na spontaniczne osiągnięcie tego etapu. Nie zmuszaj go. Samodzielne wykonywanie tych czynności wzmocni jego poczucie bezpieczeństwa. Pomoże też uniknąć uczucia niepokoju i frustracji. Ponadto, jeśli nie pozwalasz dziecku na swobodne odkrywanie otoczenia, powodujesz u niego stres.

Najbezpieczniejsze sposoby na sadzanie niemowlęcia

  • Ergonomiczne nosidełka. Te nosidełka dziecięce (chustki do noszenia dzieci itp.) są zaprojektowane tak, aby dziecko mogło utrzymać prawidłową pozycję, nie obciążając pleców. Dlatego nie musisz się martwić. Pamiętaj jedynie, że nie jest wskazane sadzanie niemowlęcia w nosidełku na plecy, dopóki nie umie ono samodzielnie usiąść.
  • Foteliki samochodowe. Foteliki samochodowe dla niemowląt mają zakrzywiony, łukowaty kształt, który pozwala na rozłożenie ciężaru dziecka w sposób, który nie szkodzi jego plecom.
  • Wysokie krzesła i podwyższane foteliki. Krzesełka i podwyższane foteliki podwyższone nie powinny być używane, dopóki dziecko nie potrafi samodzielnie siedzieć. Podczas gdy fotelik trzyma Twoje dziecko w pozycji siedzącej, nie utrzymuje go w równowadze. W rezultacie ciężar Twojego dziecka przenosi się na dolną część jego pleców. Oczywiście wszystko to zależy od rozwoju Twojego dziecka. Niektóre dzieci są w stanie utrzymać odpowiednią postawę wcześniej, a inne nieco później

Prawidłowe sadzanie niemowlęcia

Sadzanie niemowlęcia - roześmiane dziecko

Gdy Twoje dziecko zacznie przejawiać oznaki, że jest gotowe, aby usiąść, możesz je posadzić na krótki czas. Pamiętaj, aby zawsze zapewniać wsparcie dla jego szyi i pleców.

Możesz posadzić dziecko na swoich kolanach plecami do Ciebie. Możesz też zwrócić je twarzą do siebie. Pamiętaj jedynie, aby podtrzymywać szyję i plecy swoimi ramionami i dłońmi.

Aby sadzanie niemowlęcia było bezpieczniejsze, możesz pomóc dziecku wzmocnić szyję, plecy i ramiona. Po prostu połóż je na brzuchu i trzymaj nad nim jakiś obiekt, na przykład zabawkę. To zachęci dziecko do podniesienia głowy i ramion, aby po nią sięgnąć. Powinno to być wykonywane tylko pod ścisłym nadzorem, bez zmuszania dziecka do wykonywania niewygodnych ruchów.

Wkrótce Twoje dziecko nauczy się siadać, wspierając się ramionami na podłodze. Na tym etapie wskazane jest sadzanie niemowlęcia na dywanie lub materacu. Upewnij się, że podłoże jest wystarczająco grube, aby chronić Twoje dziecko na wypadek, gdyby straciło równowagę. Obserwuj swoje maleństwo, aby ocenić jego siłę i cieszyć się tą szczególną chwilą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.