Przepisy dotyczące fotelików samochodowych dla dzieci

Jeśli chodzi o podróżowanie z dziećmi, kwestia usadowienia dziecka w aucie jest niezwykle istotna. Jakie przepisy dotyczące fotelików samochodowych dla dzieci gwarantują bezpieczne podróżowanie najmłodszych?
Przepisy dotyczące fotelików samochodowych dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 08 lipca, 2020

Przepisy dotyczące fotelików samochodowych dla dzieci uległy w ostatnich latach wielu zmianom. Należy pamiętać, że wszystkie te zmiany mają jeden cel. Gwarantują one większe bezpieczeństwo dzieci podczas podróży samochodem.

Należy pamiętać, że główną przyczyną śmierci dzieci poniżej 14 roku życia są wypadki drogowe. Środki bezpieczeństwa, takie jak pasy bezpieczeństwa dla dorosłych i foteliki samochodowe, pomagają znacznie zmniejszyć śmiertelność i ryzyko poważnych obrażeń.

Dlatego przepisy dotyczące fotelików samochodowych dla dzieci to nie tylko kwestia polegająca na unikaniu grzywien i innych kar. Chodzi o ochronę życia Twojego dziecka. Poniżej przyjrzymy się kilku szczegółom, aby zrozumieć obecne przepisy.

Najczęstsze rodzaje obrażeń

Obrażenia, jakie mogą ponieść dzieci w wyniku wypadku samochodowego, są bardzo poważne. Do drugiego roku życia najczęstsze wypadki dotyczą szyi. Wynika to z wielkości głów niemowląt i kruchości ich kręgosłupa.

U dzieci w wieku od dwóch do czterech lat najczęstsze obrażenia dotyczą głowy. Dzieje się tak, ponieważ kręgi szyjne nie są jeszcze wystarczająco silne, aby wytrzymać nagłe hamowanie pojazdu.

Przepisy dotyczące fotelików samochodowych dla dzieci

U dzieci w wieku od czterech do dziesięciu lat, najczęstsze obrażenia występują w jamie brzusznej. W tym wieku narządy wewnętrzne nie są jeszcze całkowicie przytwierdzone do struktury brzucha. Dlatego dzieci są bardziej narażone na krwotoki wewnętrzne lub urazy jamy brzusznej.

Właściwe korzystanie z fotelików samochodowych i systemów przewożenia dzieci w odpowiedniej pozycji w razie wypadku zmniejsza śmiertelność o 75%, a ryzyko obrażeń o 90%. Przepisy dotyczą również rodzaju pasów bezpieczeństwa, z których powinno korzystać każde dziecko. Rodzaj zabezpieczenia zależy od wieku, wzrostu i wagi.

Przepisy dotyczące fotelików samochodowych dla dzieci

Wszystkie dziecięce foteliki samochodowe powinny być certyfikowane i opatrzone etykietą gwarantującą ich zgodność ze wszystkimi krajowymi przepisami dotyczącymi fotelików samochodowych. Jeżeli podróżujesz na terenie innych krajów sprawdź, czy spełniasz obowiązujące przepisy dotyczące przewożenia dziecka w granicach danego państwa.

Przy zakupie fotelika upewnij się że jest on odpowiedni dla Twojego dziecka i dowiedz się kiedy należy go zmienić. Każde dziecko poniżej 135 cm wzrostu musi korzystać z fotelika. Powinien być on dostosowany do jego wagi i wzrostu oraz zawsze znajdować się na tylnym siedzeniu samochodu.

Dzieci pod żadnym pozorem nie mogą siadać na kolanach dorosłych podczas podróży. Nie powinny też używać fotelików przeznaczonych dla dorosłych.

Foteliki samochodowe dla poszczególnych grup wiekowych

W przepisach bezpieczeństwa ruchu drogowego dzieci podzielono na 4 grupy wiekowe. Pierwsza grupa obejmuje noworodki i niemowlęta o wadze do 13 kg. Foteliki dla dzieci z tej grupy zawsze powinny być skierowane tyłem do kierunku jazdy i znajdować się na tylnym siedzeniu samochodu.

Ta pozycja zapewnia lepszą ochronę głowy. Ponadto, siedzenie powinno zawierać 5-punktową uprząż.

Fotelik samochodowy

Druga grupa obejmuje dzieci ważące od 9 do 18 kg. Właściwe siedzenie dla tej grupy powinno być zainstalowane za pomocą pasa bezpieczeństwa lub poprzez system Isofix. Montaż fotelika samochodowego zgodnie ze szczegółowymi instrukcjami fabrycznymi ma przy tym fundamentalne znaczenie.

Nigdy nie powinieneś sadzać dziecka w foteliku samochodowym bez jego prawidłowego zainstalowania i upewnienia się, że jest stabilny. Na koniec przymocuj dziecko do fotelika za pomocą 5-punktowej uprzęży.

Trzecia grupa obejmuje dzieci o wadze od 15 do 35 kg . W tej grupie znajdują się te dzieci, które wymagają fotelików podwyższających gdyż są zbyt duże, aby zmieścić foteliki samochodowe, ale nadal zbyt małe, aby używać pasów bezpieczeństwa dla dorosłych.

Celem tych fotelików podwyższających jest umieszczenie dzieci w takiej pozycji, by mogły bezpiecznie korzystać z pasów samochodowych. Foteliki podwyższające z oparciem są najlepszym wyborem, ponieważ zapewniają dodatkowe bezpieczeństwo. Chronią górną część lędźwiową i szyję dziecka.

Wreszcie, dzieci powyżej 135 cm wzrostu mogą używać pasów bezpieczeństwa bez konieczności stosowania systemu przytrzymującego na tylnym siedzeniu samochodu.

Pamiętaj, że są to jedynie ogólne wytyczne. Przed wybraniem systemu przewożenia dla swojego dziecka, poznaj lokalne przepisy dotyczące fotelików samochodowych dla dzieci i sprawdź aktualne zmiany w ustawodawstwie. Ponadto pamiętaj, że dzieci nigdy nie powinny mieć na sobie kurtek zimowych podczas jazdy na samochodem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.