Przejście z przedszkola do szkoły podstawowej - czy może być łatwe?

Przejście z przedszkola do szkoły podstawowej jest dla dzieci wyzwaniem. Oto kilka wskazówek, które ułatwią ten proces.
Przejście z przedszkola do szkoły podstawowej - czy może być łatwe?
Mara Amor López

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Mara Amor López.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Przejście z przedszkola do szkoły podstawowej to ważny moment w podróży edukacyjnej każdego dziecka. A będąc rodzicem, normalnym zjawiskiem jest, że czujesz się z tego powodu nieswojo. Dokładnie to przydarzyło się także i mnie, gdy moje dziecko zaczęło szkołę podstawową.

Wszyscy mniej lub bardziej martwimy się tym, jak będzie wyglądało u naszej pociechy przejście z przedszkola do szkoły podstawowej. Dlatego dzisiaj przyjrzymy się, jak możesz jej pomóc w tym procesie.

Ogólnie rzecz biorąc, dzieci są podekscytowane i entuzjastycznie nastawione do tego nowego etapu w ich życiu, nawet jeśli jest to dla nich wyzwanie. Nasze maluchy codziennie pokazują nam siłę, więc nie martw się na zapas. Wszystko będzie dobrze. Czy chcesz dowiedzieć się, jak możesz pomóc im przygotować się do tego ważnego kroku?

Przejście z przedszkola do szkoły podstawowej

Ta zmiana jest niezbędna dla naszych najmłodszych, ponieważ rozpoczynają w ten sposób nowy etap edukacyjny. Jednak chociaż możemy sądzić, że są już „duże i dojrzałe”, będzie to dla nich spore wyzwanie.

Dziewczynka idzie do szkoły

Kiedy Twoje dziecko zaczyna chodzić do szkoły podstawowej, zmienia się jego rutyna, harmonogramy, zasady, nauczyciele, metoda edukacyjna i sposób, w jaki się uczy. Przechodzi od opiekuna, który zawsze mu pomagał i pozwalał się bawić, do nauczyciela, który chce, aby było bardziej niezależne.

Oczywiście nadal jest po to, aby pomóc Twojemu dziecku, ale wygląda to już zupełnie inaczej. Pamiętaj, że musisz być empatyczny w stosunku do swego malucha, szanować jego emocje i uczucia, pomagać mu w radzeniu sobie z jego obawami i wspierać go przez cały czas. Oto niektóre z implikacji przejścia Twojego dziecka z przedszkola do szkoły podstawowej:

  • Będzie mieć więcej nauczycieli.
  • Zmienią się jego metody pracy.
  • Będzie mieli więcej tematów i zajęć.
  • Czasami cała klasa będzie musiała przejść do innego budynku.
  • Zmiana nie zawsze jest negatywnym doświadczeniem.
  • Ten krok oznacza, że Twoje dziecko jest starsze, co jest bardzo motywujące.
  • Niektóre dzieci doświadczają strachu, zmartwień i trudności w dostosowaniu się do nowej rzeczywistości.

Przyjrzyjmy się, jak możemy pomóc naszym dzieciom przejść z przedszkola do szkoły podstawowej.

Przejście z przedszkola do szkoły podstawowej

Ten krok musi być progresywny. Dzieci nie będą miały ciągle nad sobą nauczyciela. Dlatego muszą być bardziej niezależne i odpowiedzialne, ponieważ ciągle dojrzewają.

Jak możesz pomóc wspierać tę autonomię u dzieci, aby były lepiej przygotowane do tego etapu? Możesz zrobić to na przykład prosząc je o udział w zajęciach rodzinnych. Ponadto możesz pomóc im przypisać obowiązki i zadania odpowiednie do ich wieku i umiejętności.

Wskazówki ułatwiające przejście z przedszkola do szkoły podstawowej

1. Stwórz rutynę i trzymaj się harmonogramu. Pomoże to dziecku dostosować się do harmonogramu szkoły podstawowej.

2. Poproś je, aby zadbało o samodzielnie ubieranie się w ostatnim roku przedszkolna. Następnie może kontynuować ten proces, gdy zacznie chodzić do szkoły podstawowej.

3. Niech pomoże Ci przygotować obiad. Może mieć wpływ na to, co przyniesie i co najbardziej chciałoby zjeść.

Więcej wskazówek, które pomogą Twojemu dziecku przejść z przedszkola do szkoły podstawowej

Dziewczynka czytająca książkę.

Gry planszowe

Gry to świetny sposób na poprawę koncentracji Twojego dziecka. A podczas grania możesz pomóc mu pracować nad określonymi zasadami. Pomoże mu to poprawić umiejętności społeczne i koegzystencję z innymi.

Czytanie książek na ulubione tematy

Innym sposobem, w jaki możesz pomóc dziecku w przejściu z przedszkola do szkoły podstawowej, jest czytanie opowiadań na jego ulubione tematy. Możesz wybrać książki, które zawierają grafikę i niezbyt długi tekst. Dzięki temu maluch będzie zmotywowany do czytania, co może być trudne na początku.

Niech pościeli łóżko i zje śniadanie bez rozlewania i brudzenia

Te nawyki pomogą im pracować nad niezależnością i autonomią.

Pisanie w swoim planerze

Zalecamy zaopatrzenie dziecka w planer i nauczenie go, jak zapisywać w nim instrukcje nauczyciela i prace domowe. Kiedy rozpoczynają naukę w szkole podstawowej, nasze dzieci muszą być bardziej odpowiedzialne i trzeba im o tym przypominać w domu.

Jeśli wcześnie przyzwyczają się do korzystania z planera, będą znacznie lepiej zorganizowane. W efekcie nauczą się zapisywać wszystko, co muszą zrobić.

Komunikowanie się z nauczycielem Twojego dziecka

Bardzo ważne jest, abyś Ty i nauczyciel Twojego dziecka mieli dobrą komunikację, aby dziecko mogło lepiej przystosować się do zmian, przez które przechodzi. To je uszczęśliwi. Pomoże Ci również być świadomym wszystkiego, co dzieje się z Twoim dzieckiem w szkole i czego może potrzebować. W ten sposób możesz wzmocnić te potrzeby w domu.

Podsumowując, chociaż zmiany mogą być początkowo trudne do przezwyciężenia, zazwyczaj wszystko idzie z czasem gładko. Jak widzisz, istnieje kilka wskazówek, które pomogą Twojemu dziecku przejść z przedszkola do szkoły podstawowej.

Te wytyczne pomogą sprawić, że zmiana będzie mniej traumatyczna dla wszystkich. Dzieci potrafią się bardzo dobrze przystosować, więc trzeba im zaufać.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.