Pierwsze trzy lata życia Twojego dziecka mają kluczowe znaczenie dla jego przyszłości

Pierwsze trzy lata Twojego dziecka są kluczowe dla jego rozwoju. Dlatego bardzo ważne jest, aby zapewnić im miłość, której potrzebują.
Pierwsze trzy lata życia Twojego dziecka mają kluczowe znaczenie dla jego przyszłości
Mara Amor López

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Mara Amor López.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Pierwsze trzy lata życia Twojego dziecka są kluczowe dla jego przyszłości. Doświadczenia, które zdobyło w tym czasie, są kluczowe dla jego przyszłego rozwoju. Jeśli chodzi o Ciebie, to oczywiste jest, że będziesz pamiętać pierwsze dni po porodzie z powodu odczuwanego zmęczenia.

Jednak zapamiętasz ten okres również ze względu na wszystkie zmiany, które niesie ze sobą narodziny nowego dziecka.

W ciągu pierwszych kilku miesięcy ich życia Twoim zadaniem jest zrobić wszystko, co w Twojej mocy, aby opiekować się dzieckiem. Karmisz je za każdym razem, gdy jest głodne, opiekujesz się nim, przytulasz je, cały czas nad nim czuwasz. Robisz to wszystko jako matka, nawet jeśli oznacza to życie z ogromnymi workami pod oczami.

Ale dla matki robienie tych wszystkich rzeczy dla noworodka jest instynktowne (natura jest bardzo mądra). Automatycznie wiesz, jak ważne są pierwsze dni Twojego dziecka. Ale czy wiesz, że ich pierwsze trzy lata (czyli około 1000 dni) są kluczowe dla jego przyszłości? Chcesz wiedzieć dlaczego? Przeczytaj nasz artykuł.

Pierwsze trzy lata Twojego dziecka są kluczowe dla jego przyszłości

UNICEF przeprowadził kilka badań, które dostarczają ważnych danych na ten temat. Pierwsze trzy lata Twojego dziecka są decydujące i na zawsze wpłyną na jego przyszłość.

Mama i dziecko śpiący razem w sypialni

W tych wczesnych latach Twoje dziecko wykształci zdolności umysłowe, które będzie posiadało jako osoba dorosła. Po tych pierwszych trzech latach Twój maluch nie jest już dzieckiem i osiągnie wyższy poziom rozwoju, wzrostu i dojrzewania.

Jego rozwój w ciągu pierwszych trzech lat wpływa głównie na jego profil poznawczy, osobisty i emocjonalny. Jakie są najważniejsze obszary ewolucji w tym czasie? Dowiedzmy się tego.

Najważniejsze obszary rozwoju w pierwszych trzech latach życia dziecka

Przez pierwsze trzy lata życia Twojego dziecka istnieją pewne bardzo ważne obszary jego rozwoju. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Język

W ciągu pierwszych kilku lat życia Twojego dziecka zacznie ono przyswajać umiejętności językowe. Jednak dziecko nie może opanować całego języka w ciągu zaledwie trzech lat. To skomplikowane. Ale dzieci są w stanie nauczyć się więcej niż jednego języka, nawet kilku naraz. Są to dzieci dwujęzyczne lub wielojęzyczne.

Na tym etapie życia dziecku łatwiej jest uczyć się języków, ponieważ stale słucha ono dwóch lub więcej języków. To zachęca je do przyswajania dowolnego języka, z którym ma kontakt. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy rodzice dużo rozmawiają ze swoimi dziećmi, a ich maluchy widzą, jak poruszają się ich usta, gdy mówią.

W ten sposób mogą nauczyć się wypowiadać słowa. W wieku około 6 miesięcy dziecko będzie znało wiele słów i zacznie powtarzać poszczególne sylaby. Potem będzie stopniowo poszerzać swoje słownictwo. W wieku trzech lat będzie już potrafiło samodzielnie rozmawiać z dorosłymi.

Jednak jego język będzie się ciągle poprawiał, dopóki dziecko nie osiągnie wieku około 6-7 lat.

Umiejętności społeczne i komunikacyjne

Ważne jest, aby od najmłodszych lat stymulować umiejętności społeczne dzieci. Jedynym sposobem, aby to zrobić, jest upewnienie się, że wchodzą w interakcję z innymi ludźmi. Dzieci uczą się żyjąc i kontaktując się z innymi w pierwszych latach życia. Dzięki temu uzyskają narzędzia i zasoby, których będą potrzebować w przyszłych relacjach.

Zdolności kognitywne

W ciągu pierwszych trzech lat życia mózg podwaja swoją wielkość. W tym czasie jest następuje okres wzmożonej aktywności i rozwoju mózgu. Twoje dziecko zacznie poznawać podstawowe pojęcia i odnosić się do nich. Poza zdrową dietą, wszystkie doświadczenia jakie przeżyją na tym etapie będą miały duży wpływ na jego rozwój.

Sfera emocjonalna

Prawidłowy rozwój emocjonalny dzieci będzie zależał od tego, czy mają one bliską więź rodzinną z otaczającymi je osobami. Pomoże to Twojemu maluchowi rozwinąć silną osobowość, pewność siebie i dobrą samoocenę. Jego osobowość zacznie się rozwijać w ciągu pierwszych trzech lat.

Uśmiechnięta mama i dziecko

Twoje dziecko zacznie wiedzieć, kim jest i jak ważne jest dla otoczenia ze względu na więź, jaką ma z rodzicami. Wspomniane przez nas badanie UNICEF wskazuje na ważną rolę, jaką w rozwoju odgrywa więź afektywna

Im więcej uczucia otrzyma dziecko, tym mniej problemów będzie miało, gdy dorośnie. Będzie to kluczowe dla rozwoju pozostałych ich umiejętności.

Zdolności motoryczne

Na tym etapie Twoje dziecko zacznie rozwijać wiele umiejętności motorycznych. W ciągu pierwszych kilku miesięcy będzie potrafiło trzymać głowę w górze, skupiać się na przedmiotach, poruszać rękami i nogami, obracać się, używać rąk, nóg i rąk do raczkowania, aż w końcu będzie w stanie wstać i chodzić.

Istnieje wiele kamieni milowych w rozwoju motorycznym, które dziecko osiągnie już w ciągu pierwszych 1000 dni życia.

Wniosek na koniec

Pierwsze trzy lata życia Twojego dziecka są kluczowe dla jego przyszłości. Widzisz teraz, jak ważne są różne obszary rozwoju na tym etapie. Ponadto dowiedziałaś się o ważnej roli uczucia i miłości, jeśli chodzi o dobry rozwój emocjonalny Twojego malucha.

Niestabilne środowisko rodzinne, w którym brakuje miłości, może powodować poważne problemy behawioralne i zdrowotne. Dlatego dawanie dziecku miłości w tym okresie jego życia i przez całe jego życie jest niezbędne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.