Mózg dziecka jest naprawdę niezwykły

Neurony dziecka rozwijają się z niewiarygodną prędkością w pierwszych godzinach życia.
Mózg dziecka jest naprawdę niezwykły
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Mózg dziecka jest naprawdę niesamowity i wyjątkowy. Na świecie nie ma nic podobnego. W tym małym kawałku tkanki dochodzi do niezwykłych zdarzeń. Nawet dzisiaj, dopiero zaczynamy to rozumieć i doceniać.

Dziś na łamach jestesmama.pl przyjrzymy się zaskakującym faktom na temat mózgu niemowląt oraz temu jak rodzice mogą wpłynąć na jego rozwój.

Jeśli jest to coś co cię interesuje, czytaj dalej. Mózg dziecka to naprawdę fascynujące zagadnienie.

Rozwój mózgu twojego dziecka

Mózg dziecka rośnie najszybciej w pierwszych godzinach po urodzeniu.

Dzieje się wtedy coś wyjątkowego, co możemy zobaczyć tylko na tym etapie. W zależności od płci dziecka, organ ten rozwija się w różnym tempie. Mózgi chłopców mają tendencję do szybszego wzrostu niż te u dziewczynek.

To samo dzieje się z pewnymi rejonami tego organu. Obszary, które rozwijają się w najwcześniejszych etapach życia, to te związane ze zdolnościami psychomotorycznymi i zmysłami.

Dziecko

Wczesne fazy rozwoju emocjonalnego

Dzieci po przyjściu na świat działają według instynktów. Wiele matek lubi myśleć, że nasze dziecko rozumie to co, mówią i że próbują przyciągnąć naszą uwagę, a nawet zdobyć nasze serce.

Jednak noworodek nie jest w stanie świadomie zrozumieć emocji. Jego rozwój emocjonalny dopiero się rozpoczyna.

Kiedy jest głodny, ma mokrą pieluchę, czuje się sennie lub pragnie ciepła swojej matki, przyciąga uwagę w jedyny sposób jaki potrafi: płacząc. Na początku, maluszek musi zaspokajać tylko swoje najbardziej podstawowe potrzeby i reagować na instynkt samozachowawczy.

Już od najmłodszych lat dziecko aktywuje swoją niezrównaną zdolność gromadzenia informacji. To właśnie przez ten proces dojrzewa jego mózg.

Tak jak odpowiednie żywienie jest ważne dla prawidłowego wzrostu dziecka tak stymulacja emocjonalna wpływa na rozwój jego mózgu. Dlatego też eksperci twierdzą, że rozwój poznawczy dziecka zależy tylko i wyłącznie od środowiska w którym dorasta i od bodźców które otrzymuje.

Przytulanie, śpiewanie lub rozmawianie z dzieckiem, pocałunki i karmienie piersią to doskonałe sposoby na przyspieszenie przemian zachodzących w mózgu dziecka i pomoc w zrozumieniu otaczającego go świata.

Przez pierwsze 3 miesiące życia mózg niemowlaka rozwija się fizycznie z zadziwiającą szybkością. Poza tym twoje dziecko rozwija się również na poziomie poznawczym.

Po narodzinach mózg dziecka składa się z milionów neuronów, które potrzebują stymulacji aby utworzyć połączenia i zamienić się w sieci neuronowe. Pozwoli mu to wykonywać zadania i działać jako emocjonalna i racjonalna istota ludzka.

Niektóre z tych neuronów są już “zaprogramowane” do wykonywania funkcji związanych z istotnymi potrzebami fizjologicznymi dziecka.

Wiele innych jest dostępnych do przyswojenia informacji pochodzących z otoczenia, tworząc w ten sposób połączenia (synapsy). W końcu zbudują one ogromną sieć neuronową, która na tym etapie ciągle się zmienia. Mózg twojego dziecka ma niezwykłą plastyczność, która pozwala mu się zmieniać i wzrastać.

Dziecko

Zaskakujący mózg dziecka

Zaraz po porodzie, ludzki mózg jest słabo rozwinięty i z biegiem czasu może się rozwijać tylko poza łonem.

Rodzice i inni członkowie rodziny mogą i powinni przyczyniać się do rozwoju mózgu dziecka. Mogą to zrobić, okazując mu miłość i zapewniając harmonijne środowisko domowe. Zaspakajaj potrzeby swojego dziecka i je uszczęśliwiaj.

Jako mama prawdopodobnie wiesz, że twoje dziecko nie jest jeszcze w stanie zapamiętać twojego oddania. Tak naprawdę dziecko nigdy nie będzie wiedzieć, ile poświęciłaś i jak bardzo je kochałaś. Jego mózg nie jest jeszcze gotowy do zapamiętywania.

Ale czy to naprawdę ma znaczenie, czy dziecko pamięta, co dla niego robisz? Niezależnie od tego czy jest tego świadome, uczucie jakie mu dajesz oraz pozytywne emocje które przekazujesz, przyczynią się do stworzenia jego inteligencji emocjonalnej i ogólnego rozwoju jego mózgu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.