Jakie są najlepsze produkty spożywcze dla dzieci? Poznaj je!

Zdrowe nawyki żywieniowe zaszczepia się w dzieciństwie. Mając to na uwadze, chcemy opowiedzieć o najlepszych produktach spożywczych dla dzieci.
Jakie są najlepsze produkty spożywcze dla dzieci? Poznaj je!

Ostatnia aktualizacja: 02 września, 2021

Opowiemy Ci wszystko o tym, jakie są najlepsze produkty spożywcze dla dzieci i o tym, jak włączyć je do ich regularnej diety. Wszystkie cechują się wysoką jakością odżywczą i dostarczają niezbędnych substancji do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Powinieneś wiedzieć, że jednym z podstawowych filarów zdrowej diety jest różnorodność. Mając to na uwadze, najlepiej przygotowywać menu z wszelkiego rodzaju żywności, aby zwiększyć repertuar składników odżywczych. Pamiętaj, że najlepiej zawsze wybierać produkty świeże i unikać ultra przetworzonych.

Jeśli więc chcesz poprawić dietę swoich dzieci, przeczytaj uważnie poniższe zalecenia.

Warzywa to najlepsze produkty spożywcze dla dzieci

Podobnie jak w przypadku pozostałych pokarmów roślinnych, warzywa są bogate w witaminy, minerały i składniki odżywcze. Wszystkie te składniki są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Wśród ich właściwości wyróżnia się zdolność antyoksydacyjna, która sprzyja eliminacji toksycznych odpadów z komórek. Gdy te substancje nie są prawidłowo eliminowane, gromadzą się i przyspieszają starzenie się tkanek. Z czasem może to prowadzić do różnych chorób.

Należy mieć świadomość, że dobre nawyki żywieniowe zaszczepia się już w pierwszych latach życia. Z tego powodu ważne jest, aby najlepsze produkty spożywcze dla dzieci, takie jak warzywa, często pojawiały się na dziecięcych talerzach.

Przy częstym ich spożywaniu dzieci przyzwyczajają się do ich właściwości organoleptycznych i stopniowo je akceptują. W tej grupie produktów wyróżniamy brokuły, kalafiory oraz te o intensywnym czerwonym kolorze, takie jak słodka papryka.

Owoce

Dziecko je świeże owoce.

Podobnie jak warzywa, owoce również zawierają dużą ilość witamin i związków antyoksydacyjnych. Jednak jakość odżywcza warzyw jest znacznie lepsza.

Jedną z największych zalet tych pokarmów jest to, że mają wysokie stężenie wody, co pomaga w utrzymaniu właściwego nawodnienia. Jest to szczególnie ważne w ciepłych miesiącach roku, kiedy zwiększa się utrata płynów ustrojowych w wyniku pocenia się.

Podczas spożywania owoców ważne jest, aby priorytetowo traktować błonnik w miąższu, a nie sok, ponieważ w tym drugim koncentruje się cały cukier (lub fruktoza). Z tego powodu lepiej oferować owoce w całości lub w kawałkach, aby w pełni wykorzystać wszystkie jego właściwości.

Ważną wskazówką jest próba oferowania odmian czerwonych, egzotycznych lub o dużej zawartości wody, takich jak melon i arbuz.

Rośliny strączkowe

Rośliny strączkowe są dość często lekceważoną grupą pokarmową w diecie dzieci. Produkty te są źródłem dużej ilości białka roślinnego, ale zawierają również błonnik i kilka niezbędnych minerałów.

Chociaż ich trawienie nie zawsze jest łatwe, ważne jest, aby spożywać je przynajmniej kilka razy w tygodniu.

Ziarna

Zboża to bardzo zdrowe i pożywne produkty spożywcze, które należy uwzględnić w diecie dzieci. Mimo to nie wszystkie muszą występować w tej samej proporcji. Zawsze lepiej jest wybierać produkty pełnoziarniste. Ta ostatnia grupa cechuje się tym, że zachowuje dużą część swojego błonnika.

Ważne jest, aby ograniczyć spożycie rafinowanych zbóż i zbóż lub tych z dodatkiem cukrów. To te, które najczęściej znajdujemy w sklepach, ale nie są to najodpowiedniejsze alternatywy.

Jeśli chcesz włączyć zboża do rodzinnego stołu, spróbuj płatków owsianych, które są najlepszym zbożem ze wszystkich.

 

Nabiał

Ta grupa żywności zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ jest cennym źródłem białka. Ważne jest, aby zawsze podawać je w całości, ponieważ większość witamin rozpuszcza się w tłuszczu.

Oprócz mleka doskonałymi pokarmami są sfermentowane jego odmiany, takie jak jogurt i kefir. Oba zawierają probiotyki, które są mikroorganizmami zdolnymi do poprawy zdrowia jelit u dzieci.

Mięso i ryby

Maluch kładący cytrynę na swojej rybie.

Zarówno mięso, jak i ryby to najlepsze produkty spożywcze dla dzieci. Powinny być one kluczowe dla większości posiłków, ponieważ są to produkty o dużej zawartości składników odżywczych.

Podobnie jak warzywa, koncentrują proteiny o wysokiej wartości biologicznej, które są niezbędne do rozwoju tkanek i mięśni dziecka.

Ważne jest, aby w diecie malucha uwzględnić wszystkie najlepsze produkty spożywcze dla dzieci

Planując dietę dziecka, ważne jest, abyś promował spożywanie świeżej żywności i unikał wysoko przetworzonych produktów.

W ten sposób zapewnisz mu dostarczenie niezbędnych składników odżywczych do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Ponadto pomagasz zmniejszyć ryzyko zachorowania na niektóre przewlekłe i złożone choroby, takie jak otyłość i cukrzyca.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Liguori I, Russo G, Curcio F, et al. Oxidative stress, aging, and diseases. Clin Interv Aging. 2018 Apr 26;13:757-772. doi: 10.2147/CIA.S158513. PMID: 29731617; PMCID: PMC5927356.
  • Wojtyniak K, Szajewska H. Systematic review: probiotics for functional constipation in children. Eur J Pediatr. 2017 Sep;176(9):1155-1162. doi: 10.1007/s00431-017-2972-2. Epub 2017 Aug 1. PMID: 28762070; PMCID: PMC5563334.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.