Jak wybrać mleko modyfikowane? Oto kilka porad!

Supermarkety są pełne odżywek dla niemowląt, dlatego mleko modyfikowane musisz wybierać niezwykle uważnie. Ale jakie powinny być kryteria wyboru? Przeczytaj nasz artykuł, aby uzyskać przydatne wskazówki na ten temat!
Jak wybrać mleko modyfikowane? Oto kilka porad!
Lucía Corral

Napisane i zweryfikowane przez dietetyczka Lucía Corral.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Pojawienie się nowego dziecka w rodzinie niesie ze sobą wiele radości, wątpliwości i wyzwań. Noworodki muszą otrzymywać co kilka godzin mleko matki lub mleko modyfikowane. Ale jakie są różnice między różnymi rodzajami tego produktu? Jak wybrać najlepsze mleko modyfikowane? Przeczytaj nasz artykuł, aby poznać pomocne wskazówki.

Mleko modyfikowane: oficjalne rekomendacje

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwsze sześć miesięcy życia dziecka. Po tym czasie eksperci sugerują stopniowe wprowadzanie innych pokarmów podczas karmienia piersią, aż do ukończenia przez dziecko dwóch lat.

Oficjalne dane dotyczące mleka matki i mleka modyfikowanego

Badanie przeprowadzone przez Journal of the American Dietetic Association przeanalizowało zmiany nastawienia opinii publicznej do żywienia noworodków w latach 1999-2003. Z uzyskanych przez ekspertów danych wynika, że ​​25% respondentów uważa mleko modyfikowane za równie dobre jak mleko matki.

Wynik ten stanowił wzrost w porównaniu do 14% tego samego badania zarejestrowanego w 1999 roku. Według danych hiszpańskiego Narodowego Instytutu Statystycznego , w tym kraju karmienie piersią przeważa nad karmieniem mlekiem mieszanym i modyfikowanym w ciągu pierwszych trzech miesięcy życia dziecka.

Trend zmienia się po sześciu miesiącach, kiedy tylko 24,72% kobiet kontynuuje karmienie piersią. W tym czasie popularność zyskuje mleko modyfikowane, które występuje u 61% badanych, a żywienie mieszane 14%. Ta zmiana jest prawdopodobnie spowodowana powrotem nowo upieczonych matek do pracy.

Charakterystyka mleka matki

Mleko matki to żywy płyn, który zmienia się i dostosowuje do potrzeb dziecka. Mleko matki bezpośrednio po porodzie znane jest jako siara, która ma kolor żółty. To mleko zawiera wszystko, czego dziecko potrzebuje na pierwsze dni.

Mleko staje się stopniowo bielsze, jest produkowane w większej ilości i ma jaśniejszą konsystencję. Nazywa się je mlekiem dojrzałym.

Dziecko i butelka

Mleko matki zawiera wszystko, czego potrzebuje noworodek do rozwoju. Oprócz dostarczania makroelementów i mikroelementów zawiera też inne związki, które wspomagają rozwój układu odpornościowego noworodka.

Podczas karmienia piersią matka powinna zwiększyć spożycie kalorii (z wyjątkiem alkoholu). Musi wziąć też pod uwagę, że jej potrzeby kaloryczne stale rosną, dlatego nie jest to dobra pora na ograniczanie kalorii.

Jednym z największych obaw matek karmiących, które często muszą przyjmować leki, jest to, czy wpływają one na jakość ich mleka. Możesz sprawdzić specjalną stronę internetową, aby sprawdzić, czy zażywany przez Ciebie lek można stosować w trakcie karmienia piersią.

Charakterystyka mleka modyfikowanego

Mleko modyfikowane zawiera wszystko, czego noworodek potrzebuje do wzrostu i rozwoju. Wszystkie te produkty są bezpieczne i regulowane między innymi przez Federalną Ustawę o Żywności, Lekach i Kosmetykach oraz przepisy FDA wdrażające tę ustawę.

Jeśli chodzi o skład, nie ma tutaj wzorca standardowego; każda marka ma swoją własną koncepcję. Ogólnie rzecz biorąc, mleko modyfikowane ma wyższą zawartość białka niż mleko matki i zwykle zawierają więcej mikroelementów, takich jak witaminy i minerały.

Dzieje się tak, ponieważ pomimo tego, że mleko zawiera więcej składników odżywczych, jest mniej przyswajalne niż mleko matki.

Z drugiej strony jedną z wad karmienia piersią jest to, że czasami niemowlęta spożywają więcej niż potrzebują. Powodem tego jest to, że niemowlęta nie muszą wkładać tyle wysiłku w ssanie piersi matki, jak to ma miejsce w przypadku smoczków od butelki. Mimo to każde dziecko rośnie we własnym tempie i należy to uszanować.

Co wziąć pod uwagę wybierając mleko modyfikowane lub mleko matki?

Mleko matki i mleko modyfikowane różnią się przede wszystkim ilością i rodzajem białka, które zawierają oraz sposobem, w jaki dostarczają węglowodanów, co widać w poniższej tabeli.

Tabela
Tabela 1. Porównanie mleka ludzkiego, zwierzęcego i mleka modyfikowanego. Międzynarodowy Szpital TMR.

Aby wybrać mleko modyfikowane, musisz pamiętać o trzech rzeczach:

  • Zawarte w nim białka i związek między kazeiną a białkiem surowicy, dwoma głównymi białkami mleka.
  • Sposób, w jaki dostarcza węglowodany. Laktoza przeważa w mleku matki, dlatego należy jej szukać w mleku modyfikowanym. Ponadto należy unikać różnego rodzaju syropów lub maltodekstryn w mleku modyfikowanym.
  • Źródła tłuszczu. Olej palmowy jest obecny w mleku matki. Pomimo tego, że jest to wybór niezrównoważony, jest bezpieczny pod względem odżywczym.

Niezależnie od wybranej metody karmienia, upewnij się, że przestrzega ona tych filarów:

  • Każda musi być zawsze dostępna do wieku sześciu miesięcy i na żądanie dziecka.
  • To niemowlę musi ustalać rytm karmienia.
  • Nic dziwnego, że dzieci czasami jedzą mniej lub więcej, a przede wszystkim nie należy zmuszać dziecka do jedzenia.

Każde dziecko ma swoje własne tempo rozwoju i należy o tym zawsze pamiętać!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Organización Mundial de la Salud. www.who.int
  • Li R et al. (2007). Changes in public attitudes toward breastfeeding in the United States, 1999-2003. Journal of the American Dietetic Association, 107(1), 122-127. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17197280
  • Reglamento (UE) Nº 609/2013 del Parlamento Europeo y del Consejo relativo a los alimentos destinados a los lactantes y niños de corta edad.
  • Almarza AL et al. (2010). Alimentación del lactante sano. Protocolos diagnóstico-terapéuticos de Gastroenterología, Hepatología y Nutrición Pediátrica SEGHNP-AEP, 311-320.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.