Dobra książka do czytania dla dziecka - jak wybrać najlepszą?

Niektóre dzieci nie lubią czytać, ponieważ nie znalazły odpowiednich dla siebie książek. Ich wiek, upodobania i kontekst, w jakim czytają, to niektóre aspekty, które należy wziąć pod uwagę. Tutaj podpowiemy, jak wybrać dobrą książkę dla swojego dziecka.
Dobra książka do czytania dla dziecka - jak wybrać najlepszą?
Elena Sanz Martín

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz Martín.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Dobra książka do czytania otwiera drzwi do wiedzy i fantazji oraz pozwala lepiej rozumieć świat. Przenosi nas w inne rzeczywistości. Korzyści dla dzieci i dorosłych są niezliczone. Jednak wiele maluchów często postrzega czytanie jako obowiązek, którego wolałoby unikać. A dzieje się tak w dużej mierze dlatego, że nie nauczyły się jeszcze wybierać dobrej książki.

W wielu domach dochodzi do ciągłych konfliktów, ponieważ dzieci lekceważą prośby rodziców o regularne czytanie. Jak możesz temu zapobiec? Miej elastyczne podejście, które zachęca dzieci do czytania we własnym tempie, zamiast zmuszać je do tego.

Bardzo ważne jest również dawanie przykładu jako rodzice. Ale przede wszystkim ważne jest, aby dzieci miały dostęp do motywujących ich książek. Dlatego przedstawimy Ci kilka przydatnych wskazówek, dzięki którym w Twoim domu zagości niejedna dobra książka do czytania dla Twoich dzieci.

Jeśli nie lubisz czytać, to znaczy, że nie znalazłeś jeszcze odpowiedniej książki.

Czym powinna się charakteryzować dobra książka do czytania dla dzieci?

Matka próbująca czytać ze znudzonym dzieckiem.

Określ gusta dziecka

Przede wszystkim, aby wybrać dobrą książkę dla swojego dziecka, zastanów się nad jego gustami i preferencjami. Niektóre dzieci lubią odwiedzać wyimaginowane światy w książkach fantasy. Inne przeżywają ekscytujące przygody w powieściach fabularnych.

Ale są też dzieci, dla których ciekawość świata przeważa nad wyobraźnią. Dla nich książka do czytania o dinozaurach lub planetach Wszechświata będzie najlepszą opcją.

Być może to, co wydaje się nudne Tobie, jest tym, co najbardziej zachęci Twoje dziecko do czytania. Pamiętaj więc, aby zbadać jego zainteresowania.

Opcje do wyboru

Na początku określenie upodobań dziecka może nie być łatwe. W rzeczywistości ono samo może też nie być do końca pewne. Dlatego bardzo pozytywnym rozwiązaniem będzie zaoferowanie mu dostępu do szerokiej gamy alternatyw.

Wizyta w bibliotece może być idealnym momentem na eksplorację i zanurzenie się w książkach różnych gatunków i formatów w celu znalezienia najbardziej odpowiedniej pozycji. Ponadto przed zakupem książki możesz przeczytać jej streszczenie, aby zorientować się, jaki materiał czeka w środku na czytelnika.

Jeśli masz czytnik e-booków w domu, możesz nawet pobrać bezpłatne fragmenty wielu książek, aby je przeczytać i przed zakupem sprawdzić, czy podobają się Twojemu dziecku.

Klasyczne i znane książki

Jeśli nie wiesz od czego zacząć, klasyka może być dobrym wyborem. Taka książka do czytania jak “Niekończąca się opowieść”, “Sieć Charlotty”, “Podróże Guliwera” i inne podobne historie urzekły już kilka, czy kilkanaście pokoleń dzieci i mogą również przyciągnąć uwagę Twojej pociechy.

Ponadto możesz spróbować przypomnieć sobie, jakie były Twoje ulubione książki w dzieciństwie i zaoferować je swoim maluchom. Prosty fakt, że wiesz, jak bardzo je lubisz i ile godzin spędziłeś między ich stronami, może wzbudzić u nich ciekawość.

Czytanie jako aktywność społeczna

Prawdą jest, że czytanie jest zwykle czynnością indywidualną, chwilą spokoju i odłączenia, aby cieszyć się nią samotnie. Ale czy jest coś bardziej satysfakcjonującego niż dzielenie się z innymi swoją pasją do konkretnej historii?

Czy jest coś przyjemniejszego niż omawianie szczegółów, postępów narracji lub wrażeń dziecka z tego, jak zakończy się tak fascynująca je historia?

Aby dzieci mogły cieszyć się tym aspektem, możesz zapisać je do klubu książki dla dzieci, tradycyjnego lub online. To regularne spotkania z innymi czytelnikami dzieci zmotywują Twoje dziecko do czytania w domu i sprawi, że poczuje się częścią społeczności o tych samych zainteresowaniach.

Ojciec i córka leżą na podłodze, czytając książkę.

Nawet szkolni przyjaciele lub kuzyni w podobnym wieku mogą zostać najlepszymi kumplami do czytania. Ciekawą inicjatywą jest pytanie tych dzieci o ich preferencje literackie lub wypożyczenie ulubionych książek, a następnie omówienie ich.

Taka wymiana książek wśród dzieci pomoże również promować inne wartości, takie jak odpowiedzialność czy wartość dzielenia się z innymi.

Wybierz odpowiednią książkę, aby zachęcić najmłodsze dzieci do czytania

Niezależnie od tego, jaką książkę wybierzesz, aby zachęcić dzieci do czytania, ważne jest, aby upewnić się, że jest odpowiednia dla ich wieku. Rozmiar czcionki, ilość tekstu czy obecność ilustracji to czynniki, które zmieniają się wraz ze wiekiem dzieci, dla których jest przeznaczona taka książka do czytania.

Jeśli jednak wybierzesz odpowiednie opcje, możesz zacząć wyrabiać nawyk czytania już w pierwszych latach życia dziecka. Przeglądanie książki z obrazkami z rodzicami lub słuchanie opowiadania czytanego na głos przed snem to proste czynności, które pomagają zbudować pozytywne nastawienie dziecka do czytania.

Gdy dziecko dorośnie, będzie bardziej skłonne do samodzielnego czytania książek.

„Im więcej czytasz, tym więcej rzeczy będziesz wiedział. Im więcej się nauczysz, tym więcej miejsc odwiedzisz.”

— Dr Seuss—

To może Cię zainteresować ...
Aktywność promująca czytanie u dzieci: 12 miesięcy, 12 postaci
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Aktywność promująca czytanie u dzieci: 12 miesięcy, 12 postaci

Odkryj świetny sposób na to, by dzieci polubiły czytanie. Ta całoroczna aktywność jest zarówno edukacyjna, jak i zabawna!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.