Stół i mata do przewijania - jak dokonać odpowiedniego wyboru?

Stół i mata do przewijania - jak dokonać odpowiedniego wyboru?

Ostatnia aktualizacja: 12 października, 2019

Czy zdajesz sobie sprawę z tego jak ważny jest stół i mata do przewijania? Przejrzymy opcje, które pomogą Ci dokonać odpowiedniego wyboru w zależności od potrzeb i stylu życia.

Jesteś w ciąży? Bez wątpienia w Twojej głowie pojawia się milion pytań na tematy dotyczące Twojego malucha, który jest w drodze. Niektóre problemy mogą być bardziej złożone, a inne bardzo proste. Na przykład jaki jest odpowiedni stół i mata do przewijania. W dzisiejszym artykule pomożemy Ci sprostać temu wyzwaniu.

Odpowiedni stół i mata do przewijania Twojego malucha

Zmiana pieluchy Twojego dziecka to doświadczenie, które powtarzasz w kółko każdego dnia po urodzeniu dziecka. Te chwile zapewnią Ci doskonałą okazję do nawiązania kontaktu z maluszkiem. Podczas tej czynności możesz bawić się, oferować masaż, rozmawiać ze swoim dzieckiem i okazywać mu uczucia.

Mata do przewijania to mała poduszka, na której umieszcza się dziecko podczas zmiany pieluchy. Powinnaś szukać czegoś wygodnego, praktycznego, łatwego do prania, a to pozwoli Ci mieć pod ręką wszystkie potrzebne artykuły.

Poznaj opcje, które możesz wybrać

Miękka mata

Jest to najbardziej podstawowa opcja i składa się z małego materaca, najlepiej wyłożonego plastikiem, pokrytego miękką i zmywalną tkaniną. Te mini materace są wygodne i można je umieścić na dowolnej powierzchni. Główną zaletą jest to, że możesz przenieść je z jednej części domu do drugiej i zajmują mało miejsca.

Nadmuchiwana mata

Są idealne do podróży z dzieckiem, ponieważ są wykonane z nietoksycznego PVC, który napełnia się powietrzem i opróżnia.

Możesz ją przykryć ściereczką, aby PVC nie podrażnia skóry Twojego malucha. Jak już powiedzieliśmy są idealne do podróży, ale nie są tak doskonałe do codziennego użytku.

Stół do przewijania

Jest to najbardziej solidna i kompletna opcja, idealna dla Twojego domu. Zawiera szuflady, schowki i wystarczająco dużo miejsca do przechowywania rzeczy, takich jak ubrania dla dzieci i produkty higieniczne.

Na stole znajduje się podstawowa mata do przewijania. Są one zwykle przechowywane w stałym miejscu w domu, chociaż istnieją modele z kołami, które pozwalają na pewną mobilność.

Zaletą tych stołów jest to, że można mieć wszystko w jednym miejscu. Umożliwiają jednak mniejszą zabawę z dzieckiem.

Jeśli chodzi o wybór odpowiedniego przewijaka, jest to zdecydowanie ulubiony wśród mam. Możesz go używać jako kredensu, organizera i przewijaka na pieluchy w tym samym czasie.

Przewijak do wanny

Jest to mebel taki sam jak ten powyżej, z wyjątkiem tego, że zawiera dodatkowy bonus do wnętrza wanny. Chociaż może to być praktyczne, tracisz pewną ilość miejsca, ponieważ sama wanna zajmuje dużo miejsca.

Przewijak do wanny

Można znaleźć modele składane. Są nawet modele, które pozwalają wyjąć je z wanny, gdy dziecko jest starsze. W ten sposób możesz nadal korzystać z komody, gdy dziecko zacznie kąpać się w zwykłej wannie.

Składany przewijak

Tego typu stoły do przewijania można złożyć w taki sam sposób, jak stół z telewizorem. Mogą zawierać wannę lub nie, i są idealne, jeśli masz ograniczoną przestrzeń w domu. Gdy go nie używasz, możesz przechowywać go za drzwiami łazienki.

Torba na pieluchy

Bez względu na to, jaką opcję wybierzesz w domu, torba na pieluchy jest czymś, co musisz mieć. Zawsze dobrze jest mieć torbę, w której można nosić pieluchy, chusteczki, kremy, czyste ubrania i składaną matę do przewijania.

Możesz trzymać ją już uszykowaną przez cały czas, aby mieć wszystko gotowe, gdy wychodzisz. Dzięki temu unikniesz wszelkich niedogodności związanych ze zmianami pieluszek w podróży.

Istnieje wiele opcji wyboru odpowiedniego przewijaka i maty. W rzeczywistości możesz używać więcej niż jednej opcji, gdy dziecko rośnie. Przed dokonaniem zakupów zastanów się, która opcja najlepiej pasuje do Twoich potrzeb i stylu życia.

Zawsze upewnij się, że materiały, z których jest wykonany stój i mata do przewijania są najwyższej jakości, nietoksyczne i dobrze zabezpieczone, aby na pewno uniknąć wypadków.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Chambergo, D. R. B. (2003). Dermatitis del área del pañal
  • Pérez, E. Z., Fernández, a T., & Zambrano, a Z. (2007). Asociación Española de Pediatría. Dermatitis Del Pañal

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.