Akcesoria do kąpieli dla niemowląt ułatwiające wieczorny rytuał

Akcesoria do kąpieli dla dzieci mogą zdecydowanie usprawnić proces pielęgnacji niemowlaka. Dowiedz się więcej!
Akcesoria do kąpieli dla niemowląt ułatwiające wieczorny rytuał
Ana Couñago

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Ana Couñago.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Czy wiesz że kąpiel dziecka może być czymś więcej niż rutynowym zajęciem? W poniższym artykule znajdziesz kilka propozycji na akcesoria do kąpieli dla niemowląt, które ułatwią Ci życie. Ponadto będą one także ciekawym urozmaiceniem dla Twojego malucha. Czy masz już je wszystkie?

Czytaj dalej i dowiedz się więcej!

Akcesoria do kąpieli dla niemowląt ułatwiające wieczorny rytuał

Czas kąpieli jest podstawowym elementem pielęgnacji dziecka i jest kluczem do właściwej higieny noworodka. Ale pamiętaj też, że oprócz rytuału pielęgnacyjnego jest to także okazja do relaksu, wyciszenia i pobudzenia sensorycznego.

W poniższym artykule polecamy niektóre akcesoria do kąpieli dla niemowląt, które oprócz ułatwienia życia pomogą ci w pełni cieszyć się tymi wyjątkowymi chwilami z dzieckiem.

Lista, którą dla ciebie przygotowaliśmy, nie zawiera zbyt drogich lub dziwnych przedmiotów ani gadżetów. To tylko proste i niedrogie przedmioty, które naszym zdaniem mogą być wyjątkowo przydatne. Sprawią, że kąpiel stanie się przyjemną czynnością zarówno dla dziecka, jak i dla ciebie.

Kąpiel to chwila intymnego kontaktu i więzi między maluszkami a rodzicami.

Akcesoria do kąpieli – poznaj przydatne gadżety

Podstawową rzeczą, której będziesz potrzebować do prawidłowej kąpieli maluszka, jest przenośna wanienka odpowiedniej wielkości. Jej rozmiar ma znaczenie, aby kąpiel była bezpieczna i wygodna.

Gdy już zdobędziesz wanienkę dostosowaną do potrzeb Twojego dziecka, możesz skupić się na zakupie akcesoriów do kąpieli, które pomogą ci w tym ważnym, codziennym zadaniu. Oto kilka ciekawych pomysłów dla Ciebie!

1. Termometr do kąpieli dla niemowląt

Dziecko w trakcie kąpieli

Jeśli chcesz mieć pewność, że woda do kąpieli ma idealną temperaturę dla Twojego dziecka, dobrze jest mieć pod ręką termometr. Pomoże Ci on dobrać idealną temperaturę wody, czyli 36-37 stopni Celsjusza. Jest ona idealna – woda jest nie za ciepła, ani nie za zimna.

Ważne jest również kontrolowanie temperatury w łazience. Powinna być przyjemna i mieścić się w granicach 20–25 stopni Celsjusza. W ten sposób upewnisz się, ze dziecku nie jest za zimno ani za gorąco.

2. Dzbanek do spłukania piany

Dzbanek do płukania pozwoli Ci wylać wodę na główkę dziecka bez szamponu lub wody, która dostanie się bezpośrednio do oczu czy ust.

Specjalne dzbanki sprawiają, że woda wypływa jednomiernie i nie rozpryskuje się na wszystkie strony.  Możesz pokierować strumieniem wody i uniknąć niepotrzebnych incydentów oraz płaczu. Bez wątpienia to świetny sprzymierzeniec wieczornych kąpieli, który sprawi, że czas mycia będzie bezpieczny i przyjemny.

3. Akcesoria do kąpieli: naturalne gąbki

Jak wiesz, skóra niemowląt jest bardzo wrażliwa i łatwo ulega podrażnieniom. Dlatego podczas kąpieli zalecamy stosowanie naturalnych gąbek lub ściereczek, które charakteryzują się dużą miękkością, elastycznością i delikatnością.

Gąbki i akcesoria do kąpieli należy okresowo zmieniać, ponieważ po pewnym czasie mogą zacząć rozwijać się w nich bakterie i grzyby.

Wskazane jest również posiadanie co najmniej dwóch naturalnych gąbek do kąpieli dziecka; jedną do oczyszczania okolic intymnych, a drugą do czyszczenia reszty ciała i buzi.

4. Ręcznik z kapturem

Dziecko po kąpieli

Kiedy skończysz kąpać dziecko, czas je dokładnie wysuszyć. Aby to zrobić w bezpieczny i wygodny sposób, zalecamy użycie ręcznika z wbudowanym kapturem. W ten sposób będziesz mogła szybko owinąć główkę i ciało dziecka bez zbędnego wychładzania.

Pamiętaj także, że skóra dziecka jest bardzo delikatna. Dlatego przed zakupem ręcznika z kapturem ważne jest, aby zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonany. Musi być hipoalergiczny (nie powodujący alergii ani podrażnień) i antybakteryjny, a przy tym miękki w dotyku i bardzo chłonny.

 

Znaczenie posiadania dobrych akcesoriów do kąpieli dla dzieci

Niemowlęta należy traktować z delikatnością, troską i uwagą, zwłaszcza podczas kąpieli, kiedy ich małe ciała są całkowicie odsłonięte. Aby czerpać radość z tego zadania, bez poczucia niepewności, spięcia lub przytłoczenia ani siebie, ani dziecka, ważne jest, aby mieć pod ręką różne akcesoria łazienkowe, na przykład takie jak te opisane w tym artykule.

W dzisiejszych czasach istnieje nieskończona ilość zasobów oraz przydatnych i niedrogich artykułów, które pomogą ci bezpiecznie i prawidłowo opiekować się dzieckiem.

Nie jest to kwestia wydawania dużych pieniędzy ani inwestowania w najbardziej innowacyjne, najnowocześniejsze gadżety technologiczne. To po prostu kwestia spełnienia określonych kryteriów jakości przy wyborze i zakupie tych akcesoriów. Skup się na tym, czego na prawdę potrzebujesz.

Musisz mieć pewność, że zakupione przedmioty będą dla ciebie prawdziwą pomocą, gdy będziesz starać się zadbać o swoje dzieci.

Mamy nadzieję, że ten artykuł okazał się przydatny!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Moreno, J. A. y De Paula, L. (2005). Actividades acuáticas para el primera año de vida del bebé. En J. A. Moreno (Ed.), II Congreso Internacional de Actividades Acuáticas (pp. 171-188). Murcia: Instituto U.P. de Ciencias del Deporte.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.