9 biblijnych imion dla chłopców wraz z ich znaczeniem

9 biblijnych imion dla chłopców wraz z ich znaczeniem
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 16 grudnia, 2018

W wyborze imienia dla Twojego dziecka nie daj się przekonać uprzedzeniom dotyczącym biblijnych imion.

Podczas gdy niektórzy nazywają dziecko starymi lub mało popularnymi imionami, jest wiele pięknych wersji biblijnych imion do wyboru. Co więcej, mają one głębokie znaczenie.

Wielu rodziców decyduje się wybrać imię, które ma jakieś pochodzenie lub historię. Jeśli i Tobie na tym zależy, imię biblijne dla Twojego dziecka może być tym, czego szukasz.

Jeśli nie znasz biblijnych imion i ich znaczenia, trafiłeś na właściwe miejsce.

Biblia przywołuje mnóstwo wspaniałych indywidualności – w rzeczywistości – ponad 3 tysiące. Wielu z tych ludzi było znanych z więcej niż jednego imienia.

Wobec tak wielkiego wyboru, nie dziwi fakt, że wielu rodziców decyduje się nadać swemu dziecku imię pochodzące z Biblii.

Jak się możesz spodziewać, każde z biblijnych imion ma głębokie znaczenie. Jednocześnie, to znaczenie ma głębokie powiązanie z językiem i kulturą pochodzenia.

W dzisiejszym artykule, przedstawimy listę biblijnych imion, które nadal są w użyciu. Przekażemy Ci również informację dotyczącą pochodzenia i znaczenia.

9 biblijnych imion dla chłopców

1. Eliasz

To imię pochodzenia hebrajskiego, początkowo pisane Eliyyah. To bardzo popularne imię na całym świecie. Jego znaczenie: instrument Boga. 

Główna charakterystyka, kryjąca się za tym imieniem, to konsekwencja i koncentracja. Ludzie z tym imieniem są często godni podziwu i preferują planowanie spraw i trzymanie ich pod kontrolą.

2. Adam

Imię odnosi się do pierwszego człowieka na Ziemi, któremu za towarzyszkę przeznaczono Ewę, pierwszą kobietę.

Imię Adam ma głębokie znaczenie religijne i duchowe. Również pochodzi z języka hebrajskiego i oznacza: “to jest człowiek”.

Oznacza też siłę i duchowość. Wyraża również wielkość i niedoskonałość ludzkiej natury. A to dzięki pokusie, jakiej ulegli pierwsi ludzie na Ziemi.

Adam na ogół jest uczuciowy, ostrożny, otwartego umysłu i bardzo towarzyski. Jednakże jego naiwność może działaś przeciwko niemu.

Reprezentant biblijnych imion

3. Zachariasz

To kolejne imię hebrajskiego pochodzenia. Oznacza: “W hołdzie Panu”. 

Zachariasz był kapłanem, z rodu Judy, w pierwszym wieku przed naszą erą. Objawił mu się anioł Gabriel i ogłosił, że jego zona Elżbieta, będzie miała dziecko.

Ponieważ Zachariasz nie uwierzył, Pan sprawił, że był on niemy aż do narodzin syna Jana Chrzciciela.

Osoba o imieniu Zachariasz jest zwykle mądrym, praktycznym realistą. Lubi przebywać w domu, jest otwarta na zrozumienie emocjonalnych sytuacji otaczających go ludzi.

4. Tobiasz

Tobiasz jest popularnym imieniem w dzisiejszych czasach i oznacza “dobro Boga”. Pierwsza odmiana tego hebrajskiego imienia brzmiała Tobiyyahu.

Ci, którzy noszą to imię, zwykle są bardzo niezależni. Nie oznacza to jednak, że są mniej towarzyscy, czy komunikatywni.

5. Łukasz

To jedno z najbardziej popularnych i znanych imion biblijnych. Jego znaczenie pochodzi z łacińskiego lucius, co oznacza “oświecony” lub “dający światło”. 

Ludzie obdarzeni tym imieniem są wyjątkowo mądrzy i mają ciągły pęd do samodoskonalenia. Mają dużo energii, którą zarażają ludzi wokół nich.

6. Mikołaj

Każdy słyszał o imieniu Mikołaj, ale tylko niektórzy wiedzą, że pochodzi z Biblii. Imię ma greckie pochodzenie i oznacza: “ten, który zaprowadził swój lud do zwycięstwa’.

Ci, którzy posiadają imię Mikołaj są pomocni, ofiarni i mają zdolności techniczne. Są skłonni do poświęceń dla innych – członków rodziny, współpracowników, a także romantycznych partnerów.

7. Uryjasz lub Uriasz

Historycznie, biblijne imię Uryjasz było używane jako symbol światła. W hebrajskim, odnosi się do głównie do światła pochodzącego od gwiazd.

Ludzie o imieniu Uryjasz, wydają się być stali i zdeterminowani do dążenia do celu mimo przeciwieństw. 

Mogą się przez to wydawać wymagającymi materialistami. Jednak przede wszystkim wykazują się dobrymi manierami.

8. Izmael lub Ismael

To klasyczne imię biblijne, które jest do dziś nadawane na całym świecie. Izmael pochodzi z hebrajskiego Yismael, co oznacza: “Bóg, który słucha’.

Obdarzeni tym imieniem są ludźmi intuicyjnymi. Cieszy ich wysłuchiwanie innych i okazywanie zrozumienia. Co więcej, są otwarci, przyjaźni, towarzyscy, pracowici i wierni.

Reprezentant biblijnych imion

9. Ezechiel

To imię może wydawać się nowoczesne i egzotyczne. Jednakże, imię Ezechiel pochodzi z czasów biblijnych. Yehezqui-el to oryginalna wersja imienia i oznacza: “siłę Boga”.

Jednostki o imieniu Ezechiel wydają się być mądre, dojrzałe i wypowiadają się bardzo rozsądnie. 

Sa też bardzo opiekuńcze w stosunku do tych, których kochają. Zwykle, zamiast leżeć i relaksować się, poświęcają swój wolny czas, by spędzić go na swoich pasjach lub obowiązkach

Jak widzisz, mają wspaniałe poczucie pokory i znają swoje ograniczenia.

Biblia dostarcza Ci mnóstwa pomysłów na nadanie imienia swojemu synowi. Chodzi nie tylko o wyszukanie fantastycznie brzmiącego imienia. Ważne jest również głębokie znaczenie i historyczne pochodzenie.

Przez to że imię pochodzi z Biblii, nie oznacza to, że jest staroświeckie lub przestarzałe. Wiele imion z Biblii jest nadawanych dzieciom do dziś, nawet jeśli nie zawsze znane jest ich pochodzenie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.