Koncentracja w trakcie lekcji zdalnych - jak pomóc dzieciom?

Koncentracja w trakcie lekcji zdalnych może być trudniejsza niż na zajęciach standardowych. Dzieje się tak dlatego, ponieważ przebywanie w domu zapewnia więcej rozrywek niż siedzenie w ławkach w szkole.
Koncentracja w trakcie lekcji zdalnych - jak pomóc dzieciom?
Mara Amor López

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Mara Amor López.

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

W dzisiejszych czasach wiele dzieci uczęszcza na zajęcia online, głównie ze względu na wyjątkowe okoliczności, których doświadczamy przez ostatni rok. Stanowi to wyzwanie dla dzieci, dla których czasami koncentracja w trakcie lekcji zdalnych sprawia sporą trudność.

Konieczność przeniesienia działań edukacyjnych do sfery cyfrowej była wyzwaniem dla nas wszystkich. Nie było i nadal nie jest łatwo dostosować się do tego rodzaju nauczania, do którego większość dzieci została po prostu zmuszona. I jesteśmy pewni, że wielu rodziców martwi się, że ich dzieci nie koncentrują się w taki sam sposób, jak w normalnej klasie.

Chociaż wszystko to oznaczało drastyczną zmianę metod nauczania i rutynowych zajęć dzieci, z niewielką pomocą wszyscy możemy dostosować się do tego nowego sposobu uczenia się. Oto kilka wskazówek dla Ciebie.

Koncentracja w trakcie lekcji zdalnych – kilka pomocnych wskazówek dla dzieci

To prawda, że dzieciom i nastolatkom trudniej jest skoncentrować się na zajęciach online niż na zajęciach twarzą w twarz. Na zajęciach „fizycznych” jest nauczyciel, który może ich nadzorować i dać zwrócić im uwagę, jeśli się rozproszą. Nie dotyczy to lekcji online, ponieważ nauczyciel nie może monitorować wszystkich uczniów za pomocą ekranu.

Dzieciom łatwiej też rozproszyć się w domu, ponieważ znajdują się we własnym środowisku, otoczone swoimi dobrze znanymi rzeczami. To jeszcze bardziej utrudnia im koncentrację. Co więc mogą zrobić rodzice, aby pomóc swoim dzieciom lepiej skoncentrować się na lekcjach online?

Ustal konkretne procedury

Nawet jeśli dziecko lub nastolatek nie chodzi do szkoły, zaleca się, aby kontynuował on tę samą rutynę tak, jakby nic się nie zmieniło. Dzieci powinny zachować te same pory snu i pobudki, te same pory posiłków, te same godziny zabaw itp.

Dziecko odrabia lekcje

Utrzymanie harmonogramu jak najbardziej podobnego do tego, który miały, gdy chodziły do szkoły, pomoże im mieć większe poczucie normalności .

Jednak nie musisz się martwić, jeśli od czasu do czasu trudno im będzie zachować tę rutynę; czasami możemy być trochę bardziej elastyczni. Nie możemy zapominać, że dzieci również muszą oczyścić swój umysł, aby wznowić swoją aktywność.

Pomaganie dzieciom w skoncentrowaniu się na zajęciach online: bądź cierpliwy

Ten aspekt będzie kluczowy dla rodziców. Musimy pamiętać, że dzieci muszą przystosować się do tego nowego sposobu nauczania. Nie wszystkie przyzwyczają się do tego tak szybko; niektóre potrzebują do tego mniej czasu, inne nieco więcej.

Chociaż czasami możemy rozpaczać, ponieważ czujemy, że dzieci nie zwracają uwagi na swoje zajęcia online, powinniśmy starać się zachować spokój. Dzieci idą za naszym przykładem, więc musimy być powściągliwi. Koncentracja w trakcie lekcji zdalnych przyjdzie po prostu z czasem.

Zapewnij dziecku dobre miejsce do nauki

Bardzo ważne jest, aby dziecko miało specjalnie dla nich przystosowane do nauki. Najlepiej niech to będzie miejsce z dobrym oświetleniem, z niewielką ilością czynników rozpraszających, bez hałasu dobiegającego z zewnątrz i ze wszystkimi niezbędnymi materiałami w zasięgu ręki.

Unikaj czynników rozpraszających uwagę

Postaraj się, aby nie było w otoczeniu żadnych przedmiotów, które mogłyby dziecko rozpraszać. A jeśli tak się stanie, umieść je poza jego zasięgiem. Możemy wyróżnić tutaj dwa główne rodzaje rozpraszaczy: wewnętrzne i zewnętrzne.

  • Zewnętrzne: czynniki takie hałas, obecność innych ludzi, telewizor i urządzenia elektroniczne (telefony komórkowe, tablety itp.).
  • Wewnętrzne: głód, pragnienie, zmęczenie, stres, myśli, zmartwienia.

Logicznie rzecz biorąc, zewnętrzne zakłócenia są łatwiejsze do kontrolowania niż wewnętrzne. Jednak dzieci śpiąc wystarczająco długo, unikną także zmęczenia. Spożywanie pięciu posiłków dziennie zapobiegnie głodowi. Upewnij się również, że mają w pobliżu butelkę wody, aby ugasić pragnienie.

Koncentracja w trakcie lekcji zdalnych – kilka dodatkowych wskazówek

Rób regularne przerwy

Normalny przedział czasu dla maksymalnej koncentracji wynosi od 20 do 45 minut. Mając to na uwadze, dzieci powinny robić krótkie przerwy po dłuższej chwili pełnej koncentracji.

Ustal czas na odpoczynek

W ramach harmonogramu zajęć edukacyjnych musimy też zarezerwować czas na odpoczynek i wypoczynek. Musimy dać dzieciom ten czas na rozłączenie się od szkoły, aby mogły cieszyć się książką, filmem, grami z rodziną, spacerem lub jakąkolwiek inną czynnością, którą lubią.

Dziewczynka podczas lekcji

Pomoże im to również bardziej skoncentrować się na powrocie do pracy domowej.

Promuj aktywne uczenie się

Pokaż dziecku, że jest w stanie samodzielnie wziąć na siebie odpowiedzialność za swoją pracę domową, a także za swoje zajęcia i materiały. Możemy zachęcić je do szukania różnych rozwiązań problemów, z którymi może się spotkać.

Bardzo ważne jest również, aby zachęcić dziecko do zadawania nauczycielowi pytań lub gdy coś opisane w Internecie nie jest dla niego zupełnie jasne. Zachęć dziecko do udziału w zajęciach online ze jego własnymi opiniami i ideami, gdy tylko nauczyciel o to poprosi. W ten sposób sesje będą również przyjemniejsze.

Kilka słów tytułem podsumowania

Te wskazówki powinny pomóc Twoim dzieciom skoncentrować się na lekcjach online. Chociaż jesteśmy pewni, że będziesz mieć również inne świetne metody, które zadziałały w Twoim przypadku. Ważne jest, aby być cierpliwym i motywować dzieci do czerpania radości z nauki, bez względu na to, jak to to robią.

Coś jeszcze, o czym nie możemy zapomnieć, to to, że jako rodzice powinniśmy dawać dobry przykład naszym dzieciom. A jeśli my jesteśmy skupieni na czymś, prawdopodobnie nasze dzieci też takie będą.

Ważne jest więc, abyśmy w tym czasie nie pozwolili, aby stres przejął kontrolę nad naszym życiem, ponieważ nawet jeśli tego nie chcemy, nasza postawa wpływa na nasze dzieci.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Soto-Aguirre, T. (2020). Clases online o la necesidad de adaptación a una nueva forma de establecer el proceso de enseñanza-aprendizaje. Revista Saberes Educativos, (5), 09-21.
  • Fernández, R. D. L. (2020). EL DILEMA DE LAS CLASES ONLINE. Discover Medicine, 4(2), 9-10.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.