Co zrobić, aby poprawić zachowanie nastolatka? Dowiedz się więcej!

Co zrobić, aby poprawić zachowanie nastolatka? Dowiedz się więcej!
Natalia Cobos Serrano

Napisane i zweryfikowane przez pedagog społeczny Natalia Cobos Serrano.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Chociaż to całkowicie normalne, że zachowanie nastolatka bywa czasami złe, to istnieją liczne strategie, które pomogą Ci poradzić sobie z tym etapem życia w zdrowy i pozytywny sposób.

Zachowanie nastolatka podczas tego etapu życia bywa często złe. Prędzej czy później takie złe zachowanie zniknie, gdy ten etap życia przeminie. Jednak jest to trudny okres dla wszystkich nim dotkniętych. Właśnie dlatego czytając dzisiejszy artykuł poznasz kilka podpowiedzi, które pomogą Ci poprawić zachowanie Twojego dziecka i nad nim zapanować.

Jak możesz poprawić zachowanie nastolatka?

1. Ustalajcie razem zasady

Zasady obowiązujące w rodzinie pomagają utrzymać zdrową równowagę w domu, a jednocześnie promują odpowiedzialność i szacunek, jak również empatię wobec innych. Poza tym jeśli wszyscy członkowie rodziny wezmą udział w ich ustalaniu, każdy będzie czuł się bardzo zaangażowany.

Na przykład jeśli jako rodzina zgodzicie się, że powinniście zawsze rozmawiać ze sobą i traktować się nawzajem z szacunkiem, to możesz odwołać się do tej zasady, gdy Twoje nastoletnie dziecko zaczyna okazywać Ci brak szacunku podczas rozmowy lub kłótni. Przypomnij mu, że zgodził się zawsze traktować Cię z szacunkiem.

2. Nie przyklejaj swojemu dziecku negatywnej łatki

Istnieje teoria, która jest nazywana efektem Pigmaliona. Zakłada, że jeśli dziecko lub nastolatek ciągle słyszy takie komentarze jak “jesteś leniwy”, w końcu uzna, że rzeczywiście takie jest i zacznie się zachowywać w taki sposób.

Tata rozmawiający z córką - jak poprawić zachowanie nastolatka?

Postaraj się skoncentrować na jego zachowaniu i powiedz mu jak się czujesz w związku z tym. Powiedz na przykład: “Denerwuje mnie, gdy się tak zachowujesz” lub “Smuci mnie, że nie starasz się wystarczająco mocno”.

3. Chwal swoje dziecko i wzmacniaj jego pozytywne zachowanie

To oczywiste, że rodzice nie mogą ignorować momentów, w których ich dziecko źle się zachowuje. Jednak jeśli dziecko zauważy, że jego rodzice zwracają na nie uwagę jedynie wtedy, gdy coś przeskrobie, może stanowić to bodziec, który sprawi, że dalej będzie postępowało w taki sposób.

Z tego powodu rodzice powinni często chwalić swoje dzieci. Chwaląc swoje dziecko za każdym razem, gdy wykaże się pozytywnym nastawieniem, zachęcasz je do powtarzania dobrego zachowania.

4. Poprawisz zachowanie nastolatka, jeśli będziesz słuchać jego wątpliwości

Pomniejszanie problemów lub niepokojów nastoletniego dziecka to błąd, który rodzice bardzo często popełniają. Często uważamy, że nastoletnie problemy są dość nieznaczące i nieważne. Tym samym możemy zacząć je trywializować.

Postaraj się wysłuchać swojego dziecka, gdy potrzebuje podzielić się z Tobą swoimi problemami i niepokojami. Unikaj umniejszania ich znaczenia i zmian tematu. Często nawet zwykłe umożliwienie wygadania się na dany temat i podjęcie próby zrozumienia go może stanowić dla niego ogromną ulgę.

5. Porozumiewaj się w sposób asertywny

Według profesora Prestona Ni kluczową rolę odgrywa wiedza na temat tego, w jaki sposób należy używać asertywnej komunikacji w rozmowie z trudnymi nastolatkami. W tym celu musisz wzmocnić swoją pozycję jako rodzica używając umiejętności negocjacji lub ucząc się mówić “nie” w dyplomatyczny sposób.

Dzięki temu pomożesz zmniejszyć potencjalny opór Twojego nastolatka i poprawić jego zachowanie. Staniesz się również świetnym wzorem asertywnego zachowania.

Kłótnia mamy z córką

6. Dziel się z dzieckiem tym, co czujesz

Złe zachowanie nastolatka dość często bierze się ze stresu i frustracji, jakie może odczuwać, gdy nie wie jak radzić sobie ze swoimi uczuciami lub wyrażać samego siebie. Podobnie jak rodzice chcą, aby ich dzieci wyrażały swoje emocje i uczucia, tak i dzieci chcą, aby ich rodzice robili to samo.

Jeśli jako rodzić okazujesz swoje uczucia w otwarty sposób w obecności swojego dziecka, Twoja pociecha zacznie Ci bardziej ufać. Tym samym będzie czuło się bezpieczniejsze, gdy będzie miało mówić o swoich uczuciach. Krótko mówiąc, jeśli nie nauczysz go jak ma wyrażać siebie, to skąd ma pozyskać wiedzę jak to robić?

“Dobre nawyki ukształtowane w dzieciństwie mogą wszystko zmienić.”

–Arystoteles–

Podsumowując, w okresie nastoletnim nie da się uniknąć licznych huśtawek nastrojów, a Twoje dziecko często może źle się zachowywać.

Jednak jeśli wykorzystasz asertywną komunikację, ustalisz reguły obowiązujące w rodzinie i postarasz się stworzyć ze swoim dzieckiem więź bazującą na zaufaniu, to będziesz w stanie poradzić sobie z tym skomplikowanym etapem życia w jak najzdrowszy i najbardziej pozytywny sposób.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ni, P. (s.f.). How to communicate effectively and handle difficult teenagers. Communication coaching.
  • Schreck, A., & Riestra, M. P. (2015). Misión imposible: cómo comunicarnos con los adolescentes. Grijalbo.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.