Zajęcia z edukacji ekologicznej dla całej rodziny

Rodzina jest głównym filarem edukacji dziecka. Między innymi w domu należy uświadomić dzieciom, jak ważna jest troska o przyrodę. Oto kilka rodzinnych zajęć edukacyjnych, które mają na celu naukę o środowisku.
Zajęcia z edukacji ekologicznej dla całej rodziny
Ana Couñago

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Ana Couñago.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Dlaczego uważamy, że zajęcia z edukacji ekologicznej dla całej rodziny są tak istotne? Niestety powoli niszczymy naszą planetę. Aby temu zapobiec, ważne jest, aby każde nowe pokolenie było świadome problemów ochrony środowiska naturalnego. Ważne jest, aby od najmłodszych lat dzieci uczyły się odpowiedzialnego współdziałania z otoczeniem.

Z tego powodu w tym artykule przedstawiamy kilka propozycji na zajęcia z edukacji ekologicznej, w których może uczestniczyć cała rodzina.

Celem tych działań jest zdobycie przez najmłodszych członków rodziny szeregu wartości i wiedzy środowiskowej. Jest nadzieja, że ​​pozostanie z nimi przez cały okres ich rozwoju i że przekażą swoją wiedzę innym.

„Nauczanie dbania o środowisko uczy na cenić życie”.

– Anonim –

Rodzinne zajęcia z edukacji ekologicznej

Proponowane przez nas proekologiczne działania edukacyjne będą polegały na codziennym wykonywaniu prostych czynności. Obejmują one recykling materiałów, oszczędność energii i wody, itp. W ten sposób możesz pomóc zminimalizować poważne zniszczenia, jakie ludzie wyrządzają swojej planecie.

Szkody te wpływają między innymi na zwierzęta, rośliny i zdrowie ludzi.

„Jedynym sposobem na poprawę jakości środowiska jest zaangażowanie wszystkich”.

– Richard Rogers –

Ponowne wykorzystanie materiałów

Ta czynność polega na ponownym wykorzystaniu materiałów, które masz w domu. To materiały, które miałeś wyrzucić, a mimo to można im nadać drugie życie i zamienić w ekologiczne zabawki.

Potrzebujesz tylko trochę wyobraźni i kreatywności. Możesz użyć materiałów takich jak wkłady do papieru toaletowego, pojemniki na żywność, pudełka lub puszki i przekształcić je w piękne dekoracje do pokoju, samochodów, budowy pacynek i statków kosmicznych lub domków dla lalek. Użyj swojej wyobraźni i stwórz wszystko, o czym myślisz!

W ten sposób promujesz wartość pracy ręcznej. Jednocześnie dzieci nauczą się, jak ważne jest korzystanie z materiałów, których już nie potrzebujesz.

Świadomość zanieczyszczenia środowiska

W tym ćwiczeniu musisz przeszukać Internet w poszukiwaniu zdjęć. Obrazy te muszą powinny odzwierciedlać jak odpady, które wytwarzamy każdego dnia, zanieczyszczają nasze środowisko naturalne.

Po uważnym przyjrzeniu się tym zdjęciom każdy członek rodziny powinien wyrazić swoją opinię na ten temat. Następnie możesz rozpocząć debatę, która może być bardzo wzbogacająca dla Was wszystkich.

Dzięki temu ćwiczeniu dzieci uświadomią sobie znaczenie zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska, a wiedza zdobyta przez dzieci na ten temat pozostanie w ich pamięci w żywy i trwały sposób.

Rodzinne zajęcia z ekologii

Wiedza o zużywaniu energii elektrycznej to ważna część edukacji ekologicznej

W tym ćwiczeniu dzieci wraz z rodzicami muszą przeanalizować rachunek za prąd. To bardzo ciekawe ćwiczenie dla wszystkich członków rodziny. Dowiedzą się, jakie jest ich zużycie energii elektrycznej i jak jest mierzone (oświetlenie, ogrzewanie, sprzęt AGD itp.).

W ten sposób będziesz mógł zmienić pewne nawyki związane ze zużyciem energii elektrycznej. Chociaż dzięki temu zaoszczędzisz pieniądze, główną motywacją jest dobro całej planety.

Rozmowy o zmianach klimatycznych

Wreszcie, jeżeli chcemy uczyć nasze dzieci o środowisku, powinniśmy z nimi rozmawiać o zmianach klimatu. Temat ten można podjąć za pomocą następującego ćwiczenia.

Musisz tylko poszukać zdjęć miejsc przed i po, które zostały dotknięte zmianami klimatycznymi. Po dłuższym przyjrzeniu się im, możesz skomentować różnice między tymi dwoma zdjęciami.

Na podstawie tych dwóch zdjęć rodzina musi wymyślić historię. Powinna w oryginalny sposób opisać, co mogło się wydarzyć w tamtym miejscu, powodując tak straszne konsekwencje, które widzicie na fotografii. W ten sposób dzieci znacznie lepiej zrozumieją, jak ważne jest szanowanie przyrody i dbanie o środowisko.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Morales, M. N., Bugdud, A. T., & Aguilar, N. Á. (2012). Evolución e importancia de la Educación Medioambiental: su implicación en la educación superior. Educación y futuro: revista de investigación aplicada y experiencias educativas, (26), 155-174. https://dialnet.unirioja.es/descarga/articulo/3923982.pdf

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.