Jak zbudować pomost łączący rodzinę i szkołę? Oto kilka wskazówek!
Pomost łączący rodzinę i szkołę z punktu widzenia nauczyciela i rodziców jest cechą, która pomoże dziecku cieszyć się lepszą i pełniejszą edukacją.
Wyobraź sobie, że musisz zatrzymać toczącą się dużą kulę i jesteś w tym zadaniu osamotniony. A teraz pomyśl o tej kuli, która zamienia się w dziesięć nieco mniejszych kulek naraz. Czy poradzisz sobie z tym wszystkim bez pomocy z zewnątrz? Prawdopodobnie nie.
Ten prosty przykład pomaga zilustrować znaczenie posiadania grupy wsparcia, w której wszyscy pomagają sobie nawzajem i zmierzają w tym samym kierunku. I właśnie dzisiaj chcemy porozmawiać o tym, jak zbudować pomost łączący rodzinę i szkołę.
Często mówimy, że umysł dziecka jest jak pusta książka. To jego doświadczenia napiszą historię jego życia. A te doświadczenia będą oparte na jego interakcjach z rodziną, a także z przyjaciółmi, w szkole itp.
Dlatego tak ważne jest, abyśmy wszyscy wiosłowali w tym samym kierunku. W ten sposób pusta księga, która jest umysłem dziecka, nie wypełnia się sprzecznościami, zamętem i nieistotnymi doświadczeniami.
Na czym polega pomost łączący rodzinę i szkołę
Rodzina i szkoła to dwie najważniejsze instytucje, które będą kształtować daną osobę przez większą część jej życia. Dlatego muszą uzupełniać się i współpracować, a nie rywalizować.
Z tego powodu i biorąc pod uwagę, że środowisko szkolne i rodzinne są różne i każde z nich ma swoją specyfikę, zaprezentujemy dziś kilka wskazówek pozwalających na to, aby każda ze stron szukała możliwości do współpracy z tą drugą.
Wskazówki dla rodziców na temat zwiększenia ich zaangażowania
Co szkoła może zrobić poprzez swoich nauczycieli, specjalistów i wychowawców, aby osiągnąć większe zaangażowanie rodziców w edukację swoich dzieci? Rzućmy okiem na kilka interesujących kluczy:
- Aktywne słuchanie obaw rodziców: rodzice dobrze znają swoje dzieci, ich cechy szczególne, hobby, nawyki, rutyny, zwyczaje… Nauczyciele powinni ich słuchać i wspierać.
- Zainteresowanie: w przypadku jakichkolwiek zmian w zachowaniu dziecka, pogorszenia wyników w nauce lub zmian nastawienia między kontekstem rodzinnym a szkolnym, komunikacja ma fundamentalne znaczenie i musi być płynna.
- Spersonalizowane spotkania: spotkania rodziców z nauczycielami powinny być indywidualne. Jest to ważne dlatego, że każde dziecko jest wyjątkowe i ma swoje własne problemy, trudności i mocne strony.
- Jasne wyjaśnienia: nauczyciele w jasny sposób powinni przedstawiać rodzicom odpowiednie wyjaśnienia. Poświęcą na to czas i zajmą się wszystkimi niezbędnymi punktami, w tym elementami do poprawy.
- Konferencje rodziców z nauczycielami: dobrze jest również utrzymywać płynną komunikację w celu wzmocnienia tych zachowań, które są pożądane w szkole i które zasługują na wdrożenie w środowisku rodzinnym.
Wskazówki mające na celu zaangażowanie nauczycieli
Teraz pora zrozumieć, jak stworzyć pomost łączący rodzinę i szkołę z perspektywy rodziców. Innymi słowy, jak powinno wyglądać zaangażowanie nauczycieli w codzienną pracę z dziećmi, tak aby stały się one aktywną częścią ich edukacji poza zwykłymi zajęciami. W tym sensie ważne są następujące punkty:
- Doceń pracę profesjonalisty: jako rodzice musimy, oprócz doceniania nauczyciela, ufać jego kryteriom i z szacunkiem słuchać jego decyzji i wkładu.
- Częsta komunikacja: ważne jest, aby utrzymywać częstą i płynną komunikację, spotykając się przynajmniej raz w każdym semestrze, aby omówić możliwe problemy, które mogą pojawić się wraz z postępami ich dzieci i zidentyfikować możliwe problemy, które mogą pojawić się w nauce, społeczności lub zachowaniu.
- Prośby o pomoc: jako rodzice będziemy prosić nauczycieli o pomoc, gdy mamy problemy edukacyjne z naszymi dziećmi. Pomogą nam oni rozwiać wszelkie wątpliwości.
- Nie podważaj autorytetu nauczyciela: ważne jest, aby nie kwestionować autorytetu nauczyciela przed swoimi dziećmi. Dzieci muszą zrozumieć, że nauczyciel jest ich punktem odniesienia i muszą traktować go z szacunkiem i uwagą.
- Rozmowa z dziećmi: ważne jest również, aby porozmawiać z dziećmi w domu o ich życiu w szkole. W ten sposób rodzice będą mogli być na bieżąco.
- Wzmocnienie: dobrze jest również uzupełnić w domu naukę, którą dzieci otrzymują w szkole. Zachęca to je do zainteresowania kulturą, czytaniem, sztuką lub nauką i tworzy dobrą atmosferę.
- Uczestnictwo w zajęciach: i na koniec ważne jest, aby rodzice pracowali razem i brali aktywny udział w zajęciach prowadzonych przez szkołę. W ten sposób rodzice wspierają pracę nauczyciela i cenią jego zaangażowanie.
Masz już teraz kilka ciekawych pomysłów, jak stworzyć pomost łączący rodzinę i szkołę z punktu widzenia rodziców i instytucji edukacyjnej. Razem możecie stworzyć nierozerwalny związek, który bardzo pomoże Twoim dzieciom.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Siles Rojas, C. (2003). La colaboración de los padres con la escuela. Padres Y Maestros / Journal of Parents and Teachers, (279), 10-14: Comillas. https://fund-encuentro.org/index.php/padresymaestros/article/view/2020/1753