Jak motywować dzieci, które tracą zainteresowanie nauką?

Są dzieci, które tracą zainteresowanie nauką z wielu powodów. Te wskazówki mogą pomóc Twojemu dziecku w uzyskaniu większej motywacji.
Jak motywować dzieci, które tracą zainteresowanie nauką?
Mara Amor López

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Mara Amor López.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Czasami rodzice czują się zaniepokojeni, ponieważ ich dzieci nie chcą odrabiać zadań domowych, nie zwracają uwagi na lekcjach, a ponadto nie są zainteresowane uzyskaniem dobrych ocen. Dlatego zobaczymy kilka kluczy motywujących dzieci, które tracą zainteresowanie nauką.

Niektóre dzieci są apatyczne i obojętne na wszystko, co ma związek z ich nauką lub szkołą. Są zniechęcone i nie są zainteresowane nauką. Dlatego najważniejszą rzeczą, jaką my rodzice musimy zrobić, jest motywowanie dzieci.

Motywacja jest narzędziem, które sprawi, że będą entuzjastycznie nastawione do tego, co robią. Przyjrzyjmy się kilku wskazówkom do osiągnięcia tego celu.

Dlaczego niektóre dzieci tracą zainteresowanie nauką?

Motywacja jest tym, co skłania ludzi do wykonywania określonych działań. Istnieją różne rodzaje motywacji:

Znudzona dziewczynka
  1. Wewnętrzna: jest to typ, który prowadzi osobę do samodzielnego wykonywania czynności, bez potrzeby stosowania bodźców zewnętrznych. Robi się to z ciekawości lub przyjemności.
  2. Zewnętrzna: ta motywacja nie pochodzi z samej aktywności, ale raczej z tego, co dzięki niej otrzymujemy. Osobę napędzają bodźce zewnętrzne, takie jak pieniądze, prezenty, punkty, aprobata, naklejki itp.
  3. Pozytywna: jest to typ, który prowadzi nas do wykonania określonego działania i konsekwentnego osiągania celu dla uzyskania pozytywnej nagrody, zarówno zewnętrznej, jak i wewnętrznej.
  4. Negatywna: jest to rodzaj motywacji, która motywuje nas do wykonania działania, aby uniknąć negatywnych lub nieprzyjemnych konsekwencji.

Jak motywować dzieci, które tracą zainteresowanie nauką?

Czasami problemem nie jest brak motywacji u dziecka. Ta trudność lub utrata zainteresowania może być spowodowana problemem w nauce, konfliktem z nauczycielem, problemami z przyjaciółmi lub kolegami z klasy itp. Co więc możemy zrobić, aby zapobiec utracie zainteresowania?

Zaprogramuj cele krótko- i długoterminowe

Osiągane przez nas cele są jednym z najbardziej motywujących elementów. Dlatego jeśli wyznaczymy małym dzieciom proste cele, które są w stanie osiągnąć w krótkim okresie, będzie to dla nich bardziej motywujące.

Rodzice mogą poprosić swoje dzieci o wykonanie pewnych zadań i pokazać, że mogą je wykonać. Wraz z wiekiem będziemy zachęcać je do realizacji celów długoterminowych.

Wyznaczanie konkretnych celów, jeden z kluczy do motywowania dzieci

Cele muszą być proste, konkretne i konkretne. Pomoże im to osiągnąć cele i da motywację oraz poczucie własnej wartości, których potrzebują.

Ucz poczucia rywalizacji, ale nie przesadzaj

Użyte we właściwy sposób poczucie rywalizacji zawsze daje motywację. Wyznaczanie celów i próba ich osiągnięcia nauczy dziecko, że może osiągnąć wszystko, na co ma ochotę.

Zawsze używaj zachęcającego i pozytywnego języka

Tutaj nie mówimy o chwaleniu ich osiągnięć, choć to też jest słuszne. Mówimy raczej o zachęcaniu ich i docenianiu ich wysiłków, aby były w stanie osiągnąć to, co postanowiły zrobić. A gdy już to osiągną, będziemy chwalić ich pracę.

Więcej wskazówek mających na celu motywowanie dzieci, które tracą zainteresowanie nauką

Dziecko patrzące na szkolną książkę

Doceniaj ich osiągnięcia

Możemy wybrać część prac wykonanych w klasie, które dziecko lubi najbardziej i możemy je umieścić na lodówce lub w widocznym miejscu, aby poczuło się dumne.

Rozmawiaj o szkole, aby zmotywować dzieci, które tracą zainteresowanie nauką

Musimy zadawać dziecku pytania i pozwolić mu mówić o swoich doświadczeniach w klasie, opowiedzieć nam, jak było w szkole, czego się nauczyło, z kim się bawi itp.

Uważaj na zbyt wysokie oczekiwania

Czasami rodzice stawiają dziecku bardzo wysokie oczekiwania, a to ostatecznie przynosi efekt przeciwny do zamierzonego, ponieważ wtedy nie chce ono robić wielu rzeczy z obawy przed porażką.

Wzmocnij styl uczenia się, który najlepiej odpowiada dziecku

Każde dziecko ma swój styl uczenia się. Najlepiej uczy się ono przy użyciu różnych metod. Niezależnie od tego, czy jest to czytanie, powtarzanie, pisanie. Kiedy wiesz, jaki jest jego styl, możesz go wzmocnić, aby mogło ono w pełni rozwinąć swój potencjał.

Krótko mówiąc, są to wskazówki do wykorzystania w przypadku dzieci, które tracą zainteresowanie nauką. Jesteśmy pewni, że jeśli wprowadzisz je w życie, motywacja Twoich pociech wzrośnie. I będą one przekonane, że mogą osiągnąć to, co sobie zamierzą. Zastosuj je w praktyce!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.