Dlaczego parówki i kiełbaski są niebezpieczne dla dzieci?
Parówki i kiełbaski to produkty, które często są istotnym elementem diety dziecka. Eksperci odradzają jednak ich spożywanie. Są one wykonane z bardzo niskiej jakości składników, które w dłuższym okresie mogą wpłynąć negatywnie na zdrowie dzieci.
W rzeczywistości moglibyśmy posunąć się do stwierdzenia, że parówki i kiełbaski są nawet niebezpieczne dla dzieci.
Należy zauważyć, że jednym z priorytetów w zakresie zdrowia publicznego jest zmniejszenie spożycia produktów przetworzonych. Do tej grupy należą parówki i kiełbaski. Zamiast tego lepiej jest włączyć do diety świeżą żywność, taką jak mięso, ryby, jajka i warzywa.
Co zawierają parówki i kiełbaski?
Ogólnie rzecz biorąc parówki i kiełbaski składają się z niskiej jakości skrawków mięsa, skrobi ziemniaczanej i licznych dodatków, w tym konserwantów. Wiele z nich, takich jak azotany, przyczynia się do zwiększonego ryzyka zachorowania na niektóre rodzaje raka. Badanie w Medical Science Monitor właśnie tę zależność pokazuje.
Należy zauważyć, że nauka nie była w stanie udowodnić, że spożywanie czerwonego mięsa jest szkodliwe dla organizmu. Jednak jego przetwarzanie i stosowanie substancji chemicznych może wiązać się z częstszym występowaniem niektórych złożonych chorób. Z tego powodu eksperci zalecają ograniczenie jego obecności w diecie.
Parówki i kiełbaski są niebezpieczne dla dzieci!
Jak stwierdzono w badaniu opublikowanym w International Journal of Cancer, regularne spożywanie przetworzonego czerwonego mięsa prowadzi do zwiększonego ryzyka zachorowania na raka, zwłaszcza raka okrężnicy i piersi. Wynika to również z użycia bardzo niskiej jakości resztek odzwierzęcych, zwykle podrobów i odpadków.
Jednak zastosowanie przypraw poprawia smak kiełbasek w ich ostatecznej postaci, co czyni je bardziej apetycznymi dla dzieci. Jest to niebezpieczne, ponieważ mogą przyzwyczaić się do ich jedzenia i często ich się domagać, mimo tego, że nie są to produkty wysokiej jakości.
Niezbędna jest edukacja żywieniowa w pierwszych fazach życia, gdyż nabyte tu nawyki zostaną zachowane w okresie dorosłym. W tym sensie warto podkreślić spożycie świeżego mięsa przy mniej agresywnych metodach gotowania, takich jak grillowanie lub pieczenie.
Inne zdrowsze fast foody
Chociaż parówki i kiełbaski nie są dobrą opcją w diecie (nawet dla dzieci), istnieją inne przetwory na bazie mięsa, które mogą być zdrowsze. Na przykład domowej roboty hamburgery są bezpieczne. Ważne jest, aby poprosić rzeźnika o zmielenie dobrej jakości chudego kawałka wołowiny.
Po powrocie do domu możesz samodzielnie przygotować hamburgery z przyprawami i bez chemii. W ten sposób kontrolujesz proces powstawania mięsa od początku do końca, zapewniając w ten sposób jego dobrą jakość. Co więcej, Twoje dzieci będą chciały go jeść, a Ty wyeliminujesz ryzyko związane z parówkami i kiełbaskami.
Należy pamiętać, że wybór szybkiej ścieżki w kuchni zwykle nie przynosi dobrych rezultatów. Lepiej poświęcić trochę więcej czasu na gotowanie i uzyskać gotowy produkt dobrej jakości, bez dodatków, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia.
Należy jednak jasno określić związek między przetworzonym mięsem a ryzykiem raka, które nie obejmuje ogólnie mięsa. Mięso, które kupujesz i spożywasz świeże, niezależnie od tego, czy jest czerwone czy białe, jest korzystne dla zdrowia.
Zapobiegaj spożywaniu kiełbasek przez dzieci
Obecność parówek i kiełbasek w diecie dzieci wcale nie jest korzystna. Są one wykonane z bardzo niskiej jakości składników, które w dłuższym okresie mogą wpłynąć negatywnie na zdrowie dzieci. Krótko mówiąc, parówki i kiełbaski są niebezpieczne dla dzieci.
Ważne jest, aby przyzwyczaić dzieci do spożywania świeżej żywności o wysokiej jakości. Im mniej kiełbas i przetworów mięsnych włączymy do ich diety, tym lepiej. W przypadku przygotowywania podobnych produktów, takich jak hamburgery, najlepiej, aby cały proces był przeprowadzony w domu tak, aby można było kontrolować użyte składniki.
Pamiętaj, że nawyki, które wprowadzisz w pierwszych etapach życia, będą w przyszłości warunkować zdrowie Twojego dziecka. Kluczem jest zwrócenie na nie uwagi!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Zhang FX, Miao Y, Ruan JG, Meng SP, Dong JD, Yin H, Huang Y, Chen FR, Wang ZC, Lai YF. Association Between Nitrite and Nitrate Intake and Risk of Gastric Cancer: A Systematic Review and Meta-Analysis. Med Sci Monit. 2019 Mar 9;25:1788-1799. doi: 10.12659/MSM.914621. PMID: 30850575; PMCID: PMC6420797.
- Diallo A, Deschasaux M, Latino-Martel P, Hercberg S, Galan P, Fassier P, Allès B, Guéraud F, Pierre FH, Touvier M. Red and processed meat intake and cancer risk: Results from the prospective NutriNet-Santé cohort study. Int J Cancer. 2018 Jan 15;142(2):230-237. doi: 10.1002/ijc.31046. Epub 2017 Oct 16. PMID: 28913916.