Płaczące dziecko - wskazówki, które pomogą Ci je uspokoić

Płaczące dziecko - wskazówki, które pomogą Ci je uspokoić
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 18 października, 2018

Płacz jest czymś bardzo powszechnym u dzieci. Dziecięce łzy pomagają nam dowiedzieć się, czy czegoś potrzebuje, czy cierpi z powodu bólu lub jest mu niewygodnie. Wielu rodziców po raz pierwszy niepokoi się, ponieważ wierzą, że może to oznaczać coś złego. Jednak nie ma powodu do niepokoju. Wszystkie dzieci płaczą. Trzeba po prostu nauczyć się uspokoić płaczące dziecko.

To prawda, że te sytuacje często powodują stres i wyczerpanie u rodziców. Czasami mogą nawet stworzyć poczucie udręki, ponieważ nie wiesz dokładnie, dlaczego dziecko płacze, ani jak je uspokoić. To może być niepokojące – zwłaszcza na początku.

Na szczęście dobre wychowanie przychodzi z praktyką i z czasem możesz nauczyć się dekodować znaki, które Ci daje Twoje płaczące dziecko. Niektóre przyczyny płaczu są bardzo proste: głód, zmęczenie lub ból. W takich przypadkach istnieje wiele przydatnych wskazówek, które możesz zastosować, by pomóc Ci uspokoić i zrelaksować Twoje maleństwo.

Co mogę zrobić, aby uspokoić moje płaczące dziecko?

Nakarm malucha

Kiedy już wiesz, jak rozpoznać sygnały, których dziecko używa, aby powiedzieć, że jest głodne, możesz być o krok przed nim. Przed płaczem dzieci wykonują pewne gesty wskazujące, że chcą jeść. Niektóre z nich obejmują ruchy wargami lub wkładanie rąk do ust.

Zapobiegaj wzdęciom Twojego maleństwa

Niemowlę połyka powietrze, gdy karmi się je piersią lub butelką, co z kolei wytwarza gaz. To sprawia, że dzieci czują się bardzo niekomfortowo, więc powinnaś spróbować pomóc swojemu dziecku. Aby to zrobić, mama lub tata powinni położyć dziecko na ramieniu i delikatnie poklepać je po pleckach, aż mu się odbije.

Zmień pieluchę swojemu dziecku

Twoje dziecko może czuć się niekomfortowo, podczas gdy jego pieluszka jest brudna. Upewnij się, że regularnie kontrolujesz pieluchę swojego dziecka, aby sprawdzić, czy wymaga ona zmiany, ponieważ to często jest przyczyną płaczu Twojego dziecka. Na szczęście jest to coś, co możesz bardzo szybko rozwiązać.

Daj dziecku coś do ssania

Daj dziecku smoczek lub coś podobnego, czego nie może połknąć. Ssanie naprawdę pomaga dziecku się zrelaksować, ponieważ tworzy bardzo przyjemne uczucie. Możesz też pozwolić mu ssać swoją pierś lub jeden z Twoich palców.

Dziecko ssące swoją pięść

Masaż

Ruchy delikatnego masażu są bardzo relaksujące dla dzieci. Ponadto pomagają im pozbyć się gazów. Jak wspomniano powyżej, jest to bardzo pomocne w uspokojeniu płaczącego dziecka. Możesz także delikatnie kołysać dziecko, ponieważ niektóre dzieci muszą być w ciągłym ruchu.

Pozwól komuś innemu potrzymać Twoje dziecko

Oczywiście, jako rodzice, chcemy być tymi, którzy potrafią uspokoić nasze dzieci, ale czasami potrzebujemy pomocy. Umożliwienie komuś innemu uspokojenia dziecka będzie relaksujące dla Ciebie i Twojego dziecka. Dzieci odczuwają, kiedy ich rodzice są spięci lub nerwowi. Ciągły płacz może być bardzo irytujący. Kiedy jesteśmy zirytowani, ma to wpływ na to jak traktujemy innych.

Ciepło matki

Dla większości dzieci bycie w bezpośrednim kontakcie ze skórą matki jest kojące. Kiedy dziecko leży na Twojej klatce piersiowej i słyszy bicie Twojego serca, daje mu to poczucie bezpieczeństwa.

Uważaj na dziecięce ubrania

Skóra niektórych dzieci jest bardzo wrażliwa na ich ubrania. Istnieją pewne tkaniny, które ocierają się o dziecko i je ranią. Aby rozwiązać ten problem, wystarczy upewnić się, że ubranie Twojego dziecka jest miękkie i nie zawiera uciążliwych tkanin. Pamiętaj też, że bardzo ważne jest odcięcie wszystkich metek.

Powinnaś się również upewnić, że buty Twojego dziecka nie są zbyt ciasne, ponieważ może to odciąć jego krążenie i spowodować ból.

Matka całująca swoje płaczące dziecko

Kontroluj zęby Twojego dziecka

Jest duża szansa, że Twoje dziecko ząbkuje, zwłaszcza jeśli ma od 3 do 7 miesięcy. Jeśli gryzie, żuje, dużo się ślini lub nie chce jeść, może to być spowodowane ząbkowaniem.

Jedynym sposobem na złagodzenie tego naturalnego procesu jest umożliwienie mu gryzienia. Najlepiej dać dziecku coś zimnego (niezamrożonego) do żucia, ponieważ spowoduje to ukojenie obrzęku dziąseł.

Idź na wizytę do lekarza

Często niemowlęta płaczą po jedzeniu. Jeśli widzisz płaczące dziecko, które jest nadmiernie rozdrażnione, na pewno nie dzieje się to bez przyczyn. Gdy Twoje dziecko płacze niekontrolowanie, być może najlepszą rzeczą jaką możesz zrobić to poprosić o pomoc specjalistę.

To może nie być nic poważnego, ale najlepiej się upewnić. W ten sposób rodzice mogą czuć się swobodnie i unikać podejmowania błędnych założeń.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.