Jak nauczyć dziecko wiązać buty w łatwy i zabawny sposób

Jak nauczyć dziecko wiązać buty w łatwy i zabawny sposób
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 24 listopada, 2018

Oto kilka wskazówek, dzięki którym łatwiej nauczyć dziecko wiązać buty w zabawny sposób. To bardzo ważny krok w kierunku poczucia niezależności u dziecka.

Wiele matek, nauczycieli i opiekunów zastanawia się, jak nauczyć dziecko wiązać buty.

Dorośli wiążą buty każdego dnia, jednak przekazanie tej techniki nie jest wcale najłatwiejszym zadaniem.

Większość dzieci dopiero w wieku 5 lub 6 lat opanowuje koordynację na tyle, by skutecznie związać własne buty. W tym wieku ich zdolności motoryczne są na tyle rozwinięte, aby umożliwić im zapamiętanie wieloetapowego procesu, jakim jest wiązanie obuwia.

Jako matka możesz nauczyć dziecko wiązać buty w sposób, który uważasz za najlepszy, Możesz użyć tej samej metody, którą sama poznałaś w dzieciństwie.

Pamiętaj jednak, że zastosowanie tej samej metody, którą Tobie pokazali rodzice, może okazać się nieskuteczne w przypadku Twojego dziecka.

„Edukacja polega na pomaganiu dziecku w opanowaniu i praktycznym wykorzystaniu jego umiejętności”.
Erich Fromm

Jak łatwo nauczyć dziecko wiązać buty

Jeśli nie możesz znaleźć odpowiedniego sposobu, by nauczyć dziecko wiązać buty, oto kilka technik, które mogą okazać się przydatne.

1. Naucz dziecko poruszać palcami

Kilka czynników wpływa na trudność, jaką dzieci mają w nauce wiązania sznurówek.

Po pierwsze, wiązanie sznurówek wymaga zarówno precyzyjnego używania palców, jak i koordynacji ruchów.

Zalecamy, aby przed przystąpieniem do praktycznej nauki wiązania sznurówek, pokazać dziecku, jak poruszać palcami w sposób imitujący wiązanie butów.

Pokaż mu, jak wykonywać ruchy; sposób trzymania pętelki i sposób jej przenoszenia z jednej strony na drugą.

Aby to zrobić, Twoje dziecko musi ułożyć swoje małe palce na kształt szczypców homara (kciuk i palec wskazując), aby bezpiecznie trzymać sznurówki. Upewnij się, że pozostałe palce nie przeszkadzają w tym procesie.

Możesz pomóc dziecku najpierw trzymać pętlę ze sznurówki, a następnie poprowadzić jego rękę, aby mogło zobaczyć, jak to się robi.

Nogi dziecka w zawiązanych butach

2. Użyj kolorowych sznurówek

Kolejną wskazówką jest użycie różnych kolorowych sznurówek, aby Twoje dziecko mogło z łatwością odróżnić prawą pętelkę od lewej, gdy sznurówka jest już zawiązana.

Jeśli nie masz do dyspozycji kolorowych sznurówek, możesz użyć markera, aby pokolorować jedną z pętli. Zastosowanie kolorów pomaga wielu dzieciom zrozumieć i zapamiętać wieloetapowe procesy.

Gdy zasznurujesz buty kolorowymi sznurówkami, pomóż dziecku założyć buty. Następnie stań obok dziecka i pokazuj mu kolejne gesty powoli na jednym z butów, aby mogło porównać swoje ruchy z Twoimi.

Będzie trzeba powtarzać proces w kółko, zanim uda Ci się nauczyć dziecko wiązać buty.

3. Technika „uszy królika”

Jest to prawdopodobnie jedna z najprostszych i najbardziej zabawnych technik, jeśli chodzi o nauczenie dziecka, w jaki sposób wiązać sznurówki do butów.

Aby skorzystać z tej metody, należy zawiązać sznurówki w taki sposób, aby dziecko mogło sobie wyobrazić, że są to uszy króliczka.

Aby zrobić uszy, spróbuj użyć różnych kolorowych sznurowadeł. Zacznij od węzła, a następnie złóż każdą pętlę ta, by przypominały uszy królika.

Ważne jest, aby pokazać dziecku, jak trzymać węzeł między kciukiem a palcem wskazującym, aby zrobić kolejne „ucho królika”.

Na koniec naucz dziecko, jak zrównoważyć rozmiar uszu królika, pociągając jeden koniec sznurówki lub drugi.

jak nauczyć dziecko wiązać buty

4. Technika kartonowego pudełka

Aby nauczyć dziecko wiązać buty, możesz użyć również techniki kartonowego pudełka.

Ta ostatnia rada polega na zrobieniu kartonowego szablonu w kształcie buta, aby dziecko mogło próbować zawiązać sznurówki, ile razy będzie chciało. W ten sposób może do woli ćwiczyć wykonywanie węzłów i pętli.

Nie martw się, wykonanie tekturowego buta jest łatwe. Wystarczy narysować but na kawałku tektury za pomocą markera. Następnie wykonaj dziury za pomocą markera, a następnie użyj dziurkacza.

Gdy tekturowy but jest gotowy, czas wprowadzić sznurówki krok po kroku tak, jakbyś robiła to na prawdziwych butach.

Pamiętaj, że powtarzanie jest ważne. To podstawowy proces w nauce dziecka.

Czasami dzieci mają trudności z uczeniem się, a rodzicom trudno jest znaleźć skuteczne sposoby na przekazanie wiedzy.

Aby pomóc dziecku w nauce, musisz wykazać się cierpliwością. Większość dzieci musi powtórzyć proces kilka razy, zanim dobrze zapozna się z procedurą i nauczy się wykonywać ją automatycznie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Equipo Susaeta. (2015). Aprende a atarte los cordones. Susaeta.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.