Germańskie imiona dla dziewcząt: 12 propozycji

Germańskie imiona dla dziewcząt: 12 propozycji
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 09 stycznia, 2019

Jeśli lubisz imiona pełne siły i osobowości, germańskie imiona z rodowodem mogą być najlepszym wyborem dla Twojej córeczki.

Dlaczego nie pójść pod prąd i przejrzeć germańskie imiona, by wybrać jedno z nich dla córki?

Czy właśnie dowiedziałaś się, że spodziewasz się dziewczynki? Gratulacje! Teraz kiedy już o tym wiesz, nadszedł czas, aby wybrać idealne imię dla Twojej córki.

Pamiętaj, że germańskie imiona dla dziewcząt w większości mają znaczenie związane z władzą, walką, godnością, sławą i sukcesemInne imiona pochodzenia niemieckiego mają nieść radość, siłę i charakter.

Wybór właściwego imienia może zależeć od wielu czynników. W grę mogą wchodzić kultura i tradycja rodzinna, lecz oprócz tego może pojawić się także chęć wyboru oryginalnego imienia.

Z tego powodu wiele rodzin wybiera germańskie imiona dla córek.

Germańskie imiona dla dziewcząt

Jeśli interesują Cię imienia z niemieckim pochodzeniem, oto lista 12 możliwości.

1. Adalia

Pierwszym przykładem na naszej liście jest Adalia, imię z podwójnym dziedzictwem. Ma korzenie w języku niemieckim i hebrajskim.

To imię oznacza „szlachetna”. W języku hebrajskim pochodzi od męskiego imienia używanego w Starym Testamencie, co znaczy „Bóg jest sprawiedliwy”.

Co ciekawe Adalia to także nazwa gminy w prowincji Valladolid w Hiszpanii. Nazwa ta była również używana w przeszłości w odniesieniu do miasta Antalya na wybrzeżu Morza Śródziemnego w południowej Turcji.

2. Alicja

Alice i Alicia to krótkie formy germańskiego imienia Adalheidis, co oznacza „prosty, o szlachetnej duszy”. Inne odmiany to Elise i Alisa.

Znani ludzie noszący to imię to amerykańska piosenkarka Alicia Keys i hiszpańska pianistka Alicia de Larrocha.

Dziewczynka

3. Carla lub Karla

Jest to kobieca forma niemieckiego męskiego imienia Karl, co oznacza „wolny człowiek” lub „silny człowiek”. Carlę można zatem rozumieć jako „dzielną i wolną kobietę”.

Popularne odmiany to Karla, Carlotta i Karolina. Od lat siedemdziesiątych jest również popularna w krajach hiszpańskojęzycznych.

4. Emma

Emma jest dziś jednym z najpopularniejszych germańskich imion. Wywodzi się z języka staro-wysoko-niemieckeigo, a dokładniej od słowa „ermen”, oznaczającego „cały” lub „uniwersalny”.

Pierwotnie Emma była jedynie skrótem imion zaczynających się od ermen. Emma to także swego rodzaju pseudonim dziewcząt noszących imiona Amelia i Emmeline.

5. Edina

Edina oznacza „bogaty przyjaciel”. Jest to damska odmiana angielskiego i niemieckiego imienia Edwin.

„Mam nadzieję, że moja córka dorasta na silną i nie definiuje siebie ze względu na swój wygląd, ale na cechy, które czynią z niej inteligentną, silną i odpowiedzialną kobietę”.

-Isajah Mustafa-

6. Frida

Frida to imię pochodzenia staroangielskiego. Pochodzi od słowa Fridu, co oznacza „pokój”.

Bez wątpienia najbardziej znaną Fridą w historii jest Frida Kahlo, meksykańska malarka znana z wyjątkowego piękna i zaskakującego talentu.

7. Gizela

Jest to imię o melodyjnym brzmieniu, które budzi wewnętrzną siłę.

Gisele (lub Gisela) pochodzi od staroniemieckiego Gisil-hard, co znaczy “„ta, która jest silna jak strzała” lub „ta, która jest potężną strzałą”.

8. Irma

Irma jest zdrobniałą formą Irminy, która pochodzi od niemieckiego Irmin.

To starożytne imię oznacza „wielki” lub „majestatyczny”. Imię nawiązuje również do boga Irmin, potężnego bóstwa w mitologii nordyckiej.

9. Linda

Linda jest najczęstszą krótką formą germańskich imion, takich jak Hermelinda, Adelinde lub Belinda. Niektórzy autorzy sugerują, że może pochodzić od germańskiego lind, co oznacza „tarczę”.

Jednak inni etymolodzy twierdzą, że imię pochodzi od linda/lindo, co oznacza piękne lub atrakcyjne we współczesnym języku hiszpańskim i portugalskim.

Dziewczynka czyta na łące

10. Melba

Germańskie imiona Milva, Milba lub Melba oznaczają „uprzejmość i opiekuńczość”. Ta ostatnia forma jest również tkliwym nawiązaniem do australijskiego miasta Melbourne.

11. Roselyn

Roselyn to inne imię, które ma więcej niż jedno możliwe źródło. Pierwsze i najbardziej oczywiste to połączenie imion Rose i Lynn.

Drugie źródło etymologiczne sugeruje, że imię Roselyn pochodzi od germańskiego Rosalind, co oznacza „oswojony koń” lub „piękna róża”.

12. Odilia

Ostatni przykład na tej liście to imię Odilia, które oznacza „dziedziczka” lub „właściciel majątku”. Imię to jest zdrobniałą formą starego niemieckiego imienia Oda.

Germańskie imiona dla dziewcząt są naprawdę liczne, a każde z nich jest tak piękne jak poprzednie.

Jeśli chcesz nadać swojej córce imię wyróżniające się z tłumu, germańskie imiona stanowią świetną alternatywę, którą warto rozważyć.

Porozmawiaj o tym ze swoim partnerem i zobacz, które imię podoba się najbardziej Wam obydwojgu!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.