Odruch Moro u małego dziecka - na czym polega?

Odruch Moro u małego dziecka - na czym polega?

Ostatnia aktualizacja: 02 lipca, 2018

Popularnie znany “odruch Moro” jest jednym z pierwszych odruchów, który zaczynają wykazywać ludzie. Kiedy nasze dzieci zaczynają rozwijać ten odruch, czasami może być on dla nas przerażający. Martwimy się nawet, kiedy widzimy te subtelne szarpnięcia i gdy dziecko otwiera ramiona i odruch Moro sprawia, że staje się nagle sztywne.

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś wiedzieć jest to, że nie ma nic złego, kiedy twoje dziecko to robi. Jest to tylko mimowolny odruch, który zanika po osiągnięciu 5 miesiąca życia. W tym artykule powiemy nieco więcej na temat odruchu Moro, aby odpowiedzieć na ewentualne pytania.

Odruch Moro – skąd taka nazwa ?

Odruch Moro zawdzięcza swoją nazwę austriackiemu pediatrze, który obserwował go na początku XX wieku: Ernstowi Moro. Definiuje się go jako instynktowną reakcję, która pojawia się, gdy dziecko uważa, że ​​nie ma bezpiecznego punktu wsparcia lub gdy przechodzi nagłą zmianę pozycji.

Dzieci mogą również wykazać odruch Moro, gdy usłyszą niespodziewany dźwięk lub gdy zorientują się, że spadają do tyłu. Jest to decydujące odzwierciedlenie rozwoju centralnego układu nerwowego dziecka.

Co ciekawe, odruch Moro wiąże się ściśle ze strachem i poczuciem zagrożenia. Jest uważany za jedyny lęk, który nie jest nabyty.

Jak, kiedy i dlaczego?

W pierwszych miesiącach życia system nerwowy (między innymi) stale się rozwija. Często obserwuje się szereg zmian, takich jak płacz lub właśnie odruch Moro. Innymi słowy, mimowolne odruchy mówią nam, czy dziecko rozwija się prawidłowo.

Ci, którzy badają i monitorują tego typu odruchy, to lekarze pediatrzy. Potwierdzają czy układ nerwowy dziecka rozwija się prawidłowo, czy też nie. Aby to zrobić, umieszczają dziecko w określonej pozycji, aby oszukać jego mózg i wywołać refleks, który chcą zaobserwować.

Płaczące dziecko

Aby potwierdzić lub wykluczyć obecność odruchu Moro u niemowląt, należy przeprowadzić prosty test. Podczas konsultacji pediatra umieszcza dziecko na miękkiej poduszce, bierze jego głowę, a następnie krótko symuluje upuszczenie. Natychmiast przejmuje kontrolę nad dzieckiem, aby nie spadło na poduszkę.

Robi to, aby dziecko uwierzyło, że traci równowagę. W sytuacji tej odruch Moro jest aktywowany automatycznie. Proces ten jest dla pediatrów ważny do przebadania.

Uwaga! Nigdy nie podnoś ciała dziecka z poduszki, tylko nieznacznie unieś głowę, aby zasymulować uczucie upadku.

Jak dziecko zareaguje?

W obliczu uczucia, że ​​spada, dziecko powinno się lekko szarpnąć. Normalną reakcją dziecka wysunięcie ramion na boki z dłońmi skierowanymi do góry i ze zgiętymi palcami. Gdy strach znika, dziecko zaczyna się rozluźniać oraz zaczyna przyciągać ramiona w kierunku ich ciała.

Pamiętaj, że mózg dziecka wciąż się rozwija. Czasami coś może mu się przyśnić lub zachwieje mu się równowaga. Nawet zwykłe kichnięcie może wywołać u dziecka efekt Moro. Niespodziewany dźwięk lub łaskotanie może również spowodować, że niedojrzały układ nerwowy zareaguje w ten sposób.

Dla rodziców, którzy pierwszy raz widzą ten odruch, może to być przerażające, ponieważ widzą, jak ich dziecko usztywnia się, a nawet zmienia odcień skóry z powodu wzrostu ciśnienia krwi. Jednak nie ma powodów do niepokoju, wszystko to mieści się w normalnych parametrach rozwoju dziecka.

Po doświadczeniu tych 5 lub 6 sekund strachu normalne jest, że dziecko zaczyna płakać. Jest bardzo ważne, aby czuło się bezpiecznie i abyś pomogła mu się zrelaksować, aby uniknąć długotrwałego stresu.

Ważne jest również podkreślenie, że istnieją dzieci, które nawet w kołysce i podczas snu doświadczają odruchu Moro. Nagle wyciągają ręce, stają się sztywne i zaczynają płakać.

Jak zaobserwować odruch Moro?

  • Zaskoczenie widoczne w oczach dziecka. Oczy szeroko otwarte.
  • Dziecko wyciąga ręce z podniesionymi dłońmi i zgiętymi palcami. Po kilku sekundach odruch kończy się, ciało rozluźnia się i ramiona dziecka wracają do klatki piersiowej.
  • Nagły płacz.

Co się stanie, jeśli moje dziecko nie przejawia tego odruchu?

Jeśli twój pediatra zauważy brak tego odruchu, może podejrzewać zaburzenia układu nerwowego. Dlatego może badać dziecko pod kątem występowania hemiplegii (osłabienia mięśni), niektórych rodzajów porażenia lub nawet złamania obojczyka. Z kolei, jeśli odruch utrzymuje się po 8 miesiącu życia, można również podejrzewać zaburzenia neurologiczne.

Kiedy twoje dziecko doświadcza odruchu Moro, powinieneś spróbować je uspokoić. Nie musisz go natychmiast podnosić. Po prostu głaszcz je powoli, a ono się zrelaksuje. Przy twoim boku powinno poczuć się chronione i bezpieczne.

Jeśli uważasz, że Twoje dziecko nieustannie przejawia odruch Moro, powinieneś skonsultować się z pediatrą. Pamiętaj jednak: odruch Moro stanowi odruch pierwotny, który pokazuje normalny rozwój centralnego układu nerwowego i inteligencji noworodka. Około po osiągnięciu 5 miesiąca życia najpewniej zniknie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.