Buty z kółkami czyli butorolki Heelys: dobre dla dzieci?

Buty z kółkami czyli butorolki Heelys: dobre dla dzieci?
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Buty z kółkami, znane również jako butorolki Heelys, powinny być raczej traktowane jako zabawki, a nie codzienne obuwie dla dzieci. Innymi słowy, jeśli maluch nosi je zbyt często, to wady płynące z ich użytkowania zaczynają przeważać nad ich zaletami.

W dzisiejszych czasach buty z kółkami na nogach dzieci nikogo już nie dziwią. Butorolki zyskują coraz większą popularność pośród maluchów. Jednak powinnaś zastanowić się nad tym, czy są dobre dla Twojej pociechy. Czy przypadkiem nie odbijają się negatywnie na zdrowiu malucha?

To, czy buty z kółkami wpłyną korzystnie na rozwój Twojego malucha, czy też wywołają problemy, zależy jedynie od tego, jak dziecko będzie ich używać. Właśnie dlatego powinnaś dowiedzieć się więcej o tym rodzaju obuwia, które z dnia na dzień staje się coraz bardziej modne.

Buty z kółkami: co to jest?

Buty z kółkami nazywamy również butorolkami lub Heelys. To obuwie, zazwyczaj adidasy, w którym w podeszwie w okolicy pięty umieszczono jedno kółko. Osoba, która je nosi, może korzystać z kółka by ślizgać się po podłodze.

Butorolki weszły na rynek kilka lat temu. Praktycznie od razu podbiły serca dzieci od trzeciego do dwunastego roku życia.

Jednak rodzice często zastanawiają się, czy buty z kółkami wpływają korzystnie na dzieci. Odpowiedź jest jasna: buty z kółkami powinno traktować się jako zabawkę, a nie obuwie do noszenia przez cały dzień.

Dzieci mogą nosić butorolki od czasu do czasu, ale na pewno nie każdego dnia przez wiele godzin. Większość Heelys zaprojektowano w taki sposób, by swoim wyglądem przypominały tradycyjne adidasy. Z tego powodu często wydaje nam się, że nadają się do codziennego użytkowania i mogą zastąpić normalne buty.

Nie da się ukryć, że buty z kółkiem mają kilka zalet. Jednak w rzeczywistości ich długotrwałe noszenie i codzienne używanie wcale nie wpływa korzystnie na zdrowie malucha.

buty

Podsumowując i odpowiadając na główne pytanie zawarte w tym artykule: dzieci mogą nosić buty z kółkami przez ograniczony, z góry określony czas. Oznacza to, że powinny być one postrzegane jako zabawka. Nie są w stanie spełniać roli codziennego obuwia. Jeśli zastąpią tradycyjne adidasy, musisz liczyć się z negatywnymi konsekwencjami w zakresie zdrowia Twojej pociechy.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.