Czy wiesz, na czym polega komunikacja migowa z dziećmi?

Czy wiesz, czym jest komunikacja migowa z dziećmi i jakie są jej zalety? Dowiedz się więcej o komunikowaniu się z dzieckiem za pomocą znaków.
Czy wiesz, na czym polega komunikacja migowa z dziećmi?
Ana Couñago

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Ana Couñago.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Zanim zajmiemy się tym tematem bliżej, warto wyjaśnić, że komunikacja migowa z dziećmi jest możliwa, ponieważ rozwijają one koordynację ręka-oko przed przyswajaniem i produkcją mowy. Dlatego jego zastosowanie jest idealne w przypadku dzieci przedwerbalnych.

Gdy dzieci przychodzą na świat, prawie od razu zaczynają wchodzić w interakcje ze światem i otaczającymi je ludźmi. Jednak w pierwszych miesiącach życia nie mają możliwości werbalnego wyrażania swoich pragnień i potrzeb. Może to być frustrujące zarówno dla najmłodszych, jak i ich rodziców.

A co jeśli powiemy Ci, że możesz komunikować się z dziećmi za pomocą znaków? Mówimy o czymś takim, jak komunikacja migowa z dziećmi! Chcesz dowiedzieć się więcej o tej metodzie? Po prostu przeczytaj uważnie ten artykuł.

 

Maluch komunikujący się z tatą.

Czym jest komunikacja migowa z dziećmi?

Komunikacja migowa z dziećmi to system komunikacji wspomagającej, który polega na uczeniu dzieci wyrażania słów kluczowych języka za pomocą prostych gestów tak, aby mogły skutecznie komunikować się ze swoim otoczeniem, zanim opanują zdolność mówienia.

Od szóstego miesiąca życia dzieci mogą być wprowadzane w tę formę komunikacji. Zacznij od kilku znaków, aby dziecko mogło zrozumieć ich znaczenie i zapoznać się z tego rodzaju metodą.

Jednym z pierwszych autorów, który rozpowszechnił tę metodę, był dr Joseph Garcia, który pod koniec lat 80. stwierdził, że korzystne dla dzieci może być uczenie się od najmłodszych lat celowego wykonywania pewnych gestów, mimo że nie mają one żadnych problemów ze słuchem.

Postanowił więc napisać i opublikować “Kompletny przewodnik po komunikacji migowej z dziećmi” (La Guía Completa del Baby Signing). Ponadto psychologowie Susan Goodwyn i Linda Acredolo w latach 90. opracowali program Baby Signs Program. Zbadali w nim ewolucję i postępy grupy dzieci, których nauczono tego systemu komunikacji migowej.

Chociaż minęło wiele lat od pierwszych badań skoncentrowanych na komunikacji za pomocą znaków we wczesnym dzieciństwie, obecnie staje się ona popularna i coraz więcej rodzin decyduje się na wykonywanie tej praktyki ze swoimi dziećmi.

Korzyści z komunikowania się z dzieckiem za pomocą gestów

Dziś wiemy, że komunikacja migowa z dziećmi nie utrudnia ani nie ogranicza rozwoju mowy u maluchów. W rzeczywistości wręcz przeciwnie; istnieje wiele korzyści z tej metody w rozwoju dzieci.

Ojciec siedzący na podłodze i komunikujący się ze swoją córeczką.

  • Komunikacja migowa z dziećmi zmniejsza frustrację zarówno dziecka, jak i członków jego rodziny, którzy mogą łatwo zrozumieć potrzeby dziecka bez konieczności uciekania się do płaczu lub niewłaściwych postaw.
  • Stymuluje rozwój języka i komunikacji, zarówno werbalnej, jak i niewerbalnej.
  • Stymuluje rozwój intelektualny.
  • Promuje rozwój autonomii i pewności siebie.
  • Promuje uczenie się przez naśladownictwo i obserwację.
  • Wzmacnia więź dzieci z matkami i ojcami oraz sprzyja pozytywnemu rozwojowi emocjonalnemu.

Komunikacja migowa z dziećmi – wnioski końcowe

Teraz, gdy już wiesz, czym jest komunikacja migowa z dziećmi i jakie niesie ze sobą korzyści, powinieneś wiedzieć, że jest to po prostu alternatywna metoda uzupełniająca język werbalny. Ale w żadnym momencie jej wdrożenie nie jest uważane za konieczne do pełnego rozwoju dziecka.

Jednak zdecydowanie zalecamy rozpoczęcie funkcjonalnej komunikacji z maluchami, bez konieczności czekania, aż nauczą się mówić. A T, co myślisz o tej formie komunikacji? Czy jesteś gotowy, aby spróbować tego ze swoim dzieckiem?

To może Cię zainteresować ...
Język migowy u dziecka: komunikacja niewerbalna
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Język migowy u dziecka: komunikacja niewerbalna

Czy słyszałeś kiedyś o czymś takim jak język migowy u dzieci? W dzisiejszym artykule opowiemy Ci o tym i jego korzyściach dla Ciebie i Twojego dzie...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Acredolo, L. P., Acredolo, L. y Goodwyn, S. (2000). Baby signs: How to talk with your baby before your baby can talk. Random House.

Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.