Korzyści dla rozwoju dziecka, jakie może zapewnić mu hobby

Korzyści dla rozwoju dziecka, jakie może zapewnić mu hobby
Ana Couñago

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Ana Couñago.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Któż z nas nie miał jednej z tych typowych książek lub czasopism z łamigłówkami, kiedy byli mali? Jednak od pewnego czasu tego rodzaju gry umysłowe na papierze stały się nieco przestarzałe  i coraz rzadziej dzieci bawią się w ten sposób. Cóż, trzeba to zmienić i zaproponować jakieś hobby dzieciom!

Musimy przyzwyczaić nowe pokolenia do odstawienia na bok telewizji, gier wideo czy telefonu komórkowego choćby na chwilę i zachęcenia ich do zajęcia się dziecięcym hobby. Oferują one wiele korzyści dla rozwoju, zarówno poznawczego, fizycznego, jak i emocjonalnego naszych maluchów.

Czy chcesz wiedzieć, jakie są te korzyści? W dzisiejszym artykule pokażemy Ci listę niektórych z najważniejszych.

Dziecko pisze w pustym notatniku.

Hobby dla dzieci

Kiedy mówimy o dziecięcych hobby, mamy na myśli te mentalne wyzwania, które pozwalają dzieciom spędzać czas w zabawny i edukacyjny sposób. Niektóre z najbardziej znanych rozrywek to:

  • Krzyżówki.
  • Łamigłówki oparte o wyszukiwanie i odgadywanie słów.
  • Zagadki.
  • Ćwiczenia mające na celu znalezienie różnic między dwoma podobnymi obrazami.
  • Labirynty.
  • Sudoku.
  • Układanki.
  • Hieroglify.
  • Łamańce językowe.

Wszystkie one są korzystne dla rozwoju dzieci.

Korzyści dla rozwoju dziecka zapewniane przez hobby

Matka koloruje ze swoją córeczką.

1. Hobby promuje uwagę i koncentrację

Jedną z wielkich zalet hobby u dzieci jest to, że pomagają one dzieciom poprawić i zwiększyć ich zdolność koncentracji. Ten rodzaj ćwiczeń zwykle wiąże się z wyzwaniem, które można rozwiązać tylko wysiłkiem, wytrwałością i dużą koncentracją.

2. Pozwalają dzieciom doskonalić umiejętności psychomotoryczne

Wiele rozrywek wymaga opanowania umiejętności motorycznych do końcowego sukcesu. Tak jest na przykład w labiryntach, grach w łączenie kropek itp. Są one szczególnie polecane dla małych dzieci, które są jeszcze w trakcie rozwijania zdolności motorycznych.

3. Pomagają rozwijać kompetencje językowe

Według filologa Manuela José Aguilara Ruiza, rozrywki takie mogą być wykorzystywane jako bardzo przydatne źródło do nauki i rozwijania kompetencji językowych. Na przykład mogą służyć do poszerzania słownictwa, przeglądania już nabytego słownictwa, poprawiania pisowni m.in.

4. Sprzyjają rozwiązywaniu problemów

Inną korzyścią uprawiania hobby w dzieciństwie jest to, że pozwalają one dzieciom ćwiczyć rozwiązywanie problemów. W ten sposób, nie zdając sobie z tego sprawy, uczą się logicznego myślenia i kreatywności. Co więcej, uczą się podejmować decyzje w celu poszukiwania i znajdowania właściwych rozwiązań dla wyzwań, z którymi mogą się zmierzyć.

5. Ułatwiają relaksację i poprawiają nastrój

Wykonując tego typu czynności, dzieci mogą spędzać dużo czasu spokojnie, siedząc w jednym miejscu i myśląc tylko o tym, jak rozwiązać zagadki. To doskonały sposób, aby pozwolić im się zrelaksować i odłączyć od nadmiaru bodźców.

Ponadto maluchy będą czuły się bardzo zadowolone z siebie, gdy uda im się znaleźć poprawną odpowiedź na ćwiczenie, z którym się borykają.

Małe dziecko pracuje nad krzyżówką.

Nauka w zabawny sposób dzięki dziecięcym hobby

Jak można było zaobserwować, hobby u  dzieci to idealne zajęcia dla najmłodszych pozwalające im uczyć się i rozwijać wiele swoich zdolności oraz umiejętności. A wszystko podczas gry i zabawy jednocześnie. Dlatego jako rodzice lub nauczyciele powinniśmy dbać o zapewnienie dzieciom możliwości stawiania czoła tego typu wyzwaniom.

Na szczęście w dzisiejszych czasach nie trzeba już wydawać pieniędzy na książki, czasopisma czy gazety zawierające te rodzaje aktywności. To dlatego, że istnieje wiele blogów i stron internetowych, które oferują niezliczone modele puzzli, które możesz wydrukować lub zrobić online, całkowicie bezpłatnie.

Istnieją nawet programy, które pozwalają dostosować ćwiczenia do poziomu i potrzeb edukacyjnych dzieci. Pamiętaj też, że hobby to zabawa i, jak powiedziałaby amerykańska poetka Diane Ackerman:

„Zabawa to ulubiony sposób uczenia się naszego mózgu”.

-Diane Ackerman

Więc teraz, gdy znasz już różne korzyści płynące z tych zajęć, na co jeszcze czekasz, aby odkryć świat hobby dla swojego dziecka? Z pewnością zapewnią mu one rozrywkę na wiele godzin, jednocześnie wspierając jego edukację!

To może Cię zainteresować ...
Uzależnienie od gier wideo – 9 wskazówek pozwalających mu zapobiegać
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Uzależnienie od gier wideo – 9 wskazówek pozwalających mu zapobiegać

W dzisiejszych czasach dzieci i młodzież mają stały dostęp do gier wideo i ta dostępność bardzo niepokoi rodziców. Czym jest uzależnienie od gier w...
Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.