Waga dziecka w trakcie ciąży - czy wiesz, jakie parametry ją określają?

Waga dziecka w trakcie ciąży - czy wiesz, jakie parametry ją określają?

Ostatnia aktualizacja: 07 października, 2019

Chociaż każde dziecko jest wyjątkowe, istnieją pewne zasady, które mogą pomóc w ustaleniu ile będzie ważyć maleństwo po urodzeniu. Czy chcesz się o nich dowiedzieć? Waga dziecka w trakcie ciąży jest jedną z głównych rzeczy, które rodzice chcą wiedzieć, kiedy udają się do lekarza na badanie USG.

Od tego momentu w ich głowach pojawia się mnóstwo pytań. W rzeczywistości większość specjalistów zaczyna podawać przybliżoną wagę po 3 miesiącach po zapłodnieniu. Waga dziecka w trakcie ciąży jest ważną częścią danych, które lekarz wykorzystuje do monitorowania rozwoju płodu. Jest ona obliczana w przybliżeniu przy użyciu trzech podstawowych parametrów:

Waga dziecka w trakcie ciąży: parametry, które pomagają ją określić

 • Obwód głowy
 • Długość kości udowej
 • Obwód brzucha
  Maleństwo na rękach

Dzięki tym trzem pomiarom, z łatwością uzyskanym podczas ultradźwięków, lekarz dokonuje korelacji, aby znaleźć bardzo dokładną szacowaną masę maleństwa. Istnieje jednak margines błędu wynoszący około 10% .

Waga dziecka w trakcie ciąży i reguła Dexeusa

Jedną z reguł stosowanych przez lekarzy do obliczania wagi dziecka w czasie ciąży jest reguła Dexeusa. Jej nazwa pochodzi od katalońskiego ginekologa, który ją zaprojektował: Santiago Dexeusa.

Reguła Dexeusa wskazuje, że waga płodu podwaja się co miesiąc księżycowy między trzecim a szóstym miesiącem. W pozostałych trzech miesiącach waga wzrasta o 700 gramów każdego miesiąca.

Regułę tę można podsumować w tabeli, która rozpoczyna się po trzech miesiącach życia 125 – gramowego płodu, jak pokazano tutaj:

 • 3 miesiące: 125 g, 4 miesiące: 125 x 2 = 250 g
 • 5 miesięcy: 250 x 2 = 500 g
 • 6 miesięcy: 500 x 2 = 1000 g
 • 7 miesięcy 1000 + 700 = 1700 g
 • 8 miesięcy 1700 + 700 = 2400 g
 • 9 miesięcy: 2400 + 700 = 3100 g

Ta tabela jest sposobem na ukierunkowanie specjalistów, aby mogli monitorować rozwój malucha. Jednak ostateczna waga dziecka w trakcie ciąży będzie zależeć od różnych czynników związanych ze wzrostem.

Co to takiego? Czynniki genetyczne, odżywianie i nawyki żywieniowe matki oraz jej nastrój podczas ciąży.

Każde dziecko jest wyjątkowe

Podobnie jak po urodzeniu, każde dziecko rozwija się inaczej w łonie matki. Chociaż można je porównać do ustalonych średnich, zawsze istnieje pewien margines różnicy. Tylko lekarz może powiedzieć, czy rozwój Twojego dziecka jest prawidłowy. W końcu jest to cel nieustannych badań ultradźwiękami w czasie ciąży.

Oczywiście waga dziecka podczas ciąży jest bardzo ważna, ponieważ wiąże się z ogólnym zdrowym rozwojem.

Waga dziecka w trakcie ciąży na USG

Ważne jest również, aby dziecko osiągnęło odpowiednią wagę do czasu porodu ze względu na zmianę temperatury po urodzeniu. Może mieć ona większy lub mniejszy wpływ na dziecko, w zależności od tego czy ma ono odpowiednią ilość tkanki tłuszczowej.

Wreszcie, dziecko potrzebuje formy przejścia, pobierając składniki odżywcze bezpośrednio przez pępowinę do karmienia. Aby odnieść sukces, maluch musi mieć odpowiednią zdolność ssania, co jest również związane z masą ciała. Im jest ona większa, tym bardziej sprzyja lepszej zdolności ssania pokarmu.

Dobre odżywianie

Idealna sytuacja jest wtedy, gdy matka spożywa kompletną i zrównoważoną dietę. Bardzo ważne jest zachowanie stabilnej diety, która dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych dla rozwoju dziecka. Kluczowe jest również, aby przyjmować odpowiednie suplementy podczas każdej fazy ciąży.

Pomimo wielu kalendarzy i tabel rozwoju płodu, pamiętaj, że tylko Twój lekarz ma kwalifikacje do stwierdzenia, czy Twoja ciąża przebiega prawidłowo. Jeśli więc specjalista nie twierdzi inaczej, nie przejmuj się, jeśli waga dziecka w trakcie ciąży nieznacznie różni się od średniej.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.