Okres połogu: co zrobić, by go przetrwać?
Podczas ciąży każda kobieta doświadcza wielu zmian zachodzących w jej organizmie, umyśle, relacjach z rodziną i partnerem. Naucz się, jak przetrwać okres połogu.
Okres połogu nie ma zbyt wiele wspólnego ze świeżymi prześcieradłami, watą cukrową, spokojnymi porankami i sielską atmosferą, które widzisz na zdjęciach w mediach społecznościowych.
Ból, bezsenne noce, wątpliwości, zmęczenie, zmienność emocjonalna, przyzwyczajanie się do nowych sytuacji i zmiany w odgrywanych rolach – oto główne cechy pierwszych tygodni po porodzie. Oczywiście pojawi się również szczęście, śmiech, czułość i mnóstwo miłości.
Chociaż kobiety często mogą cieszyć się pełną troską otoczenia, gdy są w ciąży, powinny otrzymywać ten sam poziom uwagi w okresie połogu. W tym etapie życia zachodzi wiele zmian na poziomie fizycznym i psychologicznym oraz w zakresie rodziny i relacji z partnerem . Ważne, aby być na to przygotowanym.
Nie możemy dać się zwieść całym mnóstwem zdjęć i informacji, jakie znajdują się w mediach społecznościowych, które przedstawiają nierealistyczny obraz okresu połogu. Trzeba przygotować się na ryzyko chęci przyspieszenia całego procesu i zignorowania niektórych odczuć oraz emocji.
To okres, w którym musimy dbać o same siebie, szanować proces powrotu do zdrowia, zwracać uwagę na zmiany nastroju i pozwolić, aby nas rozpieszczano.
Potrzebujemy wsparcia od naszych partnerów, rodziny i przyjaciół, a czasem nawet od rodzicielskich grup wsparcia.
Okres połogu: co zrobić, aby przeżyć go lepiej?
W poniższym artykule przedstawimy parę rzeczy, które możesz robić w okresie połogu, aby ułatwić sobie powrót do pełnej sprawności po ciąży i porodzie. Oto najważniejsze z nich:
Pozwól sobie pomóc
Wiele z nas wpada w pułapkę starając się być superbohaterkami. Wierzymy, że możemy same zadbać o wszystko i że zajmiemy się dzieckiem lepiej niż ktokolwiek inny (to może być prawda, ale wcale nie oznacza, że inni sobie nie poradzą). Chcemy mieć posprzątany dom, przyjmować gości i wyglądać pięknie.
Ale zajmowanie się noworodkiem w pierwszych dniach jego życia wymaga całkowitego zaangażowania. Dlatego też powinnaś otoczyć się osobami, które będą w stanie pomóc Ci wykonywać mniej kluczowe obowiązki.
Zaliczamy do nich obowiązki domowe, przygotowywanie posiłków i zmienianie pieluszek. Możesz mieć pewność, że poczujesz się o wiele mniej zestresowana, jeśli przyjmiesz pomoc płynącą od innych.
Odpoczywaj
Bez wątpienia wielokrotnie słyszałaś następującą radę: “Postaraj się spać wtedy, gdy śpi Twoje dziecko“. Warto przestrzegać tej mądrości ludowej.
Twój organizm wraca powoli do stanu sprzed ciąży. Musi mieć czas, by dojść do siebie po porodzie, który stanowił ogromny wysiłek. Poza tym musi również spełniać potrzeby dziecka. Jeśli zdecydujesz się karmić piersią, tylko Ty będziesz w stanie dostarczać pokarm swojemu maluszkowi.
Aby być w stanie sprostać tym zadaniom, Twój organizm potrzebuje energii, czasu na odzyskanie sił oraz odpoczynku. Nie wykorzystuj godzin, w których Twoje dziecko śpi, aby wykonywać obowiązki domowe. Po prostu śpij i odpoczywaj. Musisz odzyskać jak najwięcej sił, zwłaszcza w trakcie pierwszych kilku tygodni po porodzie.
Ćwicz, ale ostrożnie
Przeprowadzono wiele badań na temat wpływu, jaki ćwiczenia wywierają na organizm kobiety w określonych momentach jej życia. Zaliczamy do nich ciążę, menopauzę i okres połogu. Nie musisz czekać z rozpoczęciem ćwiczeń aerobowych o niskiej intensywności aż do zakończenia połogu. Dobrym pomysłem będzie chodzenie lub używanie orbitreku.
Polecane są również ćwiczenia hipopresyjne, oddziałujące na określone części ciała, w których zaszły największe zmiany. Zazwyczaj jest to brzuch i przepona miednicy.
Zawsze zalecamy zbadanie przepony miednicy przez położną lub wyspecjalizowanego fizjoterapeutę. Specjaliści będą w stanie dobrać najlepsze ćwiczenia oraz moment, w którym należy rozpocząć je wykonywać.
Seks w okresie połogu
Do współżycia możesz wrócić, gdy tylko poczujesz się na to gotowa, pamiętając jednak, że na samym początku nie będzie możliwości odbycia pełnego stosunku. Będziesz musiała poczekać do zakończenia okresu poporodowego i ustania krwawienia.
Jest za to miejsce na wszelkie rodzaje czułości i intymności (pocałunki, przytulanie, masaże, itp.). Jednak musisz pamiętać, że niektóre rzeczy się zmieniły. Na tym etapie libido kobiety jest zazwyczaj bardzo niskie ze względu na kilka czynników, w tym zmiany hormonalne, zmęczenie, energia poświęcona na troszczenie się o dziecko oraz samoakceptacja własnego ciała.
Wszystkie te kwestie wywierają wpływ na poziom pożądania odczuwany przez kobietę oraz jej partnera.
Kiedy wrócisz do seksu z penetracją, możesz zauważyć większą wrażliwość i dyskomfort w niektórych obszarach. Czasami współżycie może nawet sprawiać ból ze względu na skurcze, naciąganie blizn i suchość pochwy (która zwiększy się, jeśli karmisz piersią).
Jeśli ból nie minie sam z siebie, musisz udać się do specjalisty do spraw mięśni przepony miednicy (położnej lub fizjoterapeuty), który będzie w stanie ocenić sytuację oraz pomoże Ci ją rozwiązać.
Pamiętaj, że karmienie piersią to stanowi metody antykoncepcji. Jeśli nie chcesz znowu zajść w ciążę, używaj antykoncepcji hormonalnej (w tym celu zasięgnij porady ginekologa lub położnej, zwłaszcza jeśli karmisz piersią) lub krążka macicznego.
Higiena w okresie połogu
Unikaj kąpieli, basenów, płukania pochwy, używania tamponów, itp. przez przynajmniej sześć tygodni po porodzie. W tym okresie w macicy nadal znajduje się rana w miejscu, w którym było przyczepione do niej łożysko.
Ten obszar jest bardzo podatny na zakażenia, które mogą prowadzić do rozwoju zapalenia błony śluzowej macicy. Możesz zadbać o swoją higienę biorąc codzienne prysznice.
Jeśli chodzi o odchody połogowe (wydzielinę z pochwy wydalaną podczas porodu), polecamy używać jednorazowych bawełnianych podpasek i bawełnianej bielizny, które zapewniają tak duże jak to możliwe przepuszczanie powietrza.
Zadbaj o właściwą dietę i nawodnienie
Okres połogu to nie najlepszy moment, aby przejść na dietę. Zamiast tego powinnaś zwracać uwagę na to, co jesz. Nie ograniczaj spożycia kalorii ani się nie przejadaj. Najlepsza opcja to zrównoważona dieta.
Nawadnianie również odgrywa znaczącą rolę, zwłaszcza jeżeli karmisz piersią. Słuchaj swojego ciała i pij wodę zawsze, gdy tylko zaczniesz odczuwać pragnienie.
Podsumowując, każda kobieta doświadcza ciąży i połogu w inny sposób. Nie ma magicznych przepisów na ich przetrwanie. Przestrzeganie zdrowego stylu życia zawsze odgrywa znaczącą rolę, a w tym okresie staje się jeszcze ważniejsze.
Jeśli jesteś w ciąży, postaraj się żyć zdrowo nie popadając w obsesję i nie wywierając na siebie dodatkowej presji. Z czasem wszystko stanie się łatwiejsze, dlatego daj sobie chwilę oddechu i nie oceniaj siebie zbyt surowo. Powodzenia!