Płeć dziecka: jakie czynniki ją determinują?
Chłopiec czy dziewczynka? Przyszli rodzice zawsze chcą znać płeć dziecka.
Mając to na uwadze, dzisiaj chcemy porozmawiać o tym, jakie czynniki determinują płeć dziecka.
Wielu rodziców ma pewne preferencje dotyczące płci ich przyszłego dziecka. Jest to szczególnie ważne, gdy mają już jedno lub więcej dzieci. Dlatego mogą zadawać sobie pytanie, co determinuje płeć dziecka.
Nie tylko ciekawość budzi to pytanie. Niektórzy rodzice mogą poważnie zastanawiać się, jak spełnić swoje marzenie, jeśli ich preferencje z jakiegoś powodu są szczególnie silne. Na szczęście istnieje kilka metod, które mogą być całkiem skuteczne.
Jakie czynniki mogą wpływać na płeć dziecka?
Płeć dziecka jest określana w momencie poczęcia. Nasienie zawiera chromosomy, które determinują płeć dziecka.
Plemniki zawierają dwa rodzaje chromosomów. Jeden jest oznaczony literą X – jest to chromosom typu żeńskiego. Drugi, który jest męski, jest identyfikowany literą Y. Jeśłi chodzi o kobiety, produkowane przez nie jajeczka również posiadają dwa chromosomy, które są chromosomami X (żeńskimi).
Połączenie z jajeczka z chromosomami X z plemnikiem zawierającym również chromosom X daje zygotę XX. Zygota XX oznacza, że dziecko będzie płci żeńskiej. Połączenie jajeczka X z plemnikiem zawierającym chromosom Y spowoduje powstanie zygoty XY – dziecka płci męskiej.
Płodność i dobór płci dziecka
Nowoczesne metody leczenia w zakresie płodności pozwalają rodzicom poznać płeć dziecka z wyprzedzeniem. Dlatego jest to dobry wybór, jeśli chcesz mieć większy wpływ na płeć swojego dziecka. Istnieją dwie metody leczenia, które oferują taką możliwość. Pierwsza z nich to sztuczne zapłodnienie (AI), a druga to metoda in vitro (IVF).
Dzięki tym technikom specjaliści implantują tylko embriony dotyczące wybranej płci. Na przykład w przypadku zapłodnienia in vitro specjaliści ds. płodności przeprowadzają z wyprzedzeniem diagnostykę genetyczną. To pozwala im wykryć płeć każdego zarodka.
Warto zauważyć, że te zabiegi są prawie w 100% skuteczne. Wymagają jednak czasu i pieniędzy, ponieważ mogą być bardzo kosztowne. Ponadto wymagają stosowania leków na płodność, które są również bardzo drogie.
W wielu krajach na całym świecie wybór płci przyszłego dziecka jest legalny tylko w celach terapeutycznych. Na przykład można z niego korzystać w celu unikania przenoszenia chorób genetycznych związanych z płcią danej osoby.
Jednak inne kraje mają bardziej swobodne przepisy. Na przykład w Stanach Zjednoczonych, Meksyku i Belgii rodzice mogą wybrać płeć dziecka w oparciu o osobiste preferencje.
Metody wyboru płci dziecka podczas stosunku płciowego
Istnieją również metody odnoszące się do stosunku płciowego, które mogą decydować o płci Twojego przyszłego dziecka. Jednak pamiętaj, że metody te są mniej skuteczne.
Planowanie współżycia
Ta metoda opiera się na szybkości plemników. Chromosomy Y są mniejsze i szybsze, ale mają niższy wskaźnik przeżycia. Tymczasem chromosomy X są większe i wolniejsze, i mają większe szanse na przeżycie.
Kolejnym czynnikiem, o którym należy pamiętać, jest długość życia jajeczka w dniach płodnych – czyli około 12 godzin. Jednocześnie ważne jest, aby kobieta potrafiła określić, kiedy następuje u niej owulacja.
Dlatego, jeśli chcesz mieć dziewczynę, Ty i Twój partner powinniście odbyć stosunek seksualny kilka dni przed owulacją. W ten sposób plemniki zawierające chromosomy X dotrą do jajeczka. Chromosomy Y będą skazane na porażkę z uwagi na swoje krótsze życie.
Jeśli masz nadzieję na chłopca, zbliżenie powinno nastąpić w momencie owulacji. Dzięki temu plemniki zawierające chromosomy Y, które potrafią szybko się przemieszczać, mają większą szansę zapłodnić jajeczko.
Płeć dziecka jest określana w momencie poczęcia. Nasienie zawiera chromosomy, które determinują płeć dziecka.
Powody, dla których rodzice mogą preferować określoną płeć
Często rodzice mają jedno dziecko i chcą mieć drugie dziecko przeciwnej płci. Czynniki kulturowe również odgrywają rolę w tych preferencjach, podobnie jak niektóre pozycje społeczne. W grę może wchodzić także pragnienie zachowania nazwiska rodzinnego i inne sprawy związane ze spuścizną lub dziedzictwem.
Ponadto wiele osób ma pewne przekonania na temat płci, które mają wpływ na ich pragnienia.
Czy to normalne czuć rozczarowanie, gdy płeć dziecka jest inna niż planowana?
Kiedy Twoje serce jest ukierunkowane na pewną płeć, a ultradźwięki pokazują coś przeciwnego, możesz odczuwać rozczarowanie. To zupełnie normalne, czuć zawód, a nawet smutek przez krótki czas. Jest to podobne do przechodzenia procesu żałoby.
Jednak dla niektórych kobiet w ciąży rozczarowanie jest silniejsze i może wywoływać wpływ na ich psychikę. Może to nawet zagrozić życiu nienarodzonego dziecka.
W tym przypadku objawy obejmują przedłużający się smutek, który wpływa na życie codzienne matki, jak i na jej otoczenie. Matka może również odczuwać odrzucenie w stosunku do ciąży lub nienarodzonego dziecka.
Uczuciom tym może towarzyszyć poczucie winy za brak pożądanej płci. W tej sytuacji ważne jest, aby oboje rodzice zasięgnęli rzeczowej porady psychologicznej.
Najważniejsze jest to, że Ty i Twój partner cieszycie się wspaniałymi doświadczeniami, jakie daje bycie rodzicem. W ostatecznym rozrachunku płeć dziecka nie wpłynie na miłość, którą będziesz czuć do małego chłopca lub dziewczynki, którą wydasz na świat.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ayling, L. J., & Griffin, D. K. (2002). The evolution of sex chromosomes. Cytogenetic and Genome Research. https://doi.org/10.1159/000071584
- Ross, M. T., Grafham, D. V., Coffey, A. J., Scherer, S., McLay, K., Muzny, D., … Bentley, D. R. (2005). The DNA sequence of the human X chromosome. Nature. https://doi.org/10.1038/nature03440
- Skaletsky, H., Kuroda-Kawaguchl, T., Minx, P. J., Cordum, H. S., Hlllier, L. D., Brown, L. G., … Page, D. C. (2003). The male-specific region of the human Y chromosome is a mosaic of discrete sequence classes. Nature. https://doi.org/10.1038/nature01722