Oksytocyna w wywoływanym porodzie - co należy wiedzieć

Oksytocyna w wywoływanym porodzie jest podawana gdy matka nie produkuje wystarczających ilości tego hormonu naturalnie. Omówimy efekty oraz przeciwwskazania.
Oksytocyna w wywoływanym porodzie - co należy wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 26 września, 2018

Dlaczego oksytocyna jest wykorzystywana podczas wywoływanego porodu? Trzeba przyznać, że sposób porodu jest jednym z najważniejszych tematów, jakie ma do przemyślenia przyszła mama. Większość kobiet chce przejść poród w sposób możliwie jak najbardziej naturalny, czyli bez konieczności podawania żadnej substancji mającej wpływ na dziecko.

Wiele mam otrzymuje przywilej spełnienia swojego marzenia i rodzi swoje dziecko w sposób naturalny. Istnieje jednak wiele kobiet, które nie są w stanie urodzić naturalnie. Wtedy właśnie zespół medyczny może postanowić, że w porodzie wywoływanym zostanie podana oksytocyna. Dzięki temu przebiegnie on znacznie sprawniej i zmniejszy się zagrożenie dla noworodka.

Aby zrozumieć, dlaczego oksytocyna jest wykorzystywana podczas porodów wywoływanych, opiszemy kilka kwestii, o których warto wiedzieć.

Czym jest oksytocyna?

Oksytocyna jest hormonem jaki ciało wydziela w sposób naturalny w rejonie podwzgórza. Jest ona potrzebna aby poród przebiegł w odpowiedni sposób.

Wydzielanie zwiększa się, gdy na ostatnim etapie ciąży pojawia się rozszerzenie szyjki macicy. Całość procesu pobudza kontakt główki dziecka z wejściem do kanału rodnego.

W tym momencie do mózgu jest wysyłany sygnał zmuszający do uwalniania tego hormonu. W taki sposób są aktywowane skurcze macicy konieczne do poszerzenia kanału rodnego. Dzięki temu dziecko może przyjść na świat naturalnie przez pochwę.

Poród

Syntetyczna oksytocyna – kiedy stosuje się ją podczas porodu?

Wiele kobiet nie wydziela wystarczającej ilości oksytocyny w sposób naturalny. Z tego powodu zespół medyczny może postanowić podać oksytocynę syntetyczną, aby poród mógł przebiec bez przeszkód.

Istnieje wiele komercyjnych marek syntetycznej oksytocyny. Spełniają one podobną rolę jak naturalna jej postać, ale mogą również wywołać dodatkowe skutki, zależnie od organizmu kobiety.

Oksytocyna syntetyczna jest używana aby wywołać planowany poród. Co więcej, może przyśpieszyć proces w przypadku, gdy skurcze nie są wystarczająco silne aby wspomóc narodziny dziecka. Stosowanie tego hormonu podczas wywoływanego porodu jest bardzo często stosowaną przez lekarzy praktyką. Dzięki niej macica się kurczy szybciej co przyśpiesza cały proces narodzin. Dzięki temu proces jest prostszy i można zmniejszyć ryzyko krwotoku.

Wspomaga to również usunięcie łożyska. Zwykle odkleja się ono od ścian macicy w sposób naturalny podczas porodu pochwowego. W tym celu pojawiają się dodatkowe, silne skurcze jakiś czas po porodzie. Aby mogło to przejść bez komplikacji, poziom oksytocyny powinien być odpowiednio podwyższony.

W przypadku kobiet, u których przeprowadza się cesarskie cięcie, lekarz powinien podać odpowiednią dawkę oksytocyny po narodzinach dziecka. Celem tego działania jest całkowite usunięcie łożyska z narządów rodnych.

W jaki sposób stosuje się oksytocynę?

Choć oksytocyna jest podawana w dzisiejszych czasach bardzo często i stanowi powszechną praktykę lekarską, jej podawanie powinno być ściśle kontrolowane i dozowane. Podaje się ją dożylnie poprzez kroplówkę. Podczas całego procesu lekarz powinien monitorować intensywność skurczy aż będą na tyle silne, by doprowadzić do porodu dziecka.

Gdy poziom oksytocyny spada, specjalista powinien kontrolować ciśnienie krwi pacjentki oraz puls jeszcze nienarodzonego dziecka. W taki sposób ilość oksytocyny jaką potrzebuje pacjentka może być regulowany.

“Oksytocyna to hormon wydzielany przez ciało w sposób naturalny; jest ona konieczna aby poród przebiegł prawidłowo”.

Kiedy stosowanie hormonu nie jest zalecane?

Nie należy wywoływać porodu oksytocyną jeżeli nienarodzone dziecko ma pewne deformacje bądź nie znajduje się ono w odpowiedniej do porodu pozycji. Jest to niemożliwe również gdy występuje przodujące łożysko bądź główka dziecka jest zbyt duża by przejść przez kanał rodny.

Co więcej, należy starannie przemyśleć użycie hormonu jeżeli mamy do czynienia z porodem bliźniaków lub jeśli kobieta ma w swojej historii medycznej cesarskie cięcie. Oksytocyna jest odradzana również w przypadku chorób serca, nadciśnienia lub niewydolności nerek u matki.

Bóle porodowe

Czy poród wywoływany jest bardziej bolesny?

Skurcze wywołane przez syntetyczny hormon podany przyszłej mamie są całkiem podobne do tych, które powstają w naturalny sposób. Czasami jednak ból jest nieco silniejszy, ponieważ pojawia się nagle i bez koniecznego przygotowania mentalnego. W praktyce wygląda to tak, że kobiecie podaje się hormon a silne skurcze pojawiają się już po kilku sekundach.

Jak widać, oksytocyna podczas porodu wywoływanego jest kwestią wymagającą starannego przemyślenia. Jedynie wykwalifikowany personel medyczny ma prawo podjąć decyzję. Jeżeli jest tak w Twoim przypadku, nie powinnaś się martwić, jest to częsta praktyka a rezultaty są pozytywne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.