Odejście wód płodowych – jak się zachować?
Gdy następuje odejście wód płodowych, powinnaś zachować spokój, zabrać swoje rzeczy i jak najszybciej udać się do szpitala.
Odejście wód płodowych następuje, gdy pęka worek z płynem owodniowym, który otulał Twoje dziecko przez wiele miesięcy i chronił je przed infekcjami oraz wystąpieniem szoku. Dlatego też tak istotne jest szybkie udanie się do szpitala, gdzie zespół lekarzy pomoże Ci wydać dziecko na świat w jak najlepszy sposób.
Płyn owodniowy jest sterylny i dość często wymieniany, bo dziecko go połyka, przefiltrowuje przez nerki i wydala przez pęcherz.
Ten płyn zwiększa swoją objętość w 34-36 tygodniu ciąży, póki nie dojdzie do granicy około jednego litra. Płyn uchodzi przez waginę, gdy worek, która utrzymuje dziecko w przyjemnej temperaturze, pęka.
Jedynie u 10% kobiet odejście wód płodowych występuje przed pojawieniem się skurczy, które sygnalizują, że poród się rozpoczął.
Jeśli przytrafi się to akurat Tobie, postaraj się zachować spokój, dokończ pakować walizkę i poczekaj na kogoś, kto pojedzie z Tobą do szpitala lub kliniki, w której Twoje dziecko przyjdzie na świat.
Odejście wód płodowych – co zrobić przed udaniem się do szpitala
Jeśli dojdzie do odejścia wód płodowych i chcesz wziąć prysznic, możesz to zrobić bez problemu.
Musisz to jedynie uważać, by woda ani żaden obiekt nie dostały się do waginy, bo worek zawierająca płyn owodniowy to membrana, która chroni dziecko przed infekcjami.
Możesz użyć ręcznika, pieluchy lub kilku podpasek by wchłonęły wydobywający się płyn.
Pamiętaj, że z Twojego ciała może wypływać duża ilość wody, do tego stopnia, że będzie nawet przypominała wodę płynącą z odkręconego kranu.
Możesz nawet zauważyć, że jesteś mokra i myśleć, że to mocz. Jednak kolor płynu owodniowego jest o wiele jaśniejszy i ma inną konsystencję niż mocz.
Poród to jedyna randka w ciemno, podczas której spotkasz miłość swojego życia.
-autor nieznany-
Możesz również zjeść lekki posiłek. Warto unikać tłuszczy i zjeść glukozę, która zmieni się w energię potrzebną do stawienia czoła porodowi.
Chociaż czasem możesz mieć problem z zachowaniem spokoju, powinnaś postarać się zrelaksować. Możesz na przykład położyć się na lewym boku jeśli już masz skurcze lub pochodzić, by pomóc dziecku ułożyć się w odpowiedniej pozycji.
Poród po odejściu wód płodowych
Kiedy już znajdziesz się w szpitalu, personel medyczny pomoże Ci przejść przez normalny proces porodu.
Jeśli już masz skurcze, z każdą minutą będą stawały się coraz dłuższe i mocniejsze. Skończą się, gdy poród się zakończy.
Jeśli nie masz skurczy, personel medyczny prawdopodobnie poda Ci oksytocynę, by wywołać poród.
Bardzo możliwe, że Twoje dziecko nie przyjdzie na świat jeszcze przez kolejne 12–24 godzin. W tym czasie musisz koniecznie zachować spokój i myśleć, że wszystko będzie dobrze, a Twoje dziecko urodzi się zdrowe i spokojne.
Dobre nastawienie sprawia, że wszystko staje się łatwiejsze, bo pomaga lekarzom działać szybko i skutecznie.
Bardzo istotne jest, byś zwróciła uwagę na kolor wód płodowych. Pamiętaj, że powinny być przezroczyste, więc jeśli zobaczysz kolor lekko zielonkawy, powinnaś jak najszybciej poinformować ginekologa. Będzie wiedział, co zrobić, jeśli dziecko będzie potrzebowało dodatkowej opieki przed narodzinami.
Kolor płynu może być także przezroczysty z czerwonymi lub brązowymi smugami. Dzieje się tak, ponieważ wraz z wydalaniem wód wychodzi czop śluzowy zamykający ujście szyjki macicy.
Powinnaś jednak uważać, jeśli dużo krwawisz, bo krwawienie w objętości przypominającej okres wymaga szybkiej pomocy medycznej, znacznie innej niż odejście wód płodowych.
Gdy wody płodowe odchodzą i wyglądają normalnie, nie ma powodów do zmartwień. To znak, że Twój poród zaczął się w odrobinę inny sposób.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- López-Ramírez, C. E., Arámbula-Almanza, J., & Camarena-Pulido, E. E. (2014). Oxytocin, the hormone that everyone uses and that few know. Ginecologia y obstetricia de Mexico, 82(07), 472-482.
- Lugones Botell, M., & Ramírez Bermúdez, M. (2010). Rotura prematura de membranas, aspectos de interés para la atención primaria de salud. Revista Cubana de Medicina General Integral, 26(4), 682-693. http://scielo.sld.cu/pdf/mgi/v26n4/mgi11410.pdf
- Ventura, W., & Lam-Figueroa, N. (2008, June). ¿Es útil la amniotomía de rutina en el trabajo de parto de inicio espontáneo?: Una revisión de la literatura. In Anales de la Facultad de Medicina (Vol. 69, No. 2, pp. 127-129). UNMSM. Facultad de Medicina. http://www.scielo.org.pe/pdf/afm/v69n2/a12v69n2.pdf