Miesiączka w ciąży - czy to w ogóle jest możliwe?

Miesiączka w ciąży - czy to w ogóle jest możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 24 marca, 2019

Jeśli jesteś w ciąży i masz jakiekolwiek krwawienie z pochwy, powinnaś natychmiast powiedzieć o tym lekarzowi. Nie ma możliwości, by było to związane z Twoim okresem. Czy miesiączka w ciąży jest możliwa? Aby odpowiedzieć na to pytanie, pierwszą rzeczą, którą powinnaś wiedzieć jest to, że nie możesz dostać okresu w ciąży. Jednak w pierwszym trymestrze niektóre kobiety krwawią podobnie jak podczas menstruacji. Co powinnaś zrobić, kiedy to się stanie?

Na ogół jest to znane jako “miesiączka w ciąży“, natomiast w jej wczesnym okresie. Jest to zjawisko spowodowane zmianami hormonalnymi. Jednak ilość wydzielanej krwi różni się od tej podczas normalnego miesiączkowania. Dodatkowo, ilość krwawienia może się różnić: trwać tak samo jak zwykła miesiączka lub znacznie krócej. Dowiedz się więcej o tym problemie poniżej.

Miesiączka w ciąży – czy jest to w ogóle możliwe?

Kobiety w ciąży mogą mieć nieregularne krwawienie. Jednak nigdy nie pochodzi ono z normalnej miesiączki. Z pewnością niektóre kobiety mogą pomylić to z ich okresem, ponieważ zdarza się to w czasie menstruacji.

Nieregularne krwawienie lub plamienie występujące w czasie ciąży jest zwykle ciemnobrązowe lub jasnoróżowe. Należy również pamiętać, że w tym czasie nigdy nie będzie możliwe wypełnienie tą ilością krwi podpaski lub tamponu.

Miesiączka w ciąży? Przyczyny krwawienia podczas ciąży

Oto niektóre z rzeczy, które powodują krwawienie w trakcie ciąży:

1. Krwawienie z powodu implantacji to nie miesiączka w ciąży

Krwawienie z powodu implantacji występuje, gdy zapłodnione zostają jajeczka w macicy. Kiedy jajeczko przywiera do ściany, powoduje odłączenie jej części. Ogólnie rzecz biorąc, ten rodzaj krwawienia jest jasnobrązowy, różowy lub czerwony.

Kobieta, którą boli brzuch

2. Krwawienie po zażywaniu antykoncepcji

Czasami kobiety mają nieregularne cykle po zażyciu tabletek antykoncepcyjnych. Jeśli niedawno przestałaś je brać i jesteś w ciąży, możesz cierpieć na przerywane plamienie spowodowane zmianami hormonalnymi.

Ponadto zajście w ciążę zaraz po zaprzestaniu przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych sprawia, że trudno jest stwierdzić, czy krwawienie występuje z powodu krwawienia nieregularnego, czy też w regularnym okresie.

3. Ciąża pozamaciczna

Czasami zapłodnione jajo wszczepia się poza macicę. Zwykle dzieje się to w jajowodach lub szyjce macicy.

Kiedy tak się dzieje, komórki zaczynają rosnąć, co powoduje ból i krwawienie. Krew prawdopodobnie będzie czerwona. Takie krwawienie może być bardzo bolesne.

Nieleczona ciąża ektopowa może zaszkodzić szansom na zajście w ciążę w przyszłości. Dlatego bardzo ważne jest natychmiastowe otrzymanie pomocy medycznej.

“Krwawienie podczas ciąży nie zawsze oznacza, że kobieta nie będzie miała zdrowej ciąży.”

4. Ciąża molarna

Ciąża molarna ma miejsce, gdy zapłodnione jajo rośnie nienormalnie, a łożysko staje się masą torbielowatą, jak łagodny guz. Charakteryzuje się on nieprawidłowym wzrostem trofoblastów. Są to komórki, które normalnie rozwijają się w łożysku.

Niestety może to spowodować, że ciąża nie zakończy się dobrze. Jest to kolejna sytuacja wymagająca natychmiastowej pomocy medycznej, aby zapobiec uszkodzeniu układu rozrodczego.

5. Zmiany hormonalne

Jednym z powodów krwawienia jest poziom progesteronu. Gdy jesteś w ciąży, poziom progesteronu zwiększa się wystarczająco, aby zatrzymać miesiączkę.

Jednak w niektórych przypadkach ten hormon płciowy nie wzrasta na tyle, aby całkowicie zatrzymać cykl, szczególnie w pierwszych kilku etapach ciąży. Dlatego nadal możesz trochę krwawić.

Badanie kobiety w ciąży

6. Poronienie

Krwawienie może również być wczesnym objawem poronienia. Podobnie jak w przypadku innych przyczyn krwawienia podczas ciąży, poronienie często rozpoczyna się od lekkiego plamienia, które zamienia się w coraz silniejsze.

Należy również pamiętać, że krwawienie podczas ciąży nie zawsze oznacza, że kobieta nie będzie miała zdrowej ciąży lub też poroni. Jednak może to być powodem do niepokoju. W każdym przypadku, jeśli krwawisz w czasie ciąży, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Wreszcie, pamiętaj, że istnieje wiele powodów, dla których kobieta może krwawić podczas ciąży. Jednak nie jest to możliwe, by wystąpiła miesiączka w ciąży. Na szczęście większość kobiet nie doświadcza żadnego rodzaju krwawienia podczas tego wyjątkowego okresu w ich życiu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.