Masaż krocza: dowiedz się jak go wykonać poprawnie!
Krocze lub dno miednicy odgrywa fundamentalną rolę podczas porodu i ważne jest, aby przygotować je w czasie ciąży. Masaż krocza to prosta technika, która poprawia elastyczność mięśni oraz zapobiega naderwaniom i nacięciu krocza.
Ta praktyka jest wysoce zalecana dla kobiet w pierwszej ciąży, aby pomóc im rozpoznać własne ciało. Wykazano jednak inne pozytywne korzyści dla matek, które miały już inne dzieci, a przeciwwskazań dla tego zabiegu jest bardzo niewiele.
Tutaj, w poniższym artykule, powiemy Ci, jak zastosować je w praktyce.
Rozpoznanie budowy dna miednicy
Zanim zaczniesz wykonywać masaż krocza, musisz zlokalizować i rozpoznać obszar, nad którym będziesz pracować. Możesz użyć lusterka, aby lepiej zwizualizować dno miednicy lub po prostu je poczuć, stając się świadomą wszystkich struktur, które się w nim znajdują.
Innym bardzo przydatnym sposobem rozpoznania krocza jest siedzenie na piłce lub poduszce do pilatesu. Upewnij się, że Twoje stopy stykają się z podłogą, a kolana są szeroko rozstawione.
Ustaw miednicę w pozycji neutralnej i poczuj, jak mięśnie stykają się z powierzchnią piłki. Jeśli poczujesz obiema rękami obszar poniżej pośladków, zobaczysz, że wygląda on jak romb utworzony przez kość kulszową po obu stronach, łono z przodu i kość ogonową z tyłu. Wszystko to jest dnem miednicy i tam będziesz wykonywała masaż krocza.
Instrukcje krok po kroku pozwalające wykonać masaż krocza podczas ciąży
Masaż krocza możesz wykonywać codziennie. Jednak aby był skuteczny, zalecamy wykonywanie go przynajmniej raz lub dwa razy w tygodniu.
Do masażu potrzebny będzie środek poślizgowy, którym mogą być olejki przyjazne dla dna miednicy (takie jak olej migdałowy) lub lubrykant na bazie wody. Jeśli chcesz, możesz pomóc sobie lusterkiem ułatwiającym rozpoznanie okolicy.
Oto instrukcje krok po kroku dotyczące masażu krocza.
1. Spróbuj wykonać masaż w intymnej i wygodnej przestrzeni
Osoba wykonująca masaż powinna mieć krótkie paznokcie i odpowiednio zdezynfekowane dłonie. Może to być Ty lub ktoś, komu ufasz, na przykład Twój partner.
Pozycja, którą przyjmiesz, będzie zależeć od Twojej wygody. Możesz leżeć na łóżku w pozycji półsiedzącej, z kilkoma poduszkami za plecami, aby się zrelaksować. Inną opcją jest usiąść na toalecie lub położyć się w wannie.
2. Rozpoznaj obszar, który ma być leczony
Gdy poczujesz się komfortowo, zacznij delikatnie eksplorować okolice krocza. Nałóż krem lub lubrykant na dłonie i dno miednicy, aby masaż nie powodował dyskomfortu. Jeśli wykonasz masaż samodzielnie, użyjesz kciuków. Jeśli to inna osoba wykonuje masaż, użyje swojego serdecznego i środkowego palca.
3. Zacznij od masaży
Na początek powinnaś włożyć palce do wejścia do pochwy, zaledwie kilka centymetrów (nie więcej niż 4). Delikatnie przesuń je na boki, jakby próbując powiększyć jej średnicę.
Następnie zrób to samo w górę, w kierunku cewki moczowej, ale bez przechodzenia do cewki moczowej. Jeśli jesteś w stanie to tolerować, uciskaj ten obszar przez około 3 do 4 minut.
Na koniec spróbuj powtórzyć to ćwiczenie na przeciwległym końcu, czyli w kierunku odbytu. Umieść palce pod kątem, w którym spotykają się wargi sromowe większe i mniejsze. Utrzymuj nacisk jeszcze przez około 4 minuty.
4. Daj swoim mięśniom czas na odpoczynek i bądź konsekwentna
Na początku możesz odczuwać ciepło lub dyskomfort, ale z czasem zauważysz, że obszar zacznie się rozluźniać. Zaczniesz także poznawać niektóre z nowych wrażeń, których prawdopodobnie doświadczysz w dniu porodu.
Nie musisz robić tego wszystkiego na raz; najlepiej szanować swój czas i czas swojego ciała. Jeśli w jakimkolwiek momencie poczujesz ból, przerwij masaż i spróbuj ponownie później.
Środki ostrożności dotyczące masażu krocza w ciąży
Chociaż masaż krocza jest bezpieczną i prostą techniką, podczas jego wykonywania należy wziąć pod uwagę pewne środki ostrożności. Pierwszą kwestią jest niewykonywanie go przed 34. tygodniem ciąży w celu uniknięcia powikłań. Również przed jego rozpoczęciem porozmawiaj o tym z lekarzem.
Jeśli chodzi o technikę, ważne jest, aby robić to stopniowo. Najpierw zacznij od masaży zewnętrznych, a następnie kontynuuj masaże wewnętrzne, powoli i stopniowo zwiększając nacisk. Ważne jest, aby masować oba obszary, aby rozluźnić mięśnie dna miednicy. Pamiętaj, aby zastosować delikatny, ale mocny nacisk, aby zadziałał, nie powodując bólu.
Na koniec użyj odpowiedniej ilości lubrykantu, aby uniknąć urazów w tym obszarze i utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia każdego dnia. W ten sposób Twoje tkanki będą zdrowe i silne, aby stawić czoła nowemu etapowi, który wkrótce nadejdzie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Salazar Criollo, Verónica Carolina. Investigación bibliográfica sobre la eficiencia del fortalecimiento de la musculatura de suelo pélvico por medio de ejercicios de kegel y masaje perineal durante el tercer trimestre de gestación en la prevención de desgarro perineal durante el parto, de grado no especificado. BS thesis. UCE. Quito. Año 2021. [Internet] Disponible en: http://www.dspace.uce.edu.ec/handle/25000/23758
- Madrid Prieto, Paloma. Masaje perineal y prevención de las lesiones tisulares y funcionales asociadas al parto. BS thesis. Año 2017. [Internet] Disponible en: https://repositorio.uam.es/handle/10486/680671
- Brasó, Victoria Noemí. Eficacia del masaje perineal antenatal para prevenir el trauma perineal y las episiotomías del parto: Una revisión sistemática. Trabajo final de grado. Facultad de enfermería y fisioterapia. Universidad de Lleida. Año 2016. [Internet] Disponible en: https://repositori.udl.cat/bitstream/handle/10459.1/58954/isolival.pdf?sequence=1#:~:text=CONCLUSI%C3%93N.,o%20realizaron%20ejercicios%20de%20Kegel.
- Otero Rodríguez, Marta. Utilización del masaje perineal durante el embarazo para evitar la realización de episiotomías. Trabajo final de grado. Facultad de enfermería y fisioterapia. Universidad de las Islas Baleares. Año 2019. [Internet] Disponible en: https://dspace.uib.es/xmlui/bitstream/handle/11201/150213/Otero_Rodriguez_Marta.pdf?sequence=1&isAllowed=y
- Landa Quintana, Maitane. Masaje perineal para evitar o reducir el corte de la episiotomía. Revisión bibliográfica. Trabajo final de grado en Fisioterapia. Universidad de Valladolid. Año 2018. [Internet] Disponible en: https://uvadoc.uva.es/handle/10324/31786
- Colás Carpallo, Sara. Masaje perineal prenatal: revisión narrativa. BS thesis. Año 2018. [Internet] Disponible en: https://repositorio.uam.es/bitstream/handle/10486/685190/colas_carpallo_saratfg.pdf?sequence=1&isAllowed=y