Krwawienie w pierwszym trymestrze: jakie są potencjalne jego przyczyny?
Krwawienie z pochwy jest niepokojące niezależnie od etapu ciąży. Natomiast krwawienie w pierwszym trymestrze może mieć różne przyczyny. Czasem jest oznaką nieznacznych problemów ze zdrowiem. Niekiedy może też wynikać z poważnych chorób.
Niezależnie od okoliczności, koniecznie skonsultuj się z lekarzem jeśli zaobserwujesz u siebie krwawienie w pierwszym trymestrze ciąży. Badania pozwolą wykryć jego przyczynę.
Krwawienie w pierwszym trymestrze dotyka wielu kobiet. To oczywiście niepokojący objaw. Dlatego koniecznie musisz ustalić, czy masz powody do obaw czy nie. Udaj się jak najszybciej do lekarza, który wykona badania. Dowiedz się, co oznacza krwawienie. Dziś podpowiemy Ci, jakie są najważniejsze potencjalne przyczyny tego zjawiska.
Pierwsza kwestia na którą należy zwrócić uwagę to ilość krwi i jej kolor. Obserwuj też swoje ciało i sprawdź, czy pojawiają się jakiekolwiek inne symptomy. Krwawienie w pierwszym trymestrze może na przykład występować razem z bólem w podbrzuszu lub innymi nietypowymi objawami.
Ważne jest też to, by umieć zinterpretować dyskomfort, który Ci towarzyszy. Pamiętaj, że krwawienie w ciąży nie pojawia się bez przyczyny.
Krwawienie w pierwszym trymestrze: potencjalne przyczyny
Chociaż krwawienie w pierwszym trymestrze może być objawem łagodnych, niegroźnych stanów, zawsze trzeba skonsultować się ze specjalistą.
Lekarz koniecznie musi sprawdzić stan ciąży i monitorować rozwój płodu. Mniej lub bardziej intensywne krwawienie w ciąży może być oznaką jednej z następujących kwestii:
Zagnieżdżanie zarodka
Tego rodzaju krwawienie może pojawić się pomiędzy pierwszym i szóstym tygodniem ciąży. Dochodzi do niego naturalnie, kiedy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w ściance macicy. Niekiedy zagnieżdżanie uszkadza nieco tkankę i naczynia krwionośne. Stąd pojawia się lekkie plamienie.
W większości przypadków w chwili kiedy się to dzieje kobieta nie wie jeszcze, że jest w ciąży. Dlatego też takie krwawienie można łatwo pomylić z menstruacją. Ale plamienie implantacyjne jest zdecydowanie mniej obfite. Plamy mają kolor brązowy lub różowawy. Niekiedy krwawieniu związanemu z zagnieżdżaniem się zarodka towarzyszy nieznaczny ból w podbrzuszu.
Ciąża ektopowa
Ciąża ektopowa ma miejsce wtedy, kiedy zarodek zagnieżdża się poza macicą. W takim przypadku może wystąpić krwawienie i ból w podbrzuszu. Często takie zakończone niepowodzeniem zagnieżdżanie się zarodka ma miejsce w jajowodzie. Ciąża pozamaciczna rzadko kończy się pomyślnie.
Pomimo złożoności tego przypadku, krwawienie związane z ciążą pozamaciczną nie jest obfite i ma dość ciemne zabarwienie. Jeżeli jednak w wyniku zagnieżdżania się zarodka poza macicą jajowody zostaną uszkodzone, krwawienie może być znaczące. Może także pojawić się intensywny ból w okolicy podbrzusza, ramion i pleców. Krwawienie często występuje kilka dni przed tym, jak pojawia się ból.
Krwiak w macicy
Krwiak w macicy powstaje wtedy, kiedy w tkance macicy gromadzi się krew. Takie zjawisko jest dość częste w pierwszych tygodniach ciąży. Kiedy krwiak pęka, dochodzi do krwawienia.
Krwawienie jest zazwyczaj obfite, ale rzadko towarzyszy mu ból. Leczenie będzie wymagało odpoczynku i leżenia w łóżku.
Krwawienie w pierwszym trymestrze może również oznaczać poronienie
Poronienie może powodować silne krwawienie i ból brzucha. Kiedy u pacjentki pojawiają się takie symptomy, konieczne są badania lekarskie i sprawdzenie rozwarcia szyjki macicy. Kiedy lekarz zapewni Cię, że ciąża jest bezpieczna, z pewnością zaleci Ci odpoczynek w łóżku do czasu, aż krwawienie ustąpi.
Przerwanie ciąży to trudne wydarzenie w życiu, ale poronienia są częstymi komplikacjami. Co najmniej połowa zapłodnień kończy się poronieniem, a wielu z nich kobiety nie są nawet świadome. Przyczyny tego zjawiska są różne. Często bywają połączeniem kilku poważnych problemów i uwarunkowań.
Rozwój zaśniadu groniastego
Nie zdarza się to często, ale w pierwszym trymestrze może dojść do rozwoju zaśniadu groniastego. Krwawienie może być przerywane i nieznaczne, ale zdarzają się również przypadki intensywnej utraty krwi. Objawem towarzyszącym jest opuchlizna podbrzusza, ale zanim się pojawi może minąć kilka tygodni.
Zaśniad groniasty związany jest z niepoprawnym zapłodnieniem. Prowadzi do opuchlizny i zniekształcenia macicy. Ciąże przy których rozwija się zaśniad groniasty nie kończą się powodzeniem, a więc dochodzi do poronienia i to właśnie ono wywołuje krwawienie. Z zasady objawy ciąży z tym powikłaniem nie wiążą się z bólem.
Krwawienie w pierwszym trymestrze: inne możliwe przyczyny
- Zmiany hormonalne mogą prowadzić do pojawienia się krwawienia w czasie, w którym wystąpiłaby u Ciebie regularna miesiączka.
- Niektóre rodzaje infekcji w pochwie również mogą sprawić, że wystąpi krwawienie w pierwszym trymestrze. Choroby przenoszone drogą płciową i grzybica to częste problemy tego typu.
- Również uszkodzenie tkanek w wyniku zabiegów lub stosunku może wywołać krwawienie. Wiąże się to z intensywniejszym krążeniem krwi w szyjce macicy.