Ciąża zaśniadowa - na czym polega?
Ciąża zaśniadowa powstaje w wyniku nieprawidłowego zapłodnienia i nie może być donoszona do końca cyklu. Takie powikłania mają miejsce, gdy produkt końcowy zapłodnienia staje się zbiorem cyst, który szybko rośnie.
Używając terminów medycznych mówi się, że ciąża zaśniadowa polega na niekontrolowanym rozmnażaniu się trofoblastów, czyli komórek tworzących się w łożysku. Tworzy się z nich zaśniad groniasty.
Taka nieprawidłowa ciąża może być całkowita lub częściowa:
- Jest całkowita, jeśli w masie nie znajdują się elementy embrionu.
- Jest częściowa, gdy oprócz masy cyst występuje embrion.
- Z cystą przestrzeń mogą dzielić również bliźnięta.
Ten rodzaj ciąży zazwyczaj występuje z powodu nieprawidłowości genetycznych. W przypadku całkowitej ciąży zaśniadowej jeden lub dwa plemniki zapładniają puste jajeczko, a materiał genetyczny pochodzi jedynie od ojca.
Przy częściowej ciąży zaśniadowej występuje materiał genetyczny od matki, ale materiał genetyczny od ojca jest powielany. W efekcie końcowym powstaje embrion z 69 chromosomami zamiast standardowej liczby wynoszącej 46.
Podczas częściowej ciąży zaśniadowej embrion niestety nie będzie się rozwijał i zostanie zarośnięty przez rozrastające się cysty.
Jak często występują takie sytuacje? Odnotowuje się średnio od 0.5 do 1 przypadków na tysiąc ciąż.
Ryzyko związane z ciążą zaśniadową
Oto czynniki ryzyka, które mogą prowadzić do ciąży zaśniadowej:
- Zajście w ciążę po ukończeniu czterdziestego roku życia. W tej grupie wiekowej częściej występują zaśniady groniaste,
- Wcześniejsza ciąża zaśniadowa,
- Wcześniejsze poronienie,
- Niedobory substancji odżywczych, na przykład niewielka ilość białka w diecie matki i niedobór karotenu (witamina A),
- Leczenie bezpłodności.
Jak wykrywa się ciążę zaśniadową i jakie są jej objawy?
Zazwyczaj kobieta w ciąży będzie odczuwała typowe objawy ciąży, na przykład brak miesiączki, mdłości i powiększanie się brzucha.
Gdy zaczynają występować objawy, które nie pokrywają się z prawidłową ciążą, kobieta musi zasięgnąć opinii lekarskiej i zostać zdiagnozowana.
Niektóre z objawów, które mogą wskazywać na ciążę zaśniadową, to:
- Krew lub kawałki tkanki wypływające z waginy,
- Mdłości i wymioty,
- Wysokie ciśnienie krwi,
- Opuchlizna kończyn dolnych,
- Anemia,
- Cysty na jajnikach,
- Bardzo duża lub bardzo mała macica,
- Brak aktywności płodu, na przykład brak ruchu w worku macicznym i brak bicia serca.
Specjalista przeprowadzi odpowiednie badania i oceni poziom hormonu ciążowego – hCG.
Analiza miednicy i badanie ultrasonograficzne pozwalają wykryć nieprawidłowy rozmiar macicy oraz tworzenie się zrostów cyst i embrionu.
Ciąża zaśniadowa zazwyczaj występuje z powodu nieprawidłowości genetycznych.
Jak leczyć ciążę zaśniadową?
Ciąża zaśniadowa często prowadzi do poronienia. Aby tego uniknąć, trzeba ją usunąć za pomocą operacji, łyżeczkowania lub podawania odpowiednich leków.
W większości takich ciąż zazwyczaj nie ma embrionu, a jeśli nawet jest, to nie ma szans na przetrwanie.
Po usunięciu tkanki zaśniadowej w ciele kobiety mogą zostać jest fragmenty, które mogą się ponownie namnażać. Ten nadmiar nieprawidłowej tkanki brzusznej prowadzi do pojawienia się przewlekłej ciążowej choroby trofoblastycznej.
Pojawia się ona w 15-20% przypadków całkowitych ciąż zaśniadowych i w 5% częściowych.
Ciąża zaśniadowa często prowadzi do poronienia. Aby tego uniknąć, trzeba ją usunąć za pomocą operacji, łyżeczkowania lub podawania odpowiednich leków.
Ciąża zaśniadowa – możliwe komplikacje
Ciąża zaśniadowa wywiera wpływ na zdrowie kobiety i może prowadzić do wielu komplikacji.
- Biorąc pod uwagę możliwe komplikacje, które mogą wystąpić podczas nieprawidłowej ciąży, bardzo ważne jest szybkie postawienie diagnozy, które pomaga kobiecie ochronić jej układ reprodukcyjny i zwiększa szansę na normalną ciążę w przyszłości.
- Zaśniad może wnikać głęboko w tkankę macicy, wywołując tym samym ból i krwawienie z pochwy. W ciąży zaśniadowej płód nie rośnie.
- Gdy pojawia się ciążowa choroba trofobalstyczna, występuje wysokie ryzyko jednego z rodzajów raka – gruczolaka komórkowego. Zwalcza się go stosując chemioterapię. Jeśli ma duże rozmiary, może wystąpić konieczność wykonania histerektomii.
- Nadciśnienie tętnicze to kolejny możliwy skutek ciąży zaśniadowej, bo zaśniad powoduje wzrost ciśnienia tętniczego.
- Czasem może wywierać negatywny wpływ na gruczoł tarczycowy.
Co robić po ciąży zaśniadowej?
Kobieta, która doświadczyła nieudanej ciąży jest w stanie ponownie zajść w ciążę, jeśli diagnoza została postawiona szybko, a leczenie wdrożono sprawnie. Jednak powinna pozostać pod stałą opieką lekarską.
Ginekolodzy zazwyczaj zalecają odczekać rok przed kolejnymi staraniami. W tym okresie sprawdza się, gdy w ciele kobiety nie ma pozostałości zaśniadu, aby zapewnić zdrowie układu rozrodczego.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Nickels, J., Risberg, B., & Melander, S. (1978). Trophoblastic pseudotumour of the uterus. A case report. Acta Pathol Microbiol Scand A.
- Van den Berg, M. M. J., van Maarle, M. C., van Wely, M., & Goddijn, M. (2012). Genetics of early miscarriage. Biochimica et Biophysica Acta – Molecular Basis of Disease. http://doi.org/10.1016/j.bbadis.2012.07.001